Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yatırımcısını Eksik Yönlendiren Aracı Kurumlar SEC’in Faizli Cezaları ile Karşı Karşıya!

ABD SEC yatırımcı aracı kuruluşların müşterilerini eksik veya yanlış yönlendirmeleri gerekçesi ile başlattığı soruşturmalar neticesinde ilgili şirketleri mercek altına aldı.
Yatırımcısını Eksik Yönlendiren Aracı Kurumlar SEC’in Faizli Cezaları ile Karşı Karşıya!
Yorum

Yaklaşık 80 yatırım danışmanlığı firması, daha ucuz versiyonlardan açıkça söz edilmeden daha yüksek maliyetli yatırım fonlarına yönlendirdikleri müşterilere 125 milyon $’dan daha fazla geri ödeme yapmayı kabul etti. Bu da hükümetin mali şirketleri yanlış davranışı bildirmeye ikna etme çabalarının bir sonucu olarak dikkat çekti. 

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Wells Fargo & Co. (WFC) ve Deutsche Bank AG’nin (DB), bir ücret karşılığında (genellikle %0.25 ya da daha az) yatırılan tutarın bir kısmını kapsayan bölümler içeren anlaşmaları açıkladı. (WFC ve DB yatırım fonları satan için aracı şirketler.)

Wells Fargo, yerleşik herhangi bir şirketin en yüksek olanının 17.4 milyon dolar iadesini kabul etti. Şirketin Genel Müdürü Tim Sloan, şirketin ticari uygulamalarıyla ilgili bir dizi soruşturma ve çalışmalarının detaylandırılması için Salı günü bir Meclis komisyonu önünde görünmesi planlanıyor.

Cezalar ve Sürecin Takibi

SEC Cezaları ve Sürecin TakibiFirmalar, cezaları müşterilere geri ödemeyi kabul ederken bazı durumlarda kaçınmalar dikkat çekti. SEC’in suistimal suçlarından feragat etmelerine ilişkin en büyük örneğini işaret ettiler. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca gerçekleşen komisyon, bazı durumlarda şirketlerin kıt bütçe kaynakları dönemindeki soruşturmaları kolaylaştırmak amacıyla işbirliği sağladığı bazı durumlarda cezalardan vazgeçmişti. (Örneğin 2018’de SEC, Georgetown Üniversitesi profesörü Urska Velikonja tarafından sağlanan SEC verilerinin analizine göre, sanıkları işbirliği için kredilendirirken, ceza vermeden dört icra vakasını karara bağlanmıştı.)

Müşteriler için portföy seçen yatırım danışmanlarının, ücretleri tahsil eden yatırım fonlarını seçtikleri zaman yatırımcılarını bilgilendirmeleri gerekiyor, ödemelerinde değişkenlik gösteren veya bazı dönemlerde ödeme çıkarmayan fonların seçilmesi halinde ise onay alınması gerekiyordu.

Birçok durumda, bireysel müşteriler muhtemelen yüzlerce dolar ek maliyet çıkaran şirketlerin zararları önlenebilir ücretlerle telafi etmeleri gerekiyor. 9,3 milyon dolar geri ödemeyi kabul eden LPL Financial LLC, ortalama bir müşterinin 126 $ geri ödeme alacağını açıkladı.

Sürecin Yumuşak Yüzü

Sürecin Yumuşak Yüzü Cezalardan Kaçışın Fırsatı Olarak GörülebilirSEC’ten Stephanie Avakian “Bir danışmanın bu tür çıkar çatışması türlerini ifşa edememesi, perakende yatırımcıları haksız yere ücretlere maruz bırakarak zarar veriyor.” dedi. Amerika Tüketici Federasyonu Yatırımcı Koruma Direktörü Barbara Roper, yasadışı olarak kurulmuş bir çok davaya ilişkin süreçlerin çözümünün bir caydırma mesajı göndermediğini söylemişti.

SEC, 2017 ve 2018 yıllarında diğer 12 danışmanlık şirketine, benzer davalar açarak her durumda ceza saçmıştı ancak sürece dair yaptırımların keskin olmaması yumuşak bir kenar bırakmıştı. (Roper “Uzun zamandır ihlal olarak kabul edilen işlemler için, daha iyi bilmesi gereken şey firmalar tarafına yaptırım eylemleri getirildiği ve cezaların caydırıcı olmadığıdır. Bu taraftan bir baskı olmaması çalışma yapan şirketlere bir rahatlı veriyor.” dedi.)

Yanlışlara Odaklanıldı

SEC Yanlış İşlemlere OdaklandıShearman & Sterling LLP’nin ortağı olan Jay Baris, yerleşim telaşında SEC’in perakende yatırımcıları etkilemekte yanlış yapılanmalara odaklandığını söyledi. Yatırım fonları hanehalkının erişebileceği yatırım ürünlerinden biri olduğu için, bu çalışmanın, perakende yatırımcıları koruma arzusunun tam merkezine gittiğini ifade etti.

On firma, müşterilerine 6 milyon dolardan daha fazla ücret iade etmeyi kabul etti. RBC Capital Markets LLC, yaklaşık 11.7 milyon dolar geri ödemeyi kabul etti. Wells Fargo sözcüsü, ücretlerin 2014-2015 yılları arasında satılan belirli yatırım fonlarından kaynaklandığını söyledi. Firma, ücretleri faizli olarak iade ettiğini vurguladı. (sözcü Shea Leordeanu).

Deutsche Bank sözcüsü yorum yapmaktan kaçınırken, Raymond James yorum taleplerine cevap vermedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu