Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2021’in İkinci Çeyreğine Ait İşgücü Girdi Endeksleri Açıklandı

Yılın ikinci üç aylık döneminde istihdam endeksi yıllık bazda %15,7, çalışılan saat endeksi %46 arttı.
2021’in İkinci Çeyreğine Ait İşgücü Girdi Endeksleri Açıklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan – Haziran 2021 dönemini kapsayan ikinci çeyrek işgücü girdi endekslerini yayımladı. 2021’in ikinci çeyreğinde sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında istihdam endeksi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %15,7 arttı.

İstihdam endeksi sanayi sektöründe %14,9, inşaatta %36,9 ticaret-hizmet sektörlerinde %12,6 oranında artış gösterdi.

Çalışılan saat endeksi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %46 yükseldi.
İşgücü Girdi Endeksleri Yıllık Değişimler
Kaynak: TÜİK

Alt sektörler bazında bakıldığında endeks sanayi sektöründe %51,2, inşaat sektöründe %57,5 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %40,5 arttı. Brüt ücret-maaş endeksi yıllık %52,9 artış gösterirken, bu oran sanayide %59,1, inşaatta %59,9 ve ticaret-hizmet sektöründe %47,7 seviyesinde gerçekleşti.

Çeyreklik değişimlerde istihdam endeksi %3,4 oranında artış gösterdi. Yılın ilk çeyreğine göre istihdam endeksi sanayide %3,1, inşaatta %4,6 ve ticaret-hizmet sektöründe %3,4 arttı.

%2,7 artan çalışılan saat endeksi; sanayi sektöründe %2, inşaat sektöründe %5 ve ticaret-hizmette %2,7 daha yüksek düzeyde gerçekleşti. Brüt ücret-maaş endeksi çeyreklik olarak %7,5 artış gösterdi. Bu oran sanayide %8, inşaat sektöründe %7,3 ve ticaret-hizmette %7 artışı işaret etti.

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik işgücü maliyeti endeksi, yıllık bazda %4,5 yükseldi.
İşgücü Girdi Endeksleri Çeyreklik Değişimler
Kaynak: TÜİK

Saatlik işgücü maliyeti endeksi sanayi sektöründe %4,9, inşaatta %1,7 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %5 artışı işaret etti. Yıllık %4,7 artan saatlik kazanç endeksi sanayide %5,2, inşaatta %1,5 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %5,1 yükseldi.

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi 2020’nin aynı dönemine göre %3,4 daha fazla geldi. Artış oranı sanayi sektöründe %3, inşaat sektöründe %2,4, ticaret-hizmet sektörlerinde %4,1 oldu.

Saatlik işgücü maliyeti endeksi bir önceki çeyreğe göre %4,6 artış gerçekleştirdi. Çeyreklik bazda sanayi sektöründe %6, inşaatta %2,3 ve ticaret-hizmette %4,1 yükseliş gerçekleşti.

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi çeyreklik %4,5 artarken, sanayi sektöründe %6,7, inşaatta %2,4 ve ticaret-hizmette %3,4 yükseliş kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu