Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Borsaları Delta Varyantı Endişeleriyle Haftaya Düşüşle Başladı

ABD borsaları üzerinde yeniden yükselen delta varyantı endişeleri ve zayıf mali teşvik yorumları ikinci işlem gününde de düşüş getirdi.
ABD Borsaları Delta Varyantı Endişeleriyle Haftaya Düşüşle Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de yeni hafta artan Delta varyantı endişeleriyle başlangıç yaptı. ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü Labour Day tatiliyle kapalı geçirirken, haftanın ikinci gününde negatif bölgede başlangıç yaptı. Delta varyantının ABD ekonomisinin yeniden açılışını baltayacağına yönelik endişelerde artış gözleniyor.

Delta varyantı ve zayıflayan mali teşvik gerekçeleriyle ABD’nin ekonomik görünümü hafta sonu aşağı yönlü revize edilmişti. Bu revize sonrasında ülke hisselerinde düşüş gözlendi. Yeni haftaya ekside başlayan önemli borsa endeksleri güne düşüşle başlangıç yaptı.

Dow Jones Sanayi Ortalaması (DJIA) bugünkü işlemlere 35,373.24 puandan başlangıç yaparken, geçen haftanın kapanışının az üstünde açıldı.
DJIA Yüzde 0,57 Düşüş
Kaynak: MarketWatch

DJIA geçen haftayı 35,369.09 puandan tamamladıktan sonra bu haftaya hafif artıda başladı. Ancak açılışın gerçekleştiği ilk 5 dakikada 35,260.87 ouana kadar geriledi. Devamında %0,57 oranında ekside 35,166.30 puanda seyretmeye başladı.

Endeksinde haftalık performansı izlendiğinde %0,67 oranında değer kaybına işaret ediyor. Aylık periyotta %0,20 değer kazanan endeks, yılbaşından bu yana %14,92 oranında yükseliş kaydedebildi. 1 yıllık zaman dilimi incelendiğinde ise %25,02 oranında değer kazandığı görülüyor.

Bugünkü açılış saatlerinde endekste en kötü performansı gösteren hisse senedi %2,28 oranındaki düşüşle Merck & Co. Inc oldu. En iyi performansı ise %1,09 ile Visa Inc şirketinde gözleniyor.

Küresel borsa endekslerini takip etmek için tıklayın.

S&P 500 endeksi de güne negatif bölgede başlangıç yaptı. Geçen haftaki işlemleri 4,535.43 puandan kapatan S&P 500, bu haftaya 4,535.38 puandan başladı. Açılışın gerçekleştiği ilk 5 dakika içinde ise 4,526.02 puana kadar geriledi. Daha sonra %0,36 oranında düşüşle 5,519.76 puanda seyretmeye başladı.

S&P 500 endeksinin haftalık performansı %0,19 oranında değer kaybına işaret ederken, aylık bazda %1,98 oranında değer kazandı. Yılbaşından bu yana %20,34 oranında yükselen endeks, 1 yıllık zaman diliminde %31,90 oranında yükseliş kaydetmiş durumda.

Nasdaq Kompozit endeksinde ise durum pozitif yönde ilerliyor. Endeks, açılışın hemen ardından 15,390.57 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Endekste en iyi performansı gösteren şirket %29,01 ile Surrozen Inc. olurken, en kötü performansı %24,18 düşüşle CorMedix Inc. kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu