Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

3. Çeyrek Bilançoları Açıklanmaya Devam Ederken BIST Alıcılı Seyrediyor

Türkiye piyasaları güçlenen TL ve vadeli kıymetlerin dünyadan pozitif ayrışmasını destek alarak alıcılı bir açılış gerçekleştirdi. 3. çeyrek şirket bilançoları açıklanmaya devam ediyor.
3. Çeyrek Bilançoları Açıklanmaya Devam Ederken BIST Alıcılı Seyrediyor
Yorum

Küresel piyasalar 10 yıl önce geçirdiğimiz 2008 finansal krizinden sonra en agresif satış grafiklerinin çizildiği işlemlerle karşı karşıya. Daha önceki kayıplarda da 1987 krizi hatırlanmıştı. Küresel ortamda dolarda izlenen güçlenme ile başlayan haftanın son günündeki derin satış dalgası ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının sertleşeceği korkusuyla güçlenmişti, işlem sertliği ve yoğunluğundan dolayı genele kolay yayıldı. ABD borsaları 29 gününü Nasdaq 116, S&P 500 17 ve Dow Jones 245 puan değer kaybederek tamamladı.

TCMB Kararı Sonrası Dolar Değer Kaybını Artırdı

TCMB Kararı Sonrası Dolar Değer Kaybını ArtırdıTürkiye sermaye piyasaları sert geri çekilmesini açıklanan olumsuz bilançolara ve düzeltmeye bağlandı. Dolarda kaydedilen küresel boyutlu değerlenme, TCMB’nin faiz arttırmamasına rağmen Türk lirası ve 10 yıllık tahviller dünya piyasalarından pozitif ayrıştı. Spot piyasalarda küresellerden daha zayıf bir seyir kaydedildi.

Asya Borsalarındaki İstikrar ABD Vadelilerine Bağlı

Asya Borsalarındaki İstikrar ABD Vadelilerine BağlıAsya borsalarında dünya piyasalarından gelen bir hava ile tepki alışı tarafından alıcılı bir açılış kaydettik. Yukarı yönlü Asya grafiklerinin çizilebileceği açılışta, istikrarlı bir yükselişin ömrü ABD vadeli piyasalarının açılışına bağlanıyor. Nikkei 225 307, KOSPI 18 puan primlenme gösterirken Hang Seng 151 puan geri çekilme kaydetti.

Borsa İstanbul Alıcılı Açılış Yaptı

Borsa İstanbul Alıcılı Açılış YaptıDünkü beklentilere paralel olarak Borsa İstanbul alıcı bir açılış gerçekleştirdi. BIST 100 endeksinde geçtiğimiz hafta ciddi bir geri çekilme ile kapanmıştı ancak bu hafta Salı günü haftanın ilk işlemleri tepki alışlarıyla başladı. Endeks %0.65 primlenme kaydederek 91.132,70 puandan işlemlerine devam ediyor. 

  • Endekste pivot olarak yorumlanan nokta 91.700 seviyesi olarak dikkatimizi çekiyor. Geçen haftadan kalma satışın devam etmesi halinde destek 89.350 puanda izlenecek iken, alışın istikrarındaki duruşa bağlı test edilebilecek direnç seviyesi 92.850 olarak gözlemlenecek.

Yurt içi şirket 3. çeyrek bilançoları açıklanmaya devam ederken Arçelik’ten gelen mali tablo duyurusunu inceledik. Arçelik 22o milyon TL bir piyasa beklentisini barındırıyordu, şirketin açıkladığı net kar 251 milyon TL oldu. Beklentilerin üzerinde artış gösteren faaliyet karına rağmen finansman giderlerinde ve vergi giderlerindeki artış nedeniyle yıllık bazda %2 oranında bir gerilemenin kaydedildiği yorumlandı. 3ç18’de açıklanan FAVÖK ise yıllık bazda %41 artış kaydederek 7.7 milyar TL olarak gerçekleşti.

  • ARCLK günlük işlemlerinde %0.69 gerileme ile 14,35 TL’den işlem görmekte. Aylık değişiminde %3.61 değerlenen hisse, haftalıkta %0.14 oranında değer kaybetti.

TAV Holding  3Ç18’de yıllık bazda %7 artış kaydederek 112 milyon Euro net kar açıkladı. Finansman ve vergi giderlerine rağmen, faaliyet karlarında gerçekleşen kayda değer iyileşme ve Antalya Havalimanı’nın katkısı ile artan iştirak gelirleri net kardaki artışın ana nedeni olarak öne çıktı. Üçüncü çeyrek FAVÖK rakamında yıllık bazda %22 artışla 232 milyon Euro kaydedildi, açıklanan FAVÖK, piyasa beklentilerinin üstünde geldi. Net kar beklentisi ise piyasa beklentisinin altında gerçekleşti.

  • TAVHL %1.03 oranında bir geri çekilme ile 26.92 TL’den işlem görmekte. Hissenin aylık değişiminde %13.75 ve haftalığında %3.09 civarında bir değer kaybı gözlemliyoruz.

Türk Traktör üçüncü çeyrek mali tablosunda %63 düşüşle piyasaların beklentisinin (24 milyon TL) üzerinde 29 milyon TL’lik bir net kar açıkladı. FAVÖK rakamına baktığımızda yıllık bazda %16 artışla 142 milyon TL olarak gerçekleşti. Tablolardan çıkan sonuçlara göre faaliyet performanslarının rakamlarda düşük kaydedilmesini finansman giderlerindeki yükselişe bağlayabiliriz.

  • TTRAK bugün %3.77’lik bir değer kazanımı ile 37,98 TL’den işlem görüyor. Hisse 52 haftalığında %46.25 ve haftalık değişiminde %10.18 oranında değer kaybı kaydetti. Kağıt yıllık en yüksek noktasında 75,12 TL’yi ve en düşük noktasında ise 36,22 TL’yi kaydetmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu