Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Varlıklarındaki Gerilemenin Kaynağı Dış Basında Yer Alan TCMB Verileri Oldu

Dış basındaki TCMB verileri ve Türk varlıklarına dair yatırımcı endişelerinin vurgulanması haftanın dördüncü işlem gününde TL ve BIST'teki değer kaybına kaynak görüldü.
Türk Varlıklarındaki Gerilemenin Kaynağı Dış Basında Yer Alan TCMB Verileri Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

“Türkiye Merkez Bankası, döviz rezervlerini milyarlarca dolarlık kısa vadeli borç para ile güçlendirdi, analistler ve yatırımcılar arasında ülkenin taze bir krizde kendini savunma kabiliyetini abarttığı konusundaki korkuları artırdı.”

Dış basında yer alan haberlerde dikkat çeken bu ifadeler Türk varlıklarındaki değer kayıplarına kaynak görülüyor. Türk lirasının ABD doları karşısındaki dünkü kazanımlarını iade etmesi ile kalmayıp negatif yöne geçmesi ve Borsa İstanbul’daki %1.30 civarındaki satış yatırımcıyı üzüyor.

Merkez Bankası tarafından tutulan net rezervlerin Nisan ayının başında 28.1 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği görüldüğü ifade ediliyor. Yatırımcıların, Türkiye’nin borçları ve dış ticareti karşılamak için Dolar’a duyduğu yoğun ihtiyacı da öne çıkarılan bir gelişme.

Yatırımcıların Endişeleri Vurgulandı

Dış Basın Yatırımcıların Türk Varlıklarındaki Endişelerine Dikkat ÇektiFinancial Times tarafından yapılan hesaplamalar bu toplamın, 25 Mart’tan bu yana kısa vadeli borçlanma veya takas kullanımında olağandışı bir artışla yükseldiği de belirtilmekte. Bu takasların çıkarılması ile toplam 16 milyar doların altında bir rakama tekabül eden seviyeler öne sürülmekte.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik politikası doğrultusunda Türkiye’de işe para koyma konusunda ısrarcı olan analistler ve yatırımcılar, mali savunma durumunun ülkeyi olası piyasa krizleriyle başa çıkmak için donanımlı hale getirmesinden endişe duyduğu ve piyasaların bu hareketine kaynak gösterildiği vurgulanmakta.

Financial Times’tan gelen sorulara verilen yazılı cevaplarda, Merkez Bankası’nın ilk defa döviz takası kullanımının “rezerv rakamlarını etkileyebileceğini” açık bir şekilde kabul ettiği, ancak bunlar için muhasebe yönteminin uluslararası normlara uygun olduğu dikkat çekiyor.

Merkez Bankası’na Dair Görüşler

TCMB'ye Dair Görüşler Dikkat ÇekiciHaberde, bazı piyasa izleyicilerinin rahatsızlıklarına da yer verilmekte. Investec Bank’ta yükselen piyasa hisse senetleri yatırımcısı Julian Rimmer, “Bunların geleneksel operasyonlar olduğunu ve şeffaflıktan biraz daha düşük olduğunu düşünüyorum. Bir Merkez Bankası gerçeğe göre ekonomik görünme riskini göze alamaz” sözlerini kullanmıştı.

Türkiye’nin Merkez Bankası’nda görev yapmak istemeyen eski bir üst düzey yetkili, fazladan doların ödünç alınmadığını, kazanılmadığını söylediği de dikkat çeken açıklamar arasında. (“Bu, Merkez Bankası rezerv biriktirme işlemine ortodoks bir yaklaşım değildir.”)

Türk lirasındaki gerilemeye de yer verilirken kaynaklar; para biriminin Mart ayının sonunda, geçen yaz fiyatlarını çeken ve son on yıldaki ilk resesyonu tetikleyen bir krizin yankılanmasında ve dış rezervlerdeki keskin bir düşüşe ilişkin endişeler üzerine kısa bir sürede gerileme kaydettiği şeklinde yorumlanmakta.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu