Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tüketici Harcaması Haziran Sonuçları da Faiz İndirimine İşaret Etti

ABD tüketici harcamaları ve fiyatlarına ait Haziran ayı sonuçları ılımlı yükselişle faiz indirimine işaret etti.
ABD Tüketici Harcaması Haziran Sonuçları da Faiz İndirimine İşaret Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD tüketici harcamaları ve fiyatları, Haziran ayında ılımlı bir şekilde yükseliş gösterdi. Bu yükseliş, ekonomik rezervin yavaşlamasına ve Federal Rezerv’in 2008 yılından bu yana ilk defa faiz indirimine giderek borçlanma maliyetlerini düşüreceğine işaret etti.

Ticaret Bakanlığı verilerine göre; ABD ekonomik aktivitelerinin üçte ikisini oluşturan tüketici harcamaları yüzde 0,3 arttı.

ABD Tüketici Harcamaları Haziran VerileriHizmetlerde görülen artış ve diğer mallara yapılan harcamaların, motorlu araç alımlarındaki düşüşü telafi ettiği açıklandı. Mayıs ayı verileri, daha önce bildirilen yüzde 0,4 oranındaki tahmin yerine tüketici harcamalarının yüzde 0,5 oranında arttığını gösterecek şekilde revize edildi.

Reuter anketine katılan ekonomistler ise geçen ay tüketici harcamalarının yüzde 0,3 oranında artacağını tahmin etmişlerdi. Veriler, geçtiğimiz Cuma günü ikinci çeyrek gayri safi yurt içi hasıla raporuna dahil edildi. Bu rakam, tüketici harcamalarının yıllık bazda yüzde 4,3 oranında arttığını, Ocak-Mart döneminde ise yüzde 1,1 oranında bir hızla yükseldiğini gösterdi.

Sağlam tüketici harcaması, GSYİH’e yapılan birtakım zayıf ihracat, işletme yatırımları ve stok birikimindeki yavaşlamadan etkilendi.

Tüketici Harcamaları Zayıf İhracattan EtkilendiEkonomi, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2,1 oranında büyüyerek, ilk çeyreğin yüzde 3,1 oranındaki büyüme hızından geri dönmüş oldu. Kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi ile ölçülen tüketici fiyatları, Haziran ayında gıda ve enerji fiyatları düşerken yüzde 0,1 oranında artışa işaret etti.

PCE fiyat endeksi, Mayıs ayında yüzde 0,1 artmıştı. Haziran ayına kadar olan 12 aylık dönemde PCE fiyat endeksi, Mayıs ayına benzer bir artışın ardından yüzde 1,4 oranında arttı. Çekirdek PCE fiyat endeksi ise geçen ay yüzde 0,2 artarak, üçüncü ayda da aynı oranda arttı. Bu ise çekirdek PCE fiyat endeksindeki yıllık artışı Mayıs ayında yüzde 1,5’ten yüzde 1,6’ya yükseltti.

Çekirdek PCE endeksi, FED’in takip ettiği enflasyon ölçüsüdür ve 2019 yılı için belirlenen hedef yüzde 2 düzeyindedir.

Çekirdek PCE Yüzde 1,6 YükseldiFED yetkilileri, ekonomik büyümenin yavaşlaması zemininde bugün politika toplantısına başlıyorlar ve yarın sonuçlar açıklanacak. Geçen yılki 1,5 trilyon dolarlık vergi indirimi paketinin teşvik edilmesiyle yavaşlayan ekonomi, ticaret gerilimlerinden ve zayıf küresel büyümeden kaynaklanıyor.

Enflasyona göre ayarlandığında, tüketici harcamaları Haziran ayında yüzde 0,2 oranında arttı. Reel tüketici harcaması, Mayıs ayında yüzde 0,3 artış kaydetmişti. Geçtiğimiz ayın çekirdek tüketici harcamalarındaki küçük kazanç, Nisan-Haziran döneminde kaydedilen güçlü büyümenin ardından üçüncü çeyrekte bir düşüş için tüketimi artıyor.

Geçen ay mal ile hizmetlere yapılan harcamalarının her ikisi de yüzde 0,3 oranında arttı. Haziran ayında tüketici harcamaları, kişisel gelirdeki yüzde 0,4 oranındaki bir artış ile desteklenmişti. Ücretler yüzde 0,5 artmış, tasarruflar Mayıs ayındaki 1,31 trilyon dolarkan Haziran’da 1,34 trilyon dolara yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu