Yatırım yapmaya başla!

ABD 10 Yıllıklarında Gerileme, FED’e Dair Beklentiler ve Piyasa Yorumları

ABD 10 yıllık hazine kıymetlerinde durağan beklenti kaynaklı olumsuz görünüm, olası FED beklentileri ve gelişmelerin toparlanması şöyle;
ABD 10 Yıllıklarında Gerileme, FED’e Dair Beklentiler ve Piyasa Yorumları

ABD devlet tahvilleri Salı günü düşüş göstermişti. Piyasada bir ay süren bir toparlanma sonrasında yeni bir rahatlama bölgesine dair sinyaller yorumlanmaya başladı. 10 yıl vade hazine kıymetleri getirisi %2.88 seviyesine geriledi. Tahvil getirilerinde gözlemlenen düşüşe paralel spot hisse senedi ve vadelilerde ters orantılı bir görünüm oluştu ve yukarı yönde grafikler çizildi.

Geçen dört haftanın fiyat artışlarının aksine, hazine işlemleri son iki seansta oldukça sessiz kaldı. Bazı analistler, verimlerin önemli bir toparlanma toplayabilecekleri açık olmasa da, şu an için bir yer bulmuş olabileceğini söylüyor.

Kasım Beklentileri Kaynaklı Kıymetler Gerilemişti

Kasım Ayı Olumsuz Beklentileri Kaynaklı Satış GözlemlenmiştiYatırımcılar Kasım ayında ABD ekonomisinin yavaşlama eğilimine gireceği beklentileri nedeniyle tahvillerden bir çıkış sergilemişti. Bu gelişme yurt dışındaki büyümenin kırılması, mali uyaranların ortadan kaldırılması ve ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimlerinin devam etmesiyle ortaya çıkan bir endişe olarak değerlendirilmişti. Yine de birkaç piyasa yorumcusuna göre son haftalarda yatırımcıların aşırı kötümser olup olmadıklarına dair sorularına yanıt olarak bir durgunluk öngörülüyor.

FED’in bu yıl dördüncü kez kısa vadeli faiz oranlarını yükseltmesi beklenirken, gelecek vadelerin nereden başlayacağını belirleyen bir faktör de önümüzdeki hafta gerçekleşecek. Diğer tarafta FED 2019’da para politikasının sıkılaştırılmasına yönelik daha ihtiyatlı bir yaklaşımın olacağı ve bu yıl için güvercin görünümüne geçildiği açıklaması üzerine faiz artırımı beklentileri de azalmıştı.

Öyle görünüyor ki FED, 2019 için üç oranlı artışa damgasını vurabilir. Ancak pek çok yatırımcı kuşkulu ve gelecek dönemlerde fiyatlarını yükselteceği varsayımıyla, vadeli işlem piyasalarının yarı yarıya (ihtimal) getirilerinin artacağını ve yüksek ihtimalde merkez bankasının bir sonraki seneye oranları yükselteceğini yorumluyor.

Yıl İçinde Yakalanan Seviyelere Ulaşmak Zor

Yıl İçinde Yakalanan Seviyelere Ulaşmak ZorŞüpheler göz önüne alındığında, bazı analistler, 10 yıllık kıymetlerde getiri için %3.0’e yaklaşılabilse bile, bu sürecin sonbahardan önce ulaşılan %3.25 seviyelerine ulaşmasının zor olacağını söylüyor. Diğer bir görüşe göre piyasalarda görülebilecek olası duraksamaya FED’in göstereceği mücadale geç kalınmış olabileceği yönünde yorumlanıyor.

Gelişmeleri özetlediğimizde; Avrupa’da İtalya ve İngiltere gündemlerinden oluşan piyasa baskısı, ABD ve Çin arasındaki (yatışması netlik arz etmeyen) ticari gerginlikler ve gelişmekte olan ülkelerde gözetlenen nominal büyüme oranlarının gelişmiş ülkelere nispeten geride kalması verilerinde gerilen finansal piyasalar sadece bölgesel risk iştahlarında bozulmaya değil küresel bir olumsuz havaya neden olmakta. 

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum