Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eski ABD Büyükelçisi: AB Dışındaki Yaşam İngiltere için Düşmanca Olacak

ABD'li diplomat Anthony Gardner, AB dışındaki yaşamın İngiltere için düşmanca olacağını söyledi ve mevcut durumu bir liderlik başarısızlığı olarak yorumladı. Detaylar şöyle;
Eski ABD Büyükelçisi: AB Dışındaki Yaşam İngiltere için Düşmanca Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Eski bir ABD diplomatının Brexit hakkındaki açıklamaları endişeleri artırdı çünkü Anthony Gardner, İngiltere için AB dışındaki yaşamın düşmanca olacağını söyledi. Barack Obama tarafından atanan ABD’nin eski Avrupa Birliği Büyükelçisi Anthony Gardner, İngiltere’nin 28 üyeli bloktan ayrıldıktan sonra karşılaşacağı dünyayı; “soğuk ve zor” ifadeleriyle anlattı.

Pazartesi günü verdiği demeçteki açıklamalarıyla dikkat çeken eski ABD’li diplomat, ayrılış tarihine sadece günler kalmışken Brexit müzakerelerindeki oyunun durumuyla ilgili İngiltere hükümetinin performansının üzücü olduğunu söyledi. “Açıkçası bu bir karmaşa ama şunu söylemeliyim ki bunun en yüksek derecedeki liderliğin başarısızlığı olduğunu düşünüyorum” diyen Gardner, iki yıllık Brexit müzakerelerinin büyülü düşünme ile dolu olduğunu aktardı.

Hükümetin hiçbir zaman İngilizlere verdikleri kararın sonuçlarını açıklamadığını ve iki yılın boşa gittiğini söyleyen Gardner; “şu anda potansiyel olarak çok çalkantılı bir hafta ile karşı karşıyayız” dedi.

Eski ABD Büyükelçisi: İkiYıl Boşa Gitti

Şubat 2014 ile Ocak 2017 arasında Obama yönetimi sırasında ABD’nin Avrupa Birliği Büyükelçisi olan Gardner, işletmelerin şu anda ekstra belirsizlikle karşı karşıya olduğunu da dile getirdi. “Talep edilirse AB bir uzatma koşulu getirecek fakat soru, bunun ne gibi bir son için olduğu hakkında olacak. Üç aydan uzun bir açık uçlu uzatma sağlamazlar. Başka bir oylama için uzatma kullanmak ister misiniz? Yeni bir teklif ile mi geleceksiniz? Eğer cevap hayırsa AB size; ‘neden daha önce reddedilmiş tekliflerle gelmen için sana bir uzatma verelim’ diyecektir.” diyen
Gardner, mevcut durumu ifade etme şekliyle dikkat çekti.

Bugün alınan haberlere göre ise Theresa May, AB ile müzakereler sonucunda Brexit anlaşmasının tedbir maddesi konusunda İngiltere parlamentosunun istediği yasal bağlayıcılığı elde ettiğini açıkladı.

 Theresa May Tedbir Maddesi Açıklaması Fransa’da AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile ortak basın toplantısı düzenleyen İngiltere Başbakanı, milletvekillerinin talep ettiği yasal değişiklikleri elde ettiklerini söyleyerek bunun iki İrlanda arasına fiziki sınır girmesini önlemeye dönük bir sigorta olması açısından doğru olduğunu anlattı.

AB Komisyonu Başkanı ise Brexit konusunda başka bir müzakere olmayacağını söyleyerek; “ya bu anlaşma ya da Brexit hiç gerçekleşmez” dedi. Tedbir maddesinin bir nevi sigorta olduğunu dile getiren Juncker, düzenlemenin bir tarafın kötü niyetle hareket etmesi durumunda diğerine çıkar yol sunduğunu savundu. Ayriyeten yeni düzenlemelerin İrlanda yönetimi tarafından da kabul edildiğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu