Yatırım yapmaya başla!

Yaratıcı Zekaya Ulaşmanın Yolları

Yaratıcı Zekaya Ulaşmanın Yolları

Sürekli duyuyoruz, yaratıcı zeka diye. Peki, nedir bu yaratıcı zeka? Sanılanın aksine, yalnızca belli başlı kişilerde yoktur. Herkeste bulunur, yalnızca onu ortaya çıkarmak biraz zaman alır. Yaratıcı zekaya ulaşmanın farklı yolları vardır. Genellikle, çoğu insanda henüz çocuk yaşlardayken ortaya çıkar. Şahsen; çocukken çizgi film izlemenin bu konuda çok yardımcı olduğunu düşünüyorum. İlerleyen yaşlarda ise bu durum, biraz daha farklı gerçekleşiyor. Haydi, onlara bir bakalım.

Yaratıcı zekaya ulaşmanın yolları:

Sessiz bir ortamda bulunmak: Sessiz ortam, bu konudaki kilit nokta aslında. Sessiz bir ortama girdiğiniz anda yeteri kadar odaklanırsanız, kafanızda o olayın gelişiminin ve çözümünün nasıl olacağı hakkında yanıtlar dolaşmaya başlar. Hep diyoruz ya “tam yatarken aklıma geliyor”, “aslında, şöyle söyleseymişim keşke” diye. Yakaladığınız sessizlik ve kendinize ayırdığınız zaman sonucu çıkan düşünceler, bunlar değil mi? Yani, sessiz ortamlarda ne kadar odaklanırsak, o kadar çok çabuk yaratıcı bir zekaya sahip olabiliriz demek mümkün.

İçimizdeki enerjiyi açığa çıkarmak: Bir nevi, yaratıcı zekamızın güç kaynağı da diyebiliriz. Bu enerjiyi açığa çıkarmadan, yaratıcı zekaya ulaşmak da bir hayli zor. Enerjiyi açığa vurmak içinse yapmamız gereken şey; pozitif kalarak olumlu düşünmek. Bir konu hakkında stres yapıp, endişelenmek kimseye yarar sağlamıyor. Fakat olumlu ve sakin kalırsanız, en azından sorunun üstesinden nasıl geleceğinizi düşünebilirsiniz.

Yeni fikirlere açık olmak: Bir diğer yol ise yeni fikirlere açık olmaktır. Zihnimizi tamamen açık duruma getirmeliyiz. Hoşumuza gitmeyen bir şey önerildiğinde sanki hiç söylenmemiş gibi davranamayız. Herkesin fikrini dinleyip, yeni bir şeyler öğrenmeye çalışmalıyız. Çünkü hepimizin hayatı birbirinden farklıdır. Bu sayede de daha değişik ve yeni şeyler öğrenmek mümkün. Böyle bir şansımız varken, neden değerlendirmeyelim ki?

Konsantrasyonunuzu arttırmak: Konsantrasyon, bu konuda en önemli ve en çok ihtiyaç duyduğunuz şeydir. Konsantrasyonunuzu attırmak için yapılabilecek birbirinden farklı çalışma vardır. Kendinizi geliştirmek adına, bunlardan herhangi bir istediğinizi deneyebilirsiniz. Onun dışında ise konsantrasyonunuzu arttırmak için çalışma ortamınızda dikkatinizi dağıtan şeylerden kurtulun. Kafanızda binlerce şeyi aynı anda çözmeye çalışmaktansa, yalnızca bir tanesine odaklanın. Böylelikle, sorunları çözmeniz çok daha kolay olur. Ayrıca bu şekilde yaparak konsantrasyonunuzu da arttırabilirsiniz.

Yaratıcı zekaya ulaşmak için korkularınızdan kurtulun: Yazımın yukarısında sinir ile stresin yaratıcı zeka için zararlı olduğunu söylemiştim. Korku da aynı şekildedir. Çünkü korku, sizi kısıtlamaktan başka bir işe yaramaz. Korkularımız, kaygılara sebebiyet verir. Bizim, bu duygulardan hiçbirine ihtiyacımız yok. Onlar, bizi yalnızca geride bırakır ve bizim ilerlememizi engeller. Tek yapmamız gereken; korkularımızı bir kenara bırakıp, bugün için uğraşmak. Korkularınız ve kaygılarınızdan kurtulduğunuzda, yaratıcı zekanızın mükemmel bir şekilde çalıştığını göreceksiniz.

Hayal gücünüzü devreye sokmak: Evet, işin en önemli noktası burası. Arkadaş ortamında hani bir muhabbet geçer, siz de ekstrem bir şekilde cevap verirseniz de insanlar size “fazla film izliyorsun galiba” der ya. Heh, o bizim aradığımız hayal gücü. Gerekli ortamı ve koşulu ayarladıktan sonra iş, tamamen sizin hayal gücünüze kalıyor. Çünkü siz; hayal ettikçe yaratıcı zekanız, o hayallerinizi şekillendirmeye çalışıyor. Uç şeyleri, gerçek hayata uyarlamaya çalışıyor. Bu yüzden; yaratıcı zeka, hayal gücü olmadan pek de etkili değildir.

Hayal gücü ve yaratıcı zeka, bunlar hayatımızı tamamen değiştirebilecek şeyler. Korku, sinir, stres gibi duygulara hayatımızda yer vermemeliyiz. O duygular, bizleri yalnızca dibe çeker. Mümkün oldukça kaygılarınızı bir kenara bırakıp, sorunlarınıza veya planlarınıza mantıklı bir şekilde yaklaşın. Sessiz bir ortama gidin ve iyice konsantre olun. Gerisini hayal gücünüz ile yaratıcı zekanıza bırakın.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum