Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Türkiye’nin Vergi Avantajını Gelişmiş Ekonomisini Gerekçe Göstererek Kaldırıyor

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’yi gelişmekte olan ülkelere tanınan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi programından çıkarmak istediğini duyurdu. Detaylar şöyle;
Trump Türkiye’nin Vergi Avantajını Gelişmiş Ekonomisini Gerekçe Göstererek Kaldırıyor
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’yi ABD ile ticaretinde vergi avantajı sağlayan gelişmekte olan ekonomiler statüsünden çıkarma kararı aldı. Trump, kararının gerekçesini ise Türkiye ekonomisinin yeterince gelişmiş olması ifadeleriyle açıkladı.

Sonuçta; 1975’ten bu yana uygulanan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) programı kapsamında ABD, 120’den fazla gelişmekte olan ülkenin binlerce ürünü için Amerikan pazarına gümrüksüz giriş imkanı sağlıyordu. Ancak Trump’ın aldığı yeni kararla, Türkiye artık bu vergi muafiyetinden faydalanamayacaktı çünkü yeteri kadar gelişmiş bir ekonomiye sahipti.

Trump Kongre’ye yolladığı mektupta da; “Bu adımı, Türkiye’nin artık GTS’den yararlanan gelişmekte olan ülkeler listesinde olmaması gerektiğini düşündüğüm için atıyorum.

Trump Türkiye Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi ÇıkartıyorYoksulluğun azalması, kişi başı gelir ve ithalatın artması ve Türkiye’deki sektörler gelişmiş ticaretinin göstergesidir.” dedi. Kaynaklarda, Türkiye’nin yanı sıra Hindistan’ın da söz konusu programdan çıkartılacağı bilgilerine yer verildi. Hindistan’ın programdan çıkartılmasının gerekçesi ise “ABD’nin Hindistan pazarlarına adil ve makul erişimine izin verileceğine ilişkin güvencenin verilmemesi” olarak bildirildi.

Bu noktada akıllara, Hindistan’ın geçtiğimiz günlerde e-ticaret sektörünü yönetmek için yerli firmaları koruyup yabancı şirketlerin çalışma şeklini kısıtlayabilecek yeni bir taslak politika belirlediği geldi.

Trump Türkiye ile Hindistan'ı Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Çıkartıyor“Hindistan’ın verileri ülkenin kalkınması için kullanılmalıdır. Hint vatandaşları ve şirketleri, verinin parasallaştırılmasından ekonomik fayda sağlamalıdır.” ifadelerine yer verilen taslak kurallarına göre yabancı e-ticaret firmaları ülkede satışa devam etmek için Hindistan’da kayıtlı ticari kuruluşlar olmak zorunda kalacaktı.

Bu da 2026’da 200 milyar dolara ulaşması beklenen Hindistan’ın e-ticaret sektörünün, ABD’li devler Walmart ile Amazon için daha zorlu anlamına geleceğini gösteriyordu. Diğer bir ifadeyle, Trump’ın kararında Hindistan’ın da Çin gibi pazarını dışarıya kapatmaya çalışması etkili olabilirdi. Öte yandan Trump Kongre’ye gönderdiği mektupta Türkiye için; “Fakirliğin azalması, kişi başına düşen yıllık milli hasıla ve ticaret yaptığı ülkelerle ithalatın artması ve Türkiye’deki sektörler, gelişmiş ticaretinin göstergesidir.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu