Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

91.6K’da Kapanan Borsa İstanbul ve Bekleneni Vermeyen BIST Bankalar Endeksi

Borsa İstanbul hafta boyu değerlenme dizisindeki küresel piyasaların Cuma gününde gevşeme göstermesine ters orantılı haftayı pozitif kapatırken olumlu ayrışma gösterdi.
91.6K’da Kapanan Borsa İstanbul ve Bekleneni Vermeyen BIST Bankalar Endeksi
Yorum

Borsa İstanbul %0.54 primlenirken 91.687 puandan haftanın son işlemini gerçekleştirdi. Endeksin dünya genelinde gözlenen toparlanmaya paralel hareketlenmesi geride gözleniyordu. Ancak hafta boyu yükseliş dizisinden olumsuz ayrışan Avrupa borsaları ve açılışını negatif bölgede yapan ABD hisse senedi piyasalarından ivme olarak geri kalınsa da duruş olarak pozitif bir ayrışma dikkat çekti.

Borsa İstanbul 100 endeksi değişimlerinde haftalık baz %4.91 primlenme işaret ederken, aylık bazda %0.12 ve 52 haftalık bazda ise %19.28’lik bir değer kaybı gözlendi. Resesyonun olmadığı bir finans tablosundaki ayı piyasası kaydedilen tepe noktadan aşağıya %20.0’lik bir kayıp ile meydana geliyordu. Son değer kayıpları ile Borsa İstanbul yine ayı piyasasına girmişti ve haftayı ayı piyasasından %0.72’lik bir uzaklaşma ile kapatmış oldu.

2018’in son üç aylık işlemlerinde küresel endekslerin bileşenlerinden teknoloji ve bilgi teknolojileri sektörlerinde gözlenen yüksek kırılganlık gölgesinde gelişmiş ülke piyasalarındaki kırılganlığın fazlalığı 2019 yılı itibarıyla Borsa İstanbul’da gözlenmekte. Kırılganlığı yükselen endekste finansal taraftan yabancı çıkışının yoğunluğu hacimlerin de düşük oluşu ile rölatif bir tabloyu işaret ediyor olabilir.

Bankacılık Endeksi Bekleneni Vermedi

Beklenilen Değerlenme GörülmediBIST Bankalar (XBNAK) Cuma gününü %1.0 prim ile 115.649 puandan kapattı. 115.542 seviyesinde bulunan 100 günlük hareketli ortalamasına yakın haftayı kapatan endeks 116.181 seviyesinde bulunan 200 günlük hareketli ortalamasının altında görülüyor. Yukarı yönlü hareketlerde 200 günlük hareketli ortalamanın kırılması ve 117k seviyelerindeki kapanışlar XBNAK bileşenlerinde olumlu bir seyri işaret edebilir.

Endeksin 12 bileşeninden 3 tanesi değer kaybederken, 2 tanesi değişimlerini iade etti ve 7 tanesi de pozitif tarafta kapanış yaptı. Geçtiğimiz haftalarda BIST en fazla kazandıran hisse senetleri listesinin öncüleri arasında gözlediğimiz ICBCT ait olduğu endeksin (BIST Bankalar) en fazla değer kaybeden argümanı olurken değişimi günlük bazda eksi yönde %2.18 oldu ve 4,93 TL/P fiyatında haftayı kapattı. Bankacılığın Cuma günü en fazla prim yapan hissesi ise %2.43’lük bir artış ile 5,89 TL’den fiyatlanan AKBNK oldu.

Ancak diğer tarafta bankacılık endeksinde kredi kartı bakiyelerinin, Zıraat Bankası’nın kampanyalı faiz oranlarıyla sunulan kredilerle kapatılmasına yönelik açıklama özel bankacılık hisse senetlerinde beklenen yukarı yönlü tepkileri göstermedi.

BIST Sanayi Endeksi, SODA ve TUPRS

Sanayi Endeksinde Yatay Hareketler, SODA ve TUPRS'de DeğerlenmelerBIST Sanayi Endeksi (XUSIN) 140,31 puana denk gelen %0.13’lük bir değerlenme ile 107.740 puandan haftayı kapattı. OZBAL %14.49’luk kayıp ile 1,180 TL’den fiyatlanırken XUSIN’in en fazla kayıp veren hissesi oldu. OZBAL’a ters orantılı hareket eden NIBAS ise %12.35 prim yaptı ve 4,550 TL’den haftalık işlemlerine son verdi.

Dövize duyarlı SODA’da primlenme devam ederken gün boyu yatay bir bantta ilerleyen hisse ikinci seansın son işlemlerinde yukarı ivmelendi ve günü %1.61 değer kazanarak 7,59 TL’den kapattı. TUPRS yükselen ham petrol fiyatları ile değer kazanmıştı ve hisse geçtiğimiz aylarda dalgalandığı seviyelere geri döndü. TUPRS’ın Cuma günündeki hareket marjları 124,30 ve 121,10 noktalarında gözlemlendi. Hisse haftalık farkında %6.89 devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu