Yatırım yapmaya başla!

Warren Buffett 600 Milyon Dolarlık Fintech Yatırımıyla Ezber Bozdu

Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i fintech şirketleri Hindistan merkezli Paytm ile Brezilya merkezli StoneCo’ya 600 milyon dolar yatırdı. Detaylara aşağıda;
Warren Buffett 600 Milyon Dolarlık Fintech Yatırımıyla Ezber Bozdu

Finansal teknoloji girişimleri geleneksel bankaları çağa ayak uydurmak zorunda bırakıp hızla yaygınlaşırken, Warren Buffett gibi bu alana yatırım yapanların da hızla çoğaldığını görüyoruz. Zira iki finansal teknoloji girişimi üzerine bahse giren ünlü yatırımcı Warren Buffett, 600 milyon dolarlık finansmanıyla gündemde büyük yankı uyandırdı. Forbes 2018 dünyanın en zenginleri listesinde üçüncü sırada yer alan babacan milyarder Buffett’ın fintech hamlesinin bu kadar dikkat çekmesinin arkasında ise iki farklı nedenin olduğu görüldü.

Bunlardan bir tanesi yatırımın miktarı iken diğeri ise Buffett’ın ezber bozan yatırım şekli oldu.

Warren Buffett Ezber Bozan Yatırım Şekli Çünkü kurumsal ve köklü firmalara yatırım yaptığı bilinen Buffett, Apple’dan yüklü miktarda hisse satın almasıyla dahi şaşkınlık yaratmışken şimdi böylesine yeni bir alanda büyük oynuyordu.
Kısa süre önce çıkan haberlerde, Warren Buffett’ın bir finansal teknoloji şirketine yatırım yapmaya hazırlandığı iddia edilse de yatırım şaşırtıcılığından pek bir şey kaybetmedi.

Sonuçta borsada uzun ev başarılı bir geçmişi olan Buffett, IBM, Coca Cola, Wells Fargo gibi tanınmış isimlere yatırım yapıyor, teknoloji sektöründe genellikle temkinli davranıyordu.

Warren Buffett Tanınmış Şirketlere Yatırım Yapan Bir İsim Ancak verilen bilgilere göre Warren Buffett, Berkshire Hathaway aracılığıyla Ağustos ayında Hindistan’ın en büyük mobil ödeme servisi Paytm’nin ana kuruluşu One97 Communications’tan 300 milyon dolarlık hisse satın aldı.Bunun yanında bir de geçtiğimiz hafta borsaya açılan Brezilya’nın en popüler ödeme servisi StoneCo’dan alım yaptı.

Her iki finansal operasyonun da Berkshire Hathaway’in kilit isimlerinden Todd Combs tarafından gerçekleştirildiği yazıldı.

Warren Buffett Hindistanlı Paytm Brezilyalı StoneCo'ya Yatırım İlaveten Combs’un portföy yöneticisi Ted Weschler ile birlikte şirketin yatırım kapsamını genişletmeye çalıştıkları bilgisi verildi. Bu noktada her ikisi de kendi ülkelerinde güçlü duruşlar sergileyen ve gelecek vaat eden fintech girişimleri, Berkshire Hathaway için gayet elverişli fırsatlardı. Öte yandan, fintech endüstrisinin 2018’in ilk 3 çeyreğinde 35 milyar dolarlık risk sermayesi almayı başardığı düşünüldüğünde Buffett’ın sektöre göz yumması da beklenemezdi.

Ne var ki 600 milyon dolarını iki finansal teknoloji şirketine yatırmasına rağmen Buffett’ın bazı yeni teknolojiler, özellikle de kripto paralar hakkında sergilediği sert tutum hiç değişmedi. Sıkı bir kripto para karşıtı olarak tanınan Buffett şimdiye dek hep, bitcoinin spekülatif bir oyun ya da kumardan daha fazlasını ifade etmediğini söylediği tutarlı açıklamalar yapmış, sanal paralarla ilgili hiç olumlu yorumda bulunmamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum