Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

BIST Bankacılık Endeksi 1,5 Ayın En Düşük Seviyesinden Yükseliyor

Borsa İstanbul Bankacılık Endeksi (XBANK) dünkü işlemlerde 1,5 ayın en düşüğünü gördükten sonra bugün yükseliş kaydediyor.
BIST Bankacılık Endeksi 1,5 Ayın En Düşük Seviyesinden Yükseliyor

Borsa İstanbul yeni haftaya küresel piyasalardaki düşüş eğilimini yansıtarak başlangıç yaptı. 1386 puan sınırına kadar gerileyen BIST 100 endeksi, bugünkü işlemlerde bir miktar toparlanma kaydettikten sonra yeniden 1390 seviyelerine geri çekildi. Bu düşüşlerle birlikte aylık performansı %3,77 değer kaybına işaret etmeye başladı.

Borsa İstanbul Bankacılık Endeksi (XBANK) dünkü düşüşlerin etkisiyle 3 Ağustos’tan bu yana kaydedilen en düşük seviyeyi 1237,21 puan ile kaydetti. Küresel piyasalarda Delta varyantı ve ekonomik yavaşlama etkileri devam ederken, FED toplantı haftasına girilmesi ve Evergrande şirketinin borcunu ödeyip ödeyemeyeceği endişeleri risk iştahını azalttı. Bunun etkisi tüm dünyada hissedildi.

XBANK bugünkü işlemlerde ise bir miktar toparlanma eğilimi gösterirken, TSİ 15:00 sularında %0,34 oranında artıda 1243,64 puanda seyrediyor.
Bankacılık Endeksi Yüzde 0,34 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dünkü işlemleri 1239,44 puandan tamamladıktan sonra bugüne 1250,48 puandan yükselişle başlangıç yaptı. Açılışın ardından bir miktar yükselişini koruyan endeks, 1256,34 puana kadar yükseldi. Ardından kazançlarını bir miktar yavaşlatan bankacılık endeksi, günün en düşük seviyesini 1241,74 puan ile kaydetti.

Bankacılık endeksinin pozitif bölgeyi korumasıyla birlikte kısa vadede 1252 ve 1261 puan seviyeleri direnç noktaları olarak takip ediliyor. Aşağı yönde ise 1238 ve 1232 puan seviyeleri destek noktaları olarak izleniyor.

Endeksin haftalık ve aylık performansı %4,3 oranında değer kaybına işaret ederken, yıllık periyotta %16,49 oranında değer kazanmış durumda bulunuyor. Endeksi oluşturan bankalar izlendiği zaman en iyi performansı %0,68 oranında yükselen Albaraka Türk hisseleri (ALBRK) gösteriyor. İkinci en iyi performansı ise %0,66 yükselişle Garanti Bankası gösteriyor.

Bankacılık endeksinin en kötü performansını gösteren hisseler; %1 düşüşle Şekerbank, %0,89 düşüşle Türkiye Kalkınma Bankası ve %0,83 düşüşle Türkiye Sınai Kalkınma Bankası olarak sıralanıyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum