Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amazon İlk Çeyrekte Karını Üçe Katlayarak Beklentileri Aştı

E-ticaret devi yılın ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Beklenti üstü bilanço sonrası hisseler yükseldi. Ayrıntılar geliyor…
Amazon İlk Çeyrekte Karını Üçe Katlayarak Beklentileri Aştı
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketi olan Amazon yılın ilk çeyreğinde, reklamcılık ve bulut bilişimdeki büyümenin etkisiyle beklenenden daha iyi kazanç ve gelir bildirdi. Bu bildirim sonrası hisse senedi yükseldi.

Amazon, son dönemde muazzam bir büyüme performansı sergileyerek faaliyet gelirini yüzde 200’den fazla artırdı 15,3 milyar dolara yükseltti. Bu başarı, şirketin maliyet düşürücü önlemlerinin ve verimliliğe odaklanmanın kârlılığını güçlendirdiğinin bir göstergesi oldu.

Amazon Web Services (AWS), toplam işletme kârının yüzde 62’sini oluşturarak önemli bir katkı sağladı. Net gelirdeki üç kat artış, geçen yılın aynı dönemine kıyasla hisse başına 98 sente çıkarak 10,4 milyar dolara ulaştı.

Karlılığın Artması Bekleniyor

Şirketin satışları ise bir önceki yıla göre yüzde 13 artarak 127,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Amazon, ikinci çeyrekte kârlılığın daha ölçülü bir şekilde artmaya devam etmesini bekliyor. Şirketin açıklamalarına göre işletme geliri 10 milyar dolardan 14 milyar dolara çıkacak.

Amazon’un bu çeyrekteki gelir beklentisi 144 milyar ila 149 milyar dolar arasında olup yüzde 7 ila yüzde 11 büyümeyi temsil ediyor. Analistlerin beklentisi ise yüzde 12 büyümeyle 150,1 milyar dolara ulaşması yönünde. AWS’deki satışlar ise yüzde 17 artarak 25 milyar dolara yükseldi ve Wall Street’in tahminlerini aştı.

GCM Yatırım Banner

Amazon’un kazanç büyümesi, maliyet kesintileri, operasyonel ayarlamalar ve bulut harcamalarının istikrarlı hale getirilmesi gibi faktörlere dayanıyor. Şirketin CEO’su Andy Jassy, reklamcılık, bulut bilişim, Prime üyelikleri ve üçüncü taraf pazar yerlerini büyütürken şirketin harcamalarında daha disiplinli bir yaklaşım benimsediklerini belirtti.

Şirket, son iki yılda 27.000’den fazla çalışanı işten çıkardı ve bu kesintilerin 2024’te de devam edeceğini duyurmuştu. Amazon’un reklam birimi, satışların beklentilerin üzerinde yüzde 24 arttığını gördü ve bu, Prime Video’da reklam yayınlamaya başlamasının ilk sonucu oldu.

Şirketin reklam işi, perakende ve bulut bilişimden daha hızlı büyüyerek giderek önemli bir kâr kaynağı haline geliyor. Beklenti üstü ilk çeyrek raporu sonrası şirket hisselerinde yüzde 3’ü aşan yükseliş meydana geldi. Bu yükseliş ile AMZN hissesinin değeri 181 TL’nin üzerine çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın