Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2018’in Son İşlem Haftasında TTKOM Devri, TCELL Açıklaması ve TUPRS Gelişmesi!

Yurt içi şirket gelişmelerinde TTKOM'un bankalara devri, Turkcell gelişmesi, Batman Rafinerisi ile Tüpraş hareketleri ve hisse senedi reaksiyonları şöyle;
2018’in Son İşlem Haftasında TTKOM Devri, TCELL Açıklaması ve TUPRS Gelişmesi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içi şirket gelişmelerinde Turkcell KAP’ta yaptığı açıklamada sermayesinin %41,45’ine sahip olduğu iştiraklerinden Fintur Holdings, sermayesinin %51.0’ine sahip olduğu Kazakistan’da kurulu bağlı ortaklığı Kcell JSC’nin hisselerinin tamamının, Kazakistan Cumhuriyeti devleti tarafından kontrol edilen sabit hat operatörü Kazakhtelecom JSC ’ye devrinin tamamlandığını duyurdu.

Satış, %100 hisse için 771 milyon $ Firma Değerine ve FD/FAVÖK çarpanı olarak Eylül 2018 itibarı ile son 12 aylık FAVÖK tutarına kıyasla 5,0x çarpana tekabül etmekte.

TCELL birinci seans ortasında %2.35’lik bir değerlenme ile 12,22 TL/p’de fiyatlanmakta. Hisse geçtiğimiz haftayı 11,94 TL/p’den kapatmıştı ve haftalık bazda değişimini %1.39 artış olarak sergilemekte. 100 günlük hareketli ortalası 12,19 seviyesinin altında gözlenen TCELL, 12,07 TL’de görülen 50 günlük hareketli ortalamasının üzerinde grafikler çizmekte.

TTKOM Kredi Veren Bankalar Tarafına Devredildi

Paylar Levent Yeniden Yapılandırma'ya DevredildiTürk Telekomünikasyon A.Ş. 22.12.2018 tarihinde KAP’ta şirket hissedarlarından olan Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’nin (OTAŞ), Türk Telekomünikasyon A.Ş.’de bulunan %55.0 oranındaki hissesinin OTAŞ’a kredi veren bankaların paydaş olacağı (özel amaçlı şirket) SVP aracılığı ile devralınması sürecine dair açıklama yapmıştı

Bankalar tarafından kurulan özel amaçlı şirket Levent Yeniden Yapılandırma Otaş’ın elinde bulunan %55 Türk Telekom hissesini devraldı. Bankaların 4.75 milyar $ kredi karşılığında teminat olarak sayılan hisseler gelişmenin sonucunda yine bankaların kurduğu Levent Yeniden Yapılandırma’ya devredilmiş oldu. (OTAŞ’ın kredinin 3 taksitini ödememiş olması ve bunun sonunda bankaların krediyi ikinci gruba sınıflayarak %30.0 karşılık ayırmışlardı.)

TTKOM günlük bazda %2.02’lik değerlenme ile 4,04 TL/p’den işlem görüyor. Hisse geçen haftayı 3,96 TL/p fiyatından kapatmıştı. Hareketli ortalamalarının genelinde pozitif bir seviyede gözlemlenen kağıt 50 günlük h.o.’da bulunan 3,89 seviyesinin üzerinde grafiklenirken, RSI (14) indikatörüne göre 72,109 seviyesinde al bölgesinde gözlemlenmekte.

TTKOM’da günlük baz olası direnç noktaları 4,00 ve 4,03’de yorumlanıyordu. Hisse gösterdiği primlenme ile bu seviyelerde hareketlenirken günlük tepe noktasını dirençlerinin üzerinde 4,07 TL/p’de kaydetti.

TUPRS Rafineri Kapatılma Haberiyle Gölgede Kaldı

Tüpraş Gelişmelerinde Gündem Batman RafinerisiHaber akışında gözlemlediğimi gelişmelere göre bu hafta komisyonda görüşülecek kanun teklifleriyle, yerli ham petrolü fiyatlamada kullanılan Ras Gharip Petrolü’nün yerine Arap Heavy petrolünün kullanılması beklendiği belirtilmişti.

(Petrol Kanunu’nda yerli üreticilerin korunmasını hedefleyen yeni düzenleme ithal ürünlerde geçiş ücreti dahil uygulaması getiriyor. Geçmişte piyasada değersiz olarak bilinen ve değeri 26 API’dan düşük petroller için Mısır’ın Kızıldeniz kenarındaki Ras Gharib üretimi 21,5 API petrol baz alınırken, yeni düzenlemeyle birlikte 26 API’ye eşit veya büyük petroller için Suudi Arabistan’ın Basra Körfezi’nden yüklenen Arab Medium 31 API petrolü esas alınacak. Böylece kalite seviyesi yükseltilen yerli petrolün hak ettiği değeri bulması amaçlanmakta.)

Kanun değişikliğinin gerçekleştiği senaryoda toplam 45 milyon $ civarında bir ilave maliyet meydana gelecek ve bu maliyetin yaklaşık olarak 30 milyon $’lık kısmı Batman rafinerisinde teslim alınan ham petrol ile ilgili olacak. Maliyet artışının şirketin faaliyetlerini olumsuz yönde etkileyebileceği öngörülmekte.

Tüpraş Açıklaması ve TUPRS Hissesine Teknik Bakış

Tüpraş Hisse Senedine Teknik BakışYapılan haberde şirket açıklaması “Böyle bir gelişmenin sonucunda şirketimiz, işçilerimiz, Batman ve ülke ekonomisi üzerinde geri dönülmez büyük bir zararlara yol açılabileceği aşikardır.” şeklinde dikkat çekti.Haberin etkisinin hisse senedindeki negatif etkisinin sınırlı olması beklenmekte.

TUPRS bugün %0.75’lik kaybı ile 118,40 TL/p’den fiyatlanıyor. Hisse aylık değişiminde %2.95 ve haftalığında ise %428’lik bir değer kaybı gösterdi. RSI (14) indikatörü 32,706 seviyesinde sat bölgesinde gözlemlenirken hareketli ortalamalarında 50 ve 100 günlük seviyelerin (sırası ile 121,22-122,08) altında çizilen grafikler kaydediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu