Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Borsaları Son 30 Yılın En İyi Ocak Ayı Performansından Sonra Sert Düşüşler Gösteriyor!

1989 yılından bu yana en iyi performansın gözlendiği Wall Street piyasalarında geri çekilme başlarken, yatırımcıların korkusu ağır bastı.
ABD Borsaları Son 30 Yılın En İyi Ocak Ayı Performansından Sonra Sert Düşüşler Gösteriyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

New York tarafında Dow Jones Perşembe günü kayıbı 200 puanın ötesi ne tekabül eden %0.87’lik bir değişim gösterdi. Fark son iki haftadaki en büyük kayıp olarak dikkat çekebilir. Avrupa’dan gelen ticaret gerginlikleri ve ekonomik veriler küresel büyümedeki yavaşlama korkusunu yeniledi.

Yatırımcılar, bu yıl küresel ekonomik genişlemenin dayanıklılığı ile ilgili çelişkili sinyallerle boğuşuyor. Bu durum Ocak ayında piyasalar yükseldikten sonra bile risk alma coşkusunu baskılayan bir unsur olarak değerlendirilebilir.

Başlıca ABD endeksleri, Avrupa’daki düşüşlerin ardından kayıp vermekte. Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow’un Çin ve ABD’nin hala bir ticaret anlaşması yapmaya çok uzak olduklarını söyledikten sonra çöküşlerini artırdığı gözlendi. Bir Beyaz Saray yetkilisi daha sonra Cumhurbaşkanı Trump’ın, 1 Mart’taki tarife olan ateşkes süresinin dolmasından önce Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile görüşme ihtimalinin çok düşük olduğunu söylenmişti.

Diğer NY Endeksleri ve Yüksek Betalı Bileşenler

Wall Street Endeksleri ve Yüksek Betalı VarlıklarMakine devi Caterpillar, Intel ve havacılık şirketi Boeing’in de dahil olduğu ticarete duyarlı hisse senetleri, %1.0 civarında değer kaybetti. Bu kayıplar, 22 Ocak’tan bu yana en yüksek kayıp oldu. S&P 500, 25,56 puan veya (%0.94) düşüşle 2.706,05 seviyesinde Nasdaq ise 86,93 puan, (%1.18) ise 7.288,35’e geriledi. Gözlenen hareketlere bakılırsa, gelişme beklenenin tersi yönünde bir hareket olarak değerlendirilmeyecektir. Piyasaların ani sıçramasının ardından bu hareket öngörüler dahilinde ele alınabilir.

ABD ve Çin’in bir ticaret anlaşması yapabileceğini ümit edilirken, Federal Rezerv’in faiz artırma kampanyasını durduracağına dair sinyaller, geçtiğimiz haftalarda hisse senetlerinin toparlanmasına destekçi olmuştu. Aralık ayındaki çürüklükten sonra, Dow Jones sanayicileri ve S&P 500 30 yıldaki en iyi Ocak aylarını ve Ekim 2015’ten bu yana en büyük aylık kazançlarını kaydetmişti.

Son Yılların En İyi Performansına Karşılık Yatırımcılar Temkinli

İyi Performans'da Olsa Yatırımcının Korkusu Devam EdiyorBazı yatırımcılar dikkatli olmak için birçok neden olduğuna inanabilir. Yatırımcılar, şirketlerin karlarındaki yavaşlama belirtileri için gelecek olası açıklamaları beklemekte. FactSet’e göre, S&P 500’de yer alan şirketler bir önceki yılın ilk çeyrek karına karşılık (%1.9 oranında) bir düşüş bildirme yolunda. Bu, 2016 yılının ikinci çeyreğinden bu yana ilk yıllara göre karlarının azaldığını ve Eylül ayındaki dönemin kazançlarının yaklaşık %7 oranında artacağı tahmininde belirgin bir bozulma olacağını gösteriyor olabilir.

Esposito Securities’in CEO’su Mark Esposito, ticaret tarihine değinerek, “Mart ayına kayalık girecek, çünkü çok fazla belirsizlik var. Gelecekteki kurumsal kazancın sağlam olmaması ve piyasanın düşmesine neden olması konusunda daha fazla endişeliyim.” demişti.

Makro Düzlemdeki Olumsuzluklar ve Bazı Görüşler

Makro Duzlem Olumsuzluk Ve Bazi GoruslerVeriler, dünyadaki bölgesel ekonomik bozulma tehdidini artırarak Çin ve Avrupa Bölgesi’ndeki artan zayıflığa işaret ediyor. Perşembe günkü raporlar, sanayi üretiminin Aralık ayında Almanya ve İspanya’da beklenmedik bir şekilde düştüğünü gösterirken, Avrupa Komisyonu 2019 yılında Avro Bölgesi büyümesi için öngörüsünü daralttı.

Yatırımcılar, küresel politikada büyümeyi durdurabileceklerini belirttikleri bir takım potansiyeller üzerinde karanlıkta kalıyor. İngiltere’de milletvekilleri, ülkenin Mart’ta Avrupa Birliği’nden planlanan ayrılışları öncesinde nasıl ilerlemeleri gerektiği konusunda bir fikir birliğine hala varmadı.

London Capital Group’tan Jasper Lawler, ekonomi Brexit’in baskısı altında acı çekiyor ve belirsizliği artabileceği düşünülüyor.” derken, Perşembe günü faiz oranlarını sabit tutan ve ekonomik büyümeye yönelik bakış açısını kesen İngiltere Merkez Bankası yetkilileri için resmin bulanıklaştığını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu