Yatırım yapmaya başla!

63 İlde 175 Bin Yoksul Kadına 780 Milyon Liralık Mikrokredi Sağlandı

Türkiye'de dar gelirli ve kendi işini kurmak isteyen 175 bin kadına, Türkiye Grammen Mikrofinans Programı kapsamında 780 milyon liralık mikrokredi sağlandı.
63 İlde 175 Bin Yoksul Kadına 780 Milyon Liralık Mikrokredi Sağlandı

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Başkanı Aziz Akgül, Türkiye’de 175 binden fazla kadına, girişimci olmaları adına 780 milyon liralık mikrokredi sağlandığını söyledi. Türkiye Grammen Mikrofinans Programı kapsamında, yoksullukla mücadele amacıyla yapılan çalışmalarda 63 ildeki kadınlara yapılan bu destekte, öncelikli olarak maddi varlığı olmayan ve finansal açıdan sıkıntı çeken kadınlara yer verildiği bildirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu, Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması verilerine göre, nüfusun %13,5’i yoksulluk sınırının altında.

Okur-yazar olmayanların toplam nüfustaki payının %25,4 olduğunu söyleyen Aziz Akgül, yüksek öğretim görmüş kişilerin ise %1,5’inin yoksulluk çeken sınıfta yer aldığını belirtti. Türkiye’de maddi yoksunluk oranının %28,7 olduğunu söyleyen Akgül, yaşanan tüm bu sıkıntıların bir nebze de olsa azaltılması ve yoksulların küçük bir sermayeye ulaşmasını sağlamak amacıyla hibe yardımları yapmak yerine, finansal kaynakların daha etkin bir şekilde kullanımını sağlayan mikrokrediler verildiğini dile getirdi.

Akgül, kredilerin temel bir insani hak olmasının, mikrokredilerin esas felsefesi olduğunu belirtti.

Ticaret bankalarının teminat ve kefalete göre kredi verdiğini, fakat mikrokredilerin sadece bir iş fikrine sahip olma şartı ile yoksul kadınlara maddi destek sağladığını söyleye Akgül, bu programda ne kadar aza sahipsen, o kadar fazla önceliğiniz olduğunu dile getirdi.

Sistemin ticaret bankalarından zıt bir şekilde işlediğini söyleyen Akgül; “Mikrokredi sistemine dahil edilen yoksullar, otobanda hedefe yönelmiş olarak bir yolculuğa çıkmış gibi görülür. Çünkü sistem içerisindeki her bir dar gelirli, yoksulluk sınırının üzerine çıkıncaya kadar destek almaya devam eder.” şeklinde konuştu. Yoksul kişinin beyanı dışında hiçbir evrak istenmediğini, bu doğrultuda ihtiyaç sahiplerine 5 bin liraya kadar mikrokredi desteği sağlandığını sözlerine ekledi.

Türkiye Grammen Mikrofinans Programı kapsamında 63 ilde, 93 şubede, 175 bin kadına mikrokredi verildi.

Verilen kredilerde aile fertleri ile birlikte yararlanıcı sayısının yaklaşık 600 bin kişi ye ulaştığını söyleyen Akgül, daha önce 1000 lira olan kredilerin günümüzde 5000 liraya çıktığını belirtti. Yıllara göre dağılımlarına bakıldığında; 2016 yılında 45 bin dar gelirli kadına 110 milyon lira, 2017 yılında 150 milyon lira mikrokredi dağıtıldığı ve bu rakamın 2018 sonunda 200 milyon liraya ulaşmasının beklendiği bildirildi. Akgül, şu anda da 20 binden fazla yoksul kadının kendi işini kurmak için mikrokredi almayı beklediğini, ilk olarak 2003 yılında Diyarbakır’da başlatılan uygulamanın artarak devam etmesini ümit ettiklerini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum