Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Hisselerindeki Düşüş TCMB Başkan Değişikliği Sonrası Durdurulamıyor

Güne %5’ten fazla düşüşle başlayan Borsa İstanbul’da iki kez art arda devre kesici çalıştı. TL varlıklarındaki kayıp, kaygı verici düzeyde sürüyor.
Türk Hisselerindeki Düşüş TCMB Başkan Değişikliği Sonrası Durdurulamıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkan değişikliğinin ardından, dün sert gerileyen Borsa İstanbul, kayıplarına bugün de devam ediyor. Kapanışı 1379 puandan yapan BIST 100 endeksi, Salı günü 1304’ten açıldı. Endeks altında yer alan 100 hissenin, 90’ı değer kaybetti.

Açılışta %5,39’luk değer kaybı olması sebebiyle devre kesici çalıştı.
Borsa 1304 Puana Geriledi
Grafik: Piyasa.Paratic.com

İşlemler saat 10:31:08 itibarıyla yeniden başladı. Ancak kayıpların sürmesi nedeniyle aynı dakikada ikinci kez devre kesici çalıştı. Önceki hafta 1589 puanla rekor kıran borsayı, yeni haftada TCMB başkan değişikliği vurdu. Hem yurt içinde hem de yurt dışında yatırımcı güvenini sarsan karar sonrasında, sert satışlar gerçekleşti.

Gün içinde iki defa işlemlere ara verildi. Şirketlerin çoğunun hisse senetlerinde %10’dan fazla düşüş gerçekleşti. Uzmanlar Merkez Bankası başkan değişikliğinin piyasalarda belirsizlik ortamını artırdığını aktarıyor.

Bu sabah Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yapılan açıklamada BIST 50 endeksi paylarında açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı hakkında düzenleme bilgisi geldi.

Açıklamada; “Bilindiği üzere, Sermaye Piyasası Kurulunun 11/02/2021 tarih ve 7/211 sayılı kararı uyarınca BIST-50 Endeksinde yer alan paylarda açığa satış işlemi yapılabilmektedir. Söz konusu paylarda 23/03/2021 tarihli seansta bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanması kararlaştırılmıştır.

Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlarda açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.” bilgisine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu