Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Uber Technologies, UBER Sembolü ile New York Borsasında İşleme Hazırlanıyor!

ABD'de kısa sürede ciddi büyüme kaydeden taşımacılık devi Uber Technologies UBER sembolu ile endekslerde işlem görmeye başlayacak.
Uber Technologies, UBER Sembolü ile New York Borsasında İşleme Hazırlanıyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Uber Technologies Inc. Perşembe günü kamuoyuna belge açıkladı ve küresel tutkulara sahip bir şirketin sırlarını ortaya koydu. Perşembe günü San Francisco merkezli Uber, Aralık ayında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile özel olarak yaptığı S-1 dosyalamasını açıkladı.

Veriler, Uber’in çekirdek sürüş endüstrisinde geçirdiği muhteşem büyümenin son zamanlarda düştüğünü gösteriyor. Şirketin, sürücü yönlendirmeleri ve bazı teşvikler gibi unsurlar hariç olmak üzere, binicilikten elde edilen gelirleri dördüncü çeyrekte önceki altı aya çok az bir değişiklik göstererek 2,31 milyar dolar oldu.

Dosyalama şirketin beklentileri olan ve halka açık olması beklenen, bir yıl içinde halka açık girişime doğru atılmış büyük bir adımı temsil ediyor. Nisan ayı sonlarında başlayan ve Uber’in hisselerini yatırımcılara açacağı bir yol gösterisinin ardından Mayıs ayının başında işlem yapmaya başlanacak.

UBER Sembolü Endekslere Giriyor

Uber Endekslerde UBER Sembolü ile İşleme HazırlanıyorDealogic’e göre şirket, 100 milyon dolar civarında bir değer belirlemeyi hedefliyor; bu rakam, bazı beklentilerin altında olsa da, Alibaba Group Holding Ltd’nin 2014 yılında halka arz ettiği 169 milyon dolarlık ilk piyasa değeriyle halka açılmasından bu yana en büyük arz haline gelmesini sağlayacak. 

Uber, New York Borsası’ndaki hisselerini UBER sembolü altında listelemeyi planlıyor.

Dosyalama belgesi, milyonlarca insanın bir yerden bir yere nasıl geçtiğini değiştiren ve Silikon Vadisi’nin en büyük başarı hikayelerinden birini temsil eden 10 yıllık bir şirkete daha geniş bir kamuoyu açıyor. Uber’in büyümesi patlayıcı oldu. (2014 yılında 495 milyon dolar, geçen yıl 11.27 milyar dolar.)

Ancak bu büyüme ucuza gelmedi. Şirketin işletme birimleri satışı gibi kalemler hariç olmak üzere operasyonlardaki toplam zararı 2016 ve 2018 yılları arasında 10 milyar dolardan fazla olmuştu ve geçen yıl yalnızca 3.03 milyar dolardı. 

Bu, herhangi bir büyük şirket için bile şaşırtıcı bir meblağ. PitchBook’a göre Uber, borçlar dahil olmak üzere kurulduğu günden bu yana yaklaşık 20 milyar dolar topladı.

Rekabet, Verilerde Düşüş ve İştirakler

Rekabet ve Verilerde Düşüş Ancak şirket katı bir rekabet tehdidi altında. Şirketin, gelirinin çoğunu hala çektiği binicilikte pazar payı, şiddetli rekabetin ve bir dizi önceki yanlış adımın ortasında işaret ediyor. 

Uber, pazar payının 2018’de faaliyet gösterdiğimiz bölgelerin büyük çoğunluğunda genel olarak gerilediğini belirtti. Sübvansiyonlar ve rakiplerin indirimleri zarar gördü. Kredi kartı işlemlerini analiz eden Second Measure Inc.’e göre Uber Şubat ayında, ABD’de pazar payının % 67’sine sahip iken, iki yıl önceki %78’ine sahipti.

Dosyalama ayrıca, ABD’nin rakibi olan Lyft Inc.’in aksine Avrupa, Hindistan ve Latin Amerika’da büyük işler kuran ve hırslarını dolanmanın ötesine geçen bir şirket gösteriyor.

Uber ayrıca Uber Eats adlı bir yemek dağıtım hizmeti, Uber Freight adlı bir nakliye şirketi ve Jump adlı ortak bir scooter ve bisiklet kolu da işletiyor. Eats, birkaç yıl önce Uber’in 2018’deki toplam net gelirinin %13’ünden (1.5 milyar dolar) fazlasını temsil etmek üzere neredeyse birçok şeyden daha hızlı bir şekilde büyüdü.

Lyft ve Uber

Lyft'in Hikayesi Dikkat ÇekiciLyft, ABD ve Kanada’da daha çok gezmeye odaklanıyor. Geliri geçen yıl ikiye katlanan şirket 2.2 milyar dolara ulaşmıştı.

Geçtiğimiz ay giriş yapan Lyft, Uber için uyarıcı bir hikaye sunuyor. Şirketin daha önce değer verdi ve başlangıçtaki hedefinin üzerinde 72 dolara hisse sattı. Ancak stok fena halde düştü ve şu anda halka arz fiyatının yaklaşık %15 altında işlem görerek Perşembe günü 61.01 $ seviyesinden kapandı.

Uber yetkilileri ve sigortacıları, konuya hakim olan insanlara göre fiyatlandırma konusunda muhafazakar olmayı, benzer bir sonuçtan kaçınmayı hedefliyor. Çarşamba günü, Uber’in yakın zamanda hisse senetlerinin sahiplerine 48-55 dolarlık potansiyel bir fiyat aralığı belirleyen dokümantasyon sağlandı.

Bu, yaklaşık 10 milyar dolarlık Uber’in teklifte artış beklediği de dahil olmak üzere 90 milyar dolar ile 100 milyar dolar arasında bir toplam değere eşit olacak. Şirketin en son özel değerlemesi 2018 yılında Toyota Motor Corp.’a yaklaşık 500 milyon dolarlık hisse sattığında 76 milyar dolardı.

CEO Şirkete Güveniyor

Gündemdeki Şirketin CEO'su Şirkete GüveniyorKurucu ortağı Travis Kalanick’in icra yöneticisi olduğu sırada skandallar tarafından kuşatılan Uber, önceki denetleme yapısını bir tek pay, tek oylu bir kuruluşla değiştirmek de dahil olmak üzere yönetişimini iyileştirme yollarını listelemişti. 

Yönetişim değişikliklerinin devam etmesinin, işeri sorumlu bir şekilde ölçeklendirmeye, riski etkin bir şekilde yönetmeye ve tüm paydaşlar için dürüstlük ve hesap verebilirlik ile hareket etmeye yardımcı olacağına dikkat çekmişti.

Şimdi CEO Dara Khosrowshahi tarafından yönetilen şirket Uber’in nasıl iş yaptığıyla ilgili “Doğru olanı yapıyoruz.” sözlerini ifade etmişti.

Paylara Bakış

Uber Paylarına Bakış2017’de CEO olarak görev yapan ancak halen kurulda oturan Bay Kalanick, şu anda Uber’in hisselerinin kabaca %8.6’sı elinde tutuyor. SoftBank Group Corp.’nun Vizyon Fonu’nun kabaca %16’sı, risk sermayesi şirketi Benchmark’ın ise %11’i var. Suudi Arabistan’ın Kamu Yatırım Fonu ve Alfabe’nin her biri kabaca % 5’e sahip.

Uber ayrıca, şirketin kendi kendini süren otomobillerinden birinin geçen yıl Arizona’da bir yayaya çarpması ve öldürmesi sonrasında bir tartışma kaynağı olan özerk sürüş stratejisini de gündeme getirdi.

Uber dosyalamada, kendi kendine sürüş araçlarını kademeli olarak kullanıma sunmayı planladığını ve sürücülerin şirket için kritik ve farklı bir avantaj olmaya devam edeceğini açıklamıştı. Şirket, özerk araç bölümü için araştırma ve geliştirmeye yaklaşık 1.1 milyar dolar harcadığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu