Yatırım yapmaya başla!

Sektörel Güven Endekslerinde Ağustos Ayında Gerileme Oldu

TÜİK, Ağustos ayına ilişkin sektörel güven endekslerini açıkladı. Buna göre perakende ticaret, inşaat ve hizmet olmak üzere tüm sektörlerde bir önceki aya göre gerileme kaydedildi.
Sektörel Güven Endekslerinde Ağustos Ayında Gerileme Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan, sektörel güven endekslerinde Ağustos ayında gerileme olduğu gözlendi. Hizmet sektöründe %4,2, perakende ticaret sektöründe %4 ve inşaat sektöründe %10,7 oranında gerileme olduğu kaydedildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü endeksi %4,2 gerileme ile 88’e düştü.

Söz konusu değer Temmuz ayında 91,9 puan gelmişti. Sektördeki bu düşüş son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini, hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını düşünen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Hizmet sektöründe Temmuz ayına göre; iş durumu %2,9, hizmetlere olan talep %4 ve hizmetlere olan talep beklenti endeksinde %5,5 oranında azalma kaydedildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi %4 gerileme ile 93,4 oldu.

Bu endeksteki düşüşün nedeni ise; gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalması oldu. Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışlarının arttığını ve mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısında artış gözlendi.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre iş hacmi-satışları beklenti endeksi %13,2 azaldı. İş hacmi-satışları ve mevcut mal stok seviyesi endeksleri ise sırasıyla %1,4 ve %0,8 oranında artış gerçekleştirdi.

Son olarak inşaat sektörü güven endeksinde, Ağustos ayında bir önceki aya kıyasla %10,7 azalma görüldü.

Temmuz’da 77,1 olan güven endeksi, Ağustos’ta 68,8 değerine geriledi. Söz konusu azalış; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Endekste bir önceki aya göre alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinde %14,1, toplam çalışan sayısı beklenti endeksinde ise %8,3 oranında gerileme görüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum