Yatırım yapmaya başla!

Yeni Sınav Sistemi Hakkında YÖK Başkanından Açıklama Geldi!

Alınan kararlardan sonra üniversiteye giriş sınavının nasıl olacağı herkes tarafından merak ediliyordu. Sonunda beklenen açıklama geldi ve YÖK Başkanı yeni sistem hakkında konuştu…
Yeni Sınav Sistemi Hakkında YÖK Başkanından Açıklama Geldi!

Alınan kararların ardından, üniversiteye girişin nasıl olacağı, sınavsız girişin mümkün olup olmadığı herkes tarafından merakla bekleniyordu. Ve sonunda beklenen açıklamalar geldi. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç yaptığı konuşmada, yeni sınav sisteminin nasıl olacağı hakkında konuştu. Saraç, üniversiteye sınavsız girişin mümkün olmadığını söylerken yeni sistemin eskiye oranla öğrenciler için daha kolay olacağını müjdeledi. İşte detaylar…

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen “2017-2018 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde bazı açıklamalarda bulundu.

YÖK Başkanı Yekta Saraç açıklamaları

Saraç’ın açıklamalarında en çok ilgi çeken cümleler ise yeni üniversite sınav sistemiyle ilgili olanlardı. Zira öğrenciler, veliler ve eğitimciler sınav sistemi hakkında alınacak yeni kararları merakla bekliyordu.

Giriş sisteminin ilki Mart’ta ikincisi Haziran’da olmak üzere iki aşamalı olduğunu belirten Saraç, sınavı 1 haftada yapmayı planladıklarını duyurdu.

Yeni sınav sistemi nasıl olacak

Çünkü toplam 5 gün süren şu andaki üniversite giriş sınavının, öğrencileri ve lise eğitimini olumsuz yönden etkilediğini belirtti. Puan konusunda da değişiklik düşündüklerini söyleyen Saraç, 18 puan türünü de azaltmak için plan yaptıklarını açıkladı ve konuşmasına devam etti.

Öğrencilere ve ailelere endişe yaşamamalarını, soruların eskisi gibi MEB müfredatından olacağını dile getiren başkan, sınav hakkında şu bilgileri de verdi.

Üniversiteye sınavsız geçiş mümkün değil

“Sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türü olacak. Türkçe ve Matematik, bu sınavın merkezinde olacak.” diyen YÖK Başkanı, Türkiye’ye gelen yabancı uyruklu öğrenci sayısında da beklenenin aksine artış yaşandığını ifade etti. Neticede; Saraç üniversiteye sınavsız geçişin mümkün olmadığını ancak karmaşıklıktan uzak sistem için düzenleme yapmanın da gerekliliğini vurgulayarak, yeni sistem hakkındaki merakları büyük oranda giderdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum