Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’nin Net Döviz Rezervleri Geçen Hafta Sert Geriledi!

Merkez Bankası haftalık para ve banka ile menkul değerler istatistiklerini yayınladı. Buna göre geçen hafta brüt döviz rezervinde yaklaşık 3,3 milyar dolar gerileme oldu.
Türkiye’nin Net Döviz Rezervleri Geçen Hafta Sert Geriledi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Bankası (TCMB) Haftalık Para ve Banka İstatistiklerine göre; 14 Haziran ile biten haftada Merkez Bankası brüt döviz rezervi 3 milyar 278 milyon dolar azalarak 78 milyar 940 milyon dolara geriledi. Bu verilerle birlikte brüt döviz rezervi son 6 yılın en düşük seviyesine inmiş oldu. Bir önceki haftada ise 82 milyar 218 milyon dolar seviyesindeydi.

14 Haziran ile biten haftada Merkez Bankası’nın altın rezervleri 141 milyon dolar artış gösterdi.

Altın rezervinde bu artışla birlikte 24 milyar 530 milyon dolardan, 24 milyar 671 milyon dolara çıkılmış oldu. Merkez Bankası’nın toplam rezervleri bir önceki haftaya göre 3 milyar 137 milyon dolar azalarak 106 milyar 748 milyon dolardan, 103 milyar 611 milyon dolara düştü.

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı söz konusu dönemde 919 milyon dolar azaldı.

Merkez Bankası tarafından yayınlanan rakamlara göre; Ramazan Bayramı tatiline girmeden önceki son haftanın bitiminde yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatının altın hariç 790 milyon dolar azaldığı bildirildi. Türkiye’nin net döviz rezervlerinde sert bir gerileme olurken, 14 Haziran haftası itibarıyla yaklaşık 3,7 milyar dolar düşüş yaşandı.

Merkez’den elde edilen verilere göre; yabancı yatırımcı geçtiğimiz hafta net 171 milyon dolarlık menkul kıymet sattı.

Haftalık menkul kıymetler istatistiklerine göre; yurt dışında yerleşik kişiler geçtiğimiz hafta net 289,1 milyon dolarlık hisse senedi alırken, 459,5 milyon dolarlık Devlet İçi Borçlanma Senedi (DİBS) ve 25,4 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri sattı. Geçtiğimiz hafta yurt dışı yerleşik yatırımcıların DİBS stoku 23 milyar 662,5 milyon dolardan 22 milyar 298,3 milyon dolara geriledi. Yine aynı dönemde Şirket Borçlanma Senetleri stokları 25,4 milyon dolarlık satışla, 753,7 milyon dolara indi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu