Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Tüpraş Hisseleri Tahminleri Aşan 2Ç21 Karlılığıyla %2 Yükseldi

Yılın ikinci çeyreğinde 1,7 milyar TL net kar ve 33,7 milyar TL ciro yapan Tüpraş hisseleri alıcılı seyrediyor.
Tüpraş Hisseleri Tahminleri Aşan 2Ç21 Karlılığıyla %2 Yükseldi

Türkiye Petrol Rafinerileri (Tüpraş), dün akşam 2021 yılının ikinci çeyreğine ait finansal sonuçları açıkladı. Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından olan şirket, bu dönemde 1,7 milyar TL net kar elde etti. Bu rakam 1,15 milyar TL olan piyasa beklentisinin %48 daha üzerinde geldi.

Geçen yılın aynı döneminde ise 185 milyon TL net zarar bildirmişti. Yılın ikinci üç aylık döneminde yurt içi satışları yıllık bazda %23, yurt dışı satışları %53 arttı. Açıklanan güçlü verilerin hisselere etkisi, bugünkü işlemlerde görüldü.

Tüpraş hisseleri güne yükselişle başladıktan sonra, ortalama %2 civarında artıda hareket etti.
Tüpraş Hisseleri %1,76 Artıda
Kaynak: Paratic Piyasalar

Önceki kapanışını 96,5 liradan yapıp, haftanın dördüncü işlem gününe 97,6’dan başladı. Yatırımcıların iyi gelen finansal rakamları değerlendirmesinin ardından 99,45 seviyesini aştı. Saat 12.00’de ise %1,76 artıda, 98,20 liradan işlem görüyor.

Ziraat Yatırım 2Ç21 sonuçlarının hisselerde sınırlı pozitif etki yaratacağını öngördü. Kurumun bu dönem için net kar beklentisi 1,14 milyar TL idi. Tahminlerdeki sapmanın operasyonel kar ve vergi gelirlerindeki beklentiden fazla olan yükselişten kaynaklandığı söylendi.

İş Yatırım “al” tavsiyesini korurken, hedef fiyatı 144 TL olarak tuttu.

Sabah analizinde, Kapasite kullanım oranındaki aşağı yönlü revizyona rağmen, sonuçların beklentilerin üzerinde olması nedeniyle piyasanın sonuçlara olumlu tepki vermesini bekliyoruz. Sonuçların ardından 2021 tahminlerimizi muhtemelen hafif yukarı yönlü revize edeceğiz.” denildi.

Şirket yılın ikinci çeyreğinde 6,5 milyon ton ürerim ve 6,9 milyon ton satış yaptı. Bu dönemde elde ettiği toplam ciro miktarı 33,7 milyar TL oldu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum