Yatırım yapmaya başla!

2019’un İlk Yarısında Sigorta Şirketlerinin Üstlendiği Tazminat 19,3 Milyar TL’yi Buldu

Sigorta şirketlerinin 2019 yılının ilk yarısında 9,3 milyar TL tutarında tazminat üstlendiği öğrenildi.
2019’un İlk Yarısında Sigorta Şirketlerinin Üstlendiği Tazminat 19,3 Milyar TL’yi Buldu

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) kendisine üye olan şirketleri baz alarak elde ettiği verilere göre bu yılın ikinci çeyreğine ait sektör sonuçlarını ilan etti. Açıklanan verilere bakıldığında 2019’un ilk yarısında sektörün sorumlu tutulduğu tazminat tutarının 2018 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında %23,8 artış gösterdiği ve 19,3 milyar TL’ye çıktığı görüldü.

Böylelikle sektörün ekonomiye ve vatandaşlara güvence sağlamayı sürdürdüğü ortaya çıktı. Bilindiği gibi yılın ikinci çeyreğinde Türkiye ekonomisi %1,5 daraldı ve bu ortamda sektördeki toplam prim üretimi reel olarak %2,9 ve nominal olarak %19,1’lik bir büyüme gösterdi.

Verilerden ulaşılan bilgiye göre hayat dışı sigortalar prim üretimi 28,7 milyar TL’yi bulurken, hayat sigortaları prim üretimi 4,5 milyar TL oldu. Sektördeki toplam prim üretimi ise 33,2 milyar TL.

Hayat Sigortaları Prim Üretimi 4,5 Milyar TLSektörün toplam prim üretimi içindeki payı incelendiğinde, katılım sigortacılığında faaliyet gösteren 11 şirketin katkısı %5,4 olarak ölçüldü. Toplam prim üretimi bu alanda 1,8 milyar TL tutarında kaydedildi.

Tüm bunların yanında sigorta, reasürans ve emeklilik şirketlerinin aktif büyüklüğü yıllık bazda arttı.

Emeklilik Şirketlerinin Büyüklüğü ArttıSöz konusu bu üç şirket türünün aktif büyüklüğü 2018 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında %22,6 nominal artışla 201,9 milyar TL’ye ulaştı. Bununla birlikte toplam öz sermaye büyüklüğü ise 24,2 milyar TL olarak ölçüldü.

23 Ağustos tarihinden itibaren Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) katılımcı sayısı 6,8 milyona yükseldi. Fon büyüklüğü ise devlet katkılarıyla birlikte 104,6 milyar TL oldu.

Ulaşılan bu rakamların yanı sıra 2017 yılında uygulamaya koyulan otomatik katılım ile 23 Ağustos’tan itibaren sisteme giren 16,2 milyon çalışanın 5,2 milyonunun sözleşmesinin sürdüğü tespit edildi. Bu kapsamda geri kalan 11 milyon kişi zorunlu BES’ten çıkarıldı. Otomatik katılım fon tutarı katılımcılarda 6,9 milyar TL tutarında bulunuyor.

Diğer bir yandan kısa zaman önce Doğa Sigorta Genel Müdürü Coşkun Gölpınar, kefalet sigortasını kapsayan yeni bir uygulamadan bahsetmişti. Söz konusu bu uygulamayla sigortalının borcunu ödememesi durumunda alacaklı kurumun zararlarının sigorta şirketi tarafından karşılanacağı öğrenilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum