Yatırım yapmaya başla!

Wall Street Analistleri Tesla’nın İlk Çeyrek Teslimatlarını Hiç Beğenmedi!

Wall Street analistleri, Tesla'nın ilk çeyrek teslimat ve üretim rakamları karşısında büyük bir hayal kırıklığına uğradılar.
Wall Street Analistleri Tesla’nın İlk Çeyrek Teslimatlarını Hiç Beğenmedi!

Tesla dün gece geç saatlerde yaptığı açıklama ile ilk çeyrekte 50.900 adet Model 3 otomobil teslim ettiğini açıkladı. Bu rakam, FactSet analistlerinin 52.450 adetlik tahminin altında kaldı. Ayrıca genel teslimatlar uzlaşma tahminlerinde de yetersiz kaldı.

JP Morgan analisti Ryan Brinkman, Tesla’nın yılın ilk çeyrek araç üretim ve teslimat raporunun beklenenden çok daha kötü olduğunu söyledi.

Goldman Sachs analisti David Tamberrino ise teslimat sonuçlarının Tesla hisseleri üzerinde baskı yapacağını ve 2019’daki ürünlere yönelik hacim beklentilerinin ABD’de sübvansiyonlar çıkması ihtimalinin düşük olması nedeniyle tüketici talebinin çok düşük olduğuna inandıklarını belirtti.

JP Morgan: Hedef Fiyatı 215 Dolardan 200 Dolara Düşürdü

JP Morgan: Hedef Fiyatı 215 Dolardan 200 Dolara DüşürdüTesla’nın birinci çeyrek araç üretimi ve teslimatı raporunun beklenenden çok daha kötü olduğunu söyleyen JP Morgan, tahminlerinin 70.500 olduğunu ve 27 Mart itibarıyla 74.930 adette fikir birliğine vardıklarını açıkladı.

Tesla’nın ise 63 bin adet teslimat gerçekleştirdiğini söyleyen JP Morgan, bunun maddi olarak daha az birinci çeyrek geliri, marjı ve serbest nakit akışı anlamına geldiğini söyledi.

JP Morgan, Tesla’nın ikinci çeyrekte de benzer bir rakam elde etmesiyle pazarda kayıp yaşayacağını düşündüklerini söylerken, tahminleri aşağı çekmesi gerektiğine de dikkat çekti.

Banka, “Ancak bu durum, kısmen iç taleplerin daha düşük bir seviyeye ulaştığını düşündüren 10 bin tahminimize karşılık çeyrek sonunda toplam 10.600 olan araçların teslimi durumunda ortaya çıkıyor,” dedi.

Yüksek fiyatlı Model S ve X teslimatlarının da birinci çeyrekte önemli ölçüde azaldığını belirten banka, talebin altında bir yavaşlama olduğunu düşündüklerini belirtti.

Canaccord Genuity: Hedef Fiyatı 450 Dolardan 391 Dolara Düşürdü

Canaccord Genuity: Hedef Fiyatı 450 Dolardan 391 Dolara Düşürdüİlk çeyrekte teslimatların beklentilere göre düşmesiyle hayal kırıklığı yaşadıklarını belirten Canaccord Genuity, düşük fiyatlı yeni Model 3 varyantının ilave talep getireceğine inanmaya devam ettiklerini söyledi.

Canaccord Genuity, “Önemli olarak şirket, Kuzey Amerika’da bir envanter oluşturma endişelerini azaltabilecek kabaca iki haftalık envanteri gösterdi. Genel olarak Tesla ve EV’ler için gördüğümüz genel fırsat göz önüne alındığında, Alım pozisyonunu koruyoruz. Ancak hedef fiyatı 391 dolara düşüyoruz,” dedi.

Morgan Stanley: Eşit Ağırlık Derecesi

Morgan Stanley: Eşit Ağırlık DerecesiTesla’nın unutmak isteyeceği bir birinci çeyrek rakamı elde ettiğini söyleyen Morgan Stanley, bunun uzun pozisyon bozucu bir durum olarak açıklanması gerektiğini belirtti.

Banka, “TSLA’nın hisse fiyatı için #1 2019 numaralı belirleyicinin, sürdürülebilir bir şekilde kendi kendini finanse edebileceğini, piyasaya ispat edebileceğini düşündük,” dedi.

Bank of America: Düşük Performans

Bank of America: Düşük PerformansBanka, Model 3 üretim eğrisinin beklenen ilerlemeden daha yavaş göründüğünü söyledi. “TSLA’nın Model S ve X’teki geçmiş üretim/lojistik zorlukları ve şimdi Avrupa ile Çin’e teslimatlarla ilgili potansiyel yeni zorluklar, biraz zaman alacağını umuyoruz,” ifadelerini kullanan banka, teslanın önde gelen bazı engellerle uğraştığını da belirtti.

Bank of America, Tesla’nın önündeki birinci engelin, devam eden Model 3 üretim eğrisi ve ürün yelpazesini genişletmeyle ilgili gelecekteki operasyonel zorluklar olduğunu söyledi.

İkinci engeli ise “Tesla’nın likiditesini baskı altında tutan ve gelecekteki sermaye artırımlarını gerektirebilecek olan önümüzdeki çeyrekte maddi bir nakit ihtiyacı olabilir,” şeklinde açıkladı.

Üçüncü engelin, Model S ve X için çeşitli sorunlar olduğunu belirtirken; dördüncü engeli yeni rekabet ve uzun vadeli eskime olasılığı şeklinde tanımladı. Bu nedenlere bağlı olarak Tesla’nın uzun vadeli karlılığını, nakit akışını ve değerlemesini sorgulamaya devam ettiklerini belirtti.

Goldman Sachs: Sat

Goldman Sachs: SatGoldman Sachs analistleri, hayal kırıklığı yaratan sonuçların, özellikle Model S ve X teslimatları için tüm yıl boyunca fikir birliği tahminleri üzerinde baskı yaratacağını düşündüklerini söyledi.

Banka, sonuçların muhtemel yakıtların kötümser yatırımcıların artan taleple ilgili endişelerini azalttığını düşündüklerini belirtti. Banka, bu sonuçların, Model 3’ün uluslarası çapa ulaşması ve 35 bin dolarlık çeşitlerini sunmaya başlamasıyla geldiğine de dikkat çekti.

Goldman Sachs, teslimat sonuçlarının hisse senetleri üzerinde baskı yaratacağını düşündüklerini ve 2019 yılındaki ürünlere yönelik hacim beklentilerinin, ABD’de devlet desteği çıkması muhtemel olarak daha düşük tüketici talebiyle çok yüksek olduğu inancını desteklediklerini açıkladı.

Bu olasılığın, düşük hacim seviyeleri ve tahmin edilenden daha kötü kullanım oranları göz önüne alındığında FAVÖK ve serbest nakit akımı tahminleri üzerinden aşağı yönlü baskı oluşturduğunu da belirttiler. Sonuçta da hisse için sat tavsiyesini yinelediler.

Bernstein: Piyasa Performans Değerlendirmesi

Bernstein: Piyasa Performans DeğerlendirmesiBernstein analistleri, Model S ve X zayıflıklarına dair sayısız olası açıklamayı görmelerine rağmen düşüşün büyüklüğü karşısında şaşırdıklarını açıkladılar. Analistler, “Belki de daha önemlisi, analizimiz S ve X’teki transit olmayan envanterin 15.000-20.000 birim veya bir çeyreğin talebinin üzerinde olabileceğini gösteriyor,” ifadelerini kullandılar.

Model 3 teslimatlarını daha az bulduklarını açıklayan analistler, “Üst düzey Model 3’ün 2018’in ikinci yarısında sürdürülemez derecede yüksek ABD pazar payı ve denizaşırı ülkelerde ortaya çıkan değişmez lojistik darboğazlarını dikkate alarak daha az bulduk,” dediler.

Model 3 talebinin altında yatan ana yatırımcı tartışması konusunda daha az endişeli olduklarını açıklayan analistler, analizlerine göre yılda 400.000’den fazla otomobilin mümkün olduğunu gösterdiğinden bahsettiler.

2019 yılında S ve X teslimatlarına ilişkin tahminlerini 80 binden 68 bine düşürdüler. Ayrıca 295 bin olan Model 3 teslimatı beklentisini de 291 bine indirdiler.

Analistler, “TSLA’nın ilk çeyrekte 1,1 milyar dolar nakit kullanacağını ve şimdi ikinci ve üçüncü çeyrekte 200 milyon dolar ile dördüncü çeyrekte bile serbest nakit akımı modelini kullanacağını tahmin ediyoruz,” notunu düştüler. Tesla’nın ilk çeyrekte nakit dengesini 1,7 milyar dolar olarak modellediklerini de belirttiler.

Banka “Tesla’nın 2018 yılının ikinci yarısında sermaye artırması gerektiğine ve 2019 – 2020’de mümkün olan en hızlı şekilde büyümek ve mümkün olan en hızlı şekilde büyümesi için yakın karlılıktan kaçınması gerektiğine inanıyoruz,” dedi. Şimdi ise sermayeyi göreceli bir zayıflık pozisyonundan yükseltmeye ihtiyaç duyma ihtimalinin rahatsız edici konumda olduğunu söyledi.

Citi: Sat/Yüksek Risk Derecesi

Citi: Sat/Yüksek Risk DerecesiBanka analistleri yayımladıkları notta, “Her ne kadar Tesla boğaları birinci çeyrekte Model 3’ün geçmişine özlemle baksa da S ve X sayıları büyük olasılıkla meşru bir talep ve şirket marjı kaygılarına yol açacaktır. Özellikle yeni tanıtılan Model Y’nin artımlı yamyamlaşması riski göz önüne alınacaktır,” ifadelerini kullandılar.

Hisse senetlerinin bu konuda baskı altında kalmasını ve son zamanlarda en düşük seviyeleri test etmesini beklediklerini söylediler. Buradan bazı sonuçlar çıkardıklarını açıklayan analistler; birinci sonucu daha büyük bilanço tablosuna ihtiyacını vurgulayan aksilikler olarak tanımladı.

Banka, Tesla’nın her üç aylık mali DNA’sından sonra artık teknolojiden çok daha fazla otomatik göründüğünü belirtti. İlk çeyreği bitirmek için yeterli paraya sahip olduğunun altını çizen analistler, “Ancak yeterli kelimesinin çok rahatlık getireceğinden şüpheliyiz. Aslında Tesla’nın bilanço meselelerini incelemek, hatta bize göre daha fazla inceleme yapabilir,” dediler.

İkinci sonucu ise “En azından birinci çeyrek teslimatları büyük olasılıkla boğa kampının talep yörüngesiyle ilgili varsayımları tekrar gözden geçirmesine neden olacak,” şeklinde açıkladılar.

Banka, Tesla’nın kalan her çeyrekte ortalama olarak 100 bin teslimat gerektiren oldukça agresif görünen 2019 teslimat hedefini doğruladığını belirtti. Buna bağlı olarak talebin muhtemelen daha da ayrıntılı bir şekilde inceleneceğini ve önümüzdeki aylardaki sonucun Tesla boğaları ile ayılarının tartışmalarının tamamını anlamlı bir şekilde yeniden şekillendirebileceğinin altını çizdiler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum