Yatırım yapmaya başla!

Yeni Sınav Sisteminin Detayları Açıklandı! İşte Yükseköğretim Kurumları Sınavı

YÖK Başkanı Yekta Saraç, bugün yaptığı açıklamada yeni sınav sisteminin detaylarını anlattı. İşte merakla beklenen soruların cevapları…
Yeni Sınav Sisteminin Detayları Açıklandı! İşte Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Alınan kararların ardından merakla beklenen yeni sistem hakkındaki detaylar nihayet geldi. YÖK Başkanı Yekta Saraç, daha önce yapmış olduğu bir açıklamada yeni sınav sistemi hakkında bilgiler verse de ortada bir netlik yoktu.

Bugün canlı yayında konuşan Yekta Saraç’ın verdiği bilgilere göre yeni sınav sisteminin adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı! Diğer detaylar ise hemen aşağıda…

Yekta Saraç’ın açıklamalarına göre yeni sınav 2018 – 2019 dönemindeki ilk sınavda tek hafta sonunda gerçekleştirilecek.

Yekta Saraç yeni sınav sistemini açıkladı

İlk oturumda 40’ar soruluk Türkçe – Matematik sınavı esas alınacak. Öğleden sonra yapılacak ikinci oturumda ise Türk Dili ve Edebiyatı – Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 test yer alacak.

80 soru olacak Yabancı Dil Sınavı ise aynı hafta sonu Pazar günü tek oturumda gerçekleştirilecek.

Sınav tek hafta sonunda tamamlanacak

Temel Yeterlilik Testi, daha önceki senelerdeki gibi müfredata uygun yapılacak. Testin sonuçları adayın Temel Yeterlilik Testi puanını belirleyecek. Temel yeterlilik testi puanının en az 150 olması gerektiği söylenirken, 180 ve üzerinde puan alanlar lisans bölümlerine yerleşebilecek. Ayrıca TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylar, puanlarını bir sonraki yıl için kullanabilecek.

Saraç ayrıca halihazırdaki 18 puan türünde azaltmaya gidildiğini ve sınav puan türünün 5’e indirildiğini belirtti.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın kısaltması kamuoyuna bırakıldı

Öğrencilerin çalışma yöntemlerini değiştirmelerine gerek olmadığını belirten Saraç, Milli Eğitim müfredatının dışına çıkılmayacağını vurguladı. İlaveten; belli programlar için getirilen başarı sıralaması şartına aynı şekilde devam edileceğini ve özel yetenekle öğrenci alan programlarda geçen sene gibi baraj puanının aynı tutulacağını açıkladı. Son olarak “Biz sınavın adının ne şekilde kısaltılacağı üzerinde kafa yormadık.” diyen Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın kısa adının kamuoyu tarafından belirlenmesini istedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum