Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Tahvillerindeki Hacim Dikkat Çekerken, Asya Piyasaları Negatif Bölgede

Yılın son haftasını Asya piyasasının geneli negatif bölgede tamamlarken, Çin tahvillerindeki dikkat çeken hacimlenmeye ayrıntılı bakış.
Çin Tahvillerindeki Hacim Dikkat Çekerken, Asya Piyasaları Negatif Bölgede
Yorum

Hong Kong Yatırımcılar bu yıl gözlenen kayıpları önlemek için mücadele verdiler ve 2018  bitimine ramak kala, pek çok varlık sınıfı negatif bölgede. Birçok Batılı yatırımcının ilk kez girmekte olduğu Çin tahvil piyasaları bazı analistlerce nadir bir sığınak olarak betimleniyor.

Çin yuanı büyük ölçüde Washington’daki ticari gerilimlerden kaynaklanan güçsüzlüğüne rağmen, endekslerin tümünde dolar bazında dar bir pozitif getiri kaydedildi. Piyasada Amerikan, Japonya, İngiltere ve Avro bölgesi borç piyasalarının aynı sektörlerinde gözlenen getirilere kıyasla daha yüksek bir verim gözlendi.

Son Yıllarda Tahvil Piyasalarında Dikkat Çeken Gelişme

Son Zamanların Hacim Artışı Dikkat ÇektiSon 10 yılda Çin borç seviyesindeki hızlı artışlar kaynaklı birçok yatırımcının endişelenmesi nedeniyle gelişme dikkat çekti. Macquarie Group ekonomistleri, toplam borcun geçen yılın ekonomik veriminin %242’sine ulaştığını belirtti. Şirketler ve belediyeler, merkezi hükümetten daha hevesli bir şekilde borç aldı, ancak devletin tamamen veya kısmen sahip olduğu pek çok şirket varlığında değer kaybı gözlendi.

Performans tümüyle olumsuz bölgede bulunan küresel hisse senedi, tahvil ve emtia piyasalarının büyük bir kısmı ile çelişiyor. ABD bilişim sektörü hisse senetleri veya ham petrol gibi bu yılın başlarından beri kazanmış birçok alım satım fırsatı gösteren ancak sonunda yoğun kayıplar kaydeden varlıklara benzer Çin tahvillerinin de toprağa geri dönebileceğini betimleyen düşüncelerin daha geniş daralmalar gösterdiğine değiliniyor. 

Diğer tarafta Washington ve Frankfurt’taki Merkez Bankaları’nın faiz oranlarını arttırırken ya da politika sıkılaştırma yolları belirlerken, Çin Halk Bankası diğer yönde hareket ediyor. Çin para politikasında önemli bir araç olan bankaların rezerv gereksinim oranları, büyümenin işaret edildiği bu yıl üç kez azaltıma gidildi. Bu gelişme, Çin devlet tahvillerinin fiyatını yükselten getirileri düşürdü.

Pazar Ağırlığı Yuanda

Tahvil Piyasasında Ağırlık YuanınYuan borcuna sahip olan ve varlık sınıfı konusunda iyimser olan Edmund Goh, pazarın çoğunlukla küresel hareketlerden belirli bir düzeyde yalıtım sağlayan Çin’deki yerel paraya ait olduğunu ve en azından şu an için bağımsız bir faiz oranı döngüsünün var olduğunu ifade etti.

Bir diğer destek ise yabancı para akışından geldi: denizaşırı yatırımcılar artık Çin’in merkezi hükümeti tarafından verilen yerel tahvillerin %8.1’ine sahip. Çin’in büyük uluslararası tahvil endekslerine dahil olma ihtimali hem pasif hem de aktif yatırımcıları cezbetmekte. Hong Kong’u anakaraya bağlayan Bond Connect programı gibi mekanizmalar da bu satın almayı kolaylaştırdı.

Brezilya’ya Paralel Hacim

Çin Tahvillerinde Brezilya Piyasası Hacimlerine Paralellik Dikkat ÇektiSermaye piyasalarının potansiyel Batı talebiyle karşılaştırıldığında küçük olduğu birçok gelişmekte olan ekonomiden farklı olarak, Çin piyasaları çok büyük miktarlarda para alabilecek kadar geniş bir arza sahip. Uluslararası Para Fonu’na (IMF) göre yuan cinsinden Merkez Bankası rezervleri, 2016 yılının dördüncü çeyreğinden bu yılın ikinci çeyreğine 90,29 milyar dolardan 198,38 milyar dolara yükseldi.

Gelişmekte olan piyasadaki varlık yöneticisi Ashmore Group PLC’ye göre, bu yıl Çin hükümetinin tahvillerine yurtdışı girişler, neredeyse yabancılar tarafından tutulan Brezilya tahvillerinin tümüne eşit seviyedeydi. (Brezilya, dünyadaki gelişmekte olan pazarlar arasında en büyük ikinci tahvil hacmine sahip bir ülke.)

Bu para akımının devam etme ihtimalinin yüksek olduğu öngörülmekte. UBS’den Asya-Pasifik Sabit Gelir Müdürü Hayden Briscoe, tahminlerin güncellenmesine dair; 2019’da Çin’e tahsislerin iki katına çıkarılmasına şok olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu