Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Finansalları, Spot ve Vadeli Endeks Hareketlerinin Değerlendirilmesi

Borsa İstanbul düşüşünü katılaştırmaya devam ederken, BIST endeksleri ve vadeli endeks kontrat hareketlerine teknik ışıkta bakış.
Türk Finansalları, Spot ve Vadeli Endeks Hareketlerinin Değerlendirilmesi
Son Güncelleme: 
Yorum

TCMB’nin attığı zorunlu karşılıklardaki oranların düşürülmesinin ardından Türk varlıkları negatif ayrışma sahnesinde. 22 yıllık Ocak performanslarında en güçlü kazanımları kaydeden BIST 100 endeksi Şubat itibarıyla gevşemeleri ile gündeme gelmişti. 105.930 puanda aylık bazlı tepe noktasını kaydeden endeks için bu seviye son zamanların da tepe noktasında yer aldı.

119.245 seviyesinden başlayan değer kayıpları ile 87.000 bandına dayanan daralmaları içeren düşüş trendi, bu yılının Ocak ayında kaydedilen performans ile yukarı yönde kırılma sinyalleri vermişti. 103.5K seviyesinin üzerindeki performansta 105 bin puanı kolladığımız hareketlerde, Ocak ayı FED toplantı sonuçlarının açıklandığı Çarşamba akşamının ardından Perşembe günü %2.0 civarında bir değerlenme kaydetmiş ancak gün sonunda gevşemişti. O hafta Cuma günü de kazanımların bir kısmı yine iade edilmişti.

Borsa İstanbul’daki sert kazanımların ardından geri çekilmeler düzeltmeler olarak gözlenmişti. Ani hareket beraberinde gevşemeleri getirdi ve bu da finansallar tarafında risk sinyalinden ziyade doğal bir senaryo başlığında incelenmişti ancak 102.500 puanın üzerindeki seyir kollanmıştı. 102.5K altına düşülmesi halinde 101-100 bin bandının gözlenebileceği de teknik taraflı bakış ile muhtemel sonuçlar olarak gözlenmişti.

102.5K Altı 101K – 100K Bandını Getirdi

102.5 Bin Puanın Altına Salınım 100-101 Bin Seviyelerini GetirdiBIST 100 endeksi 18-22 Şubat haftasına girişini yataydan pozitif ayrışma sinyalinde yapmıştı. Haftanın ilk işlem günü (18 Şubat Pazartesi) ise %0.96’lık bir değer kaybı ile kapanmıştı. Salı gününün ilk seansında an itibarıyla %0.51 seviyesindeki düşüş ile daralmasını artıran endeks 101.209 puandan fiyatlanıyor. Yani Şubat ayında gözlenen sıçramalar olsa dahi geri çekilme seyri hala korunuyor.

Yüksek volatilite yatırımcıyı korkuttu. Endeks üzerindeki ani sıçrama 87K105.5K hareket marjlarındaki grafikleri getirirken düşüşün de sert fırça darbeleri yatırımcıyı korkutuyor. Politik düzlemde geçtiğimiz ay ülkenin yakın seçim gündemini özellikle yabancı yatırımcı tarafında, seçim politikalarına yönelik izlenilebilecek hareketlerin negatif yansımasında değerlendirmiştim. Diğer tarafta TCMB istatistiklerinde de gözlemlediğimiz gibi sermaye ve tahvil piyasalarında yabancı para çıkışları dikkat çekmişti. (Aynı haftada hanehalkı ve şirketlerin döviz mevduatlarındaki artış dizisi devam etmişti.)

BIST Endekslerine Bakış

Borsa İstanbul XBANK ve XUSIN DeğerlendirmesiBIST Bankalar Endeksi (XBANK) bugün %0.25 değer kazanımında 132.485 puanda. Endeks üzerinde 135 bin seviyesinin kollanması halinde XBANK bileşenlerindeki değerlenmenin devam edebileceğini yazmıştım. Lakin bu seyir genel varlıklara paralel aşağı yönde kırıldı. 134.241 noktasında 50 gnlük hareketi ortalamasını takip ettiğimiz XBANK’ın güncel verisinde bu seyrin altında yer alması da bankacılık hisse senetlerine olan ilginin azaldığına dair bir mesaj olarak okunabilir. İlgili bölümde ele alınabilecek bir gelişme ise TCMB’nin munzam (zorunlu) karşılıkların oranlarının düşürülmesi hamlesi idi.

BIST Sanayi Endeksi (XUSIN) geri vitesi ABD-Çin ticaret savaşları ile, küresel sanayi endekslerinde görülen geri çekilmeye paralel atılmıştı. 2019 yılı performansında XBANK öncülüğünde değerlenen neredeyse tüm varlıkların ardından endeks 120 bin noktasına yakın hareketler sergilemişti. 120K XUSIN için psikolojik ve teknik açıdan bir eşik olarak gözlenmişti. An itibarıyla %0.60 daralan XUSIN 117.891 puanda. Hareketli ortalamaların geneli 118 bin üzerindeyken, 200 günlük hareketli ortalama 116.840 puanda beliriyor. 200 günlüğe giderek yaklaşan XUSIN bu seviyeyi negatif taraflı kırar ise daralmanın katılaşabileceği düşünülebilir.

Vadeli Kanat Yatırımcısını Üzüyor

Vadeli Endeks İşlemleri Kayıp VeriyorBIST 30 endeksi bugün %0.43 değer kaybederek 127.606 seviyesinde. Dünkü son işleminde de yüksek bir kayıp vererek %1.11 daralan endeks 128.173 puandan günü kapatmıştı. Haftanın başı ve ikinci gününde kayıpların katılaşma işaretleri yatırımcılar tarafındaki yükselişte de varlığını sürdüren endişeyi teyit eder cinste.

Şubat vadeli endeks kontratı (F_XU0300219) %0.60 düşüşte ve 123.325 noktasında. Kontrat dünkü kapanışını 129.100 seviyesinde kapatırken değer kaybını da günlük bazda %1.34 seviyesinde göstermişti. Nisan vadeli kontrat %0.57 kayıp ile 131.000, Haziran vadeli ise 133.950 ile %0.59 kayıpta. Vadeliler tarafına bakıldığında ileri tarihler uzadıkça döviz kontratına ters orantılı gerileme gözleniyor yani yatırımcı tarafı endeks üzerinde uzun vadede negatif bir beklenti içersinde olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu