Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Wall Street’in Tahmin Yükseltmeye Doyamadığı Netflix’te Düşüş Sürüyor!

Piyasalardaki satış dalgasından en çok etkilenen şirketlerden olan Netflix, düşüşüyle yatırımcısını endişelendiriyor. İşte son durum;
Wall Street’in Tahmin Yükseltmeye Doyamadığı Netflix’te Düşüş Sürüyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’li online medya devi Netflix, geçtiğimiz yıldan bu yana sürdürdüğü yükselişiyle göz kamaştıran şirketler arasında yer alıyordu. Öyle ki önde gelen Wall Street firmaları, platform için defalarca hedef fiyat tahminlerini yükseltmiş, Netflix S&P 500 listesinde en iyi performans gösteren şirketlerden bir tanesi olmuştu.

Hastings’e 2017’de 24.4 milyon dolar ödemesi ile de çok konuşulan Netflix, aldığı borçlara ve kötü finansal tablolarına rağmen CEO’suna böyle büyük bir ödeme yapmasıyla da tartışma yaratmıştı. Tabii, bu arada Netflix’in borsa balonu olduğunu söyleyen analistler de ortaya çıkmıştı. Ancak platform daha çok yükseliş haberleriyle manşetlerdeydi.

Fakat son dönemde teknoloji hisselerinde görülen düşüşle birlikte Netflix de erimeye başladı ve şirketin piyasa dolarından milyar dolarlar kaybetti.

Netflix Milyar Dolarlar KaybediyorKeza Netflix Salı günkü düşüşten de payını aldı. Teknoloji ağırlıklı olan Nasdaq Kompozit Endeksi dün yaklaşık olarak yüzde 4, S&P 500 de yüzde 3 seviyesinde düşmüş, Apple, Amazon, Alphabet ve Facebook gibi teknoloji stokları bundan en ağır şekilde etkilenmişti.

Salı günkü düşüşte FAANG’ın toplam değer kaybı 140 milyar dolar olmuş, Netflix’in piyasa değerinden 6.5 milyar dolar erimişti.

Netflix Piyasa Değeri Dün 6.5 Milyar Dolar EridiPiyasadaki karamsarlığın, ABD ile Çin arasındaki potansiyel ticaret anlaşmasının yatıırmcıların düşündüğü kadar kesin olmayabileceği görüşünden kaynaklandığı belirtilmişti. Satış dalgasından en çok etkilenenlerden biri olan Netflix de dünkü düşüşten etkilenerek yüzde 5.2 seviyesinde geriledi. Dünkü gerilemeyle birlikte Netflix hisseleri 1 Ekim’den bu yana yüzde 28 seviyesinde düşmüş oldu.

Bu dönemdeki düşüşün büyük bir kısmı, muhtemelen hisselerin keskin bir şekilde artmasından sonra kazanç elde den yatırımcılara atfedildi. Çünkü 1 Ekim’den bu yan yüzde 28 düşen Netflix hisseleri, son 12 ayda yüzde 47 seviyesinde yükselmişti.

Öte yandan Netflix, Ekim ayında üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladığında şirketin üye büyümesi hakkında yatırımcı endişelerini rahatlatmıştı. Çeyrek dönemde 2 milyonluk beklenti aşılmış, toplamda 6.96 milyon yeni abone eklenmişti. Nihayetinde platform, son 6 hafta içinde 48.11 milyar küçüldü ve mevrut durum yatırımcıları endişelendirmeye başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu