Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Tarifelerinin FED’in Faiz Oranlarını Artırmasına Neden Olabileceği Söylendi

ABD ve Çin arasında yükselen ticaret savaşının, Trump'ın istediğinin tam tersine faiz oranlarının artmasına neden olabileceği söyleniyor.
Trump’ın Tarifelerinin FED’in Faiz Oranlarını Artırmasına Neden Olabileceği Söylendi
Yorum

ABD ile Çin arasında yeniden yükselen ticaret savaşı, bazı uzmanlara göre FED’in faiz artırımına neden olabilir. Son piyasa fikir birliği ise FED’in faiz oranlarını artırma ihtimalinin düşük olduğu ve FED fonları vadeli işlemlerde yüzde 76 ihtimalle Eylül ayında 25 baz puanlık bir düşüşe işaret ettiği yönünde.

Çarşamba itibarıyla vadeli işlemlerde FED’in yıl sonuna kadar iki kez faiz indirim ihtimaline üçte bir oranında fiyat verildi.

FED'in İki Kez Faiz İndirim İhtimaliTrump, yüksek faiz oranlarını onaylamadığını düzenli olarak dile getirdi ve FED’in tavsiyelerine uyması halinde ABD’nin ticaret savaşını kazancağını tweetledi. Ancak AllianceBernstein’de küresel hisse senetleri CIO’su Mark Phelps, Trump’ın Çin malları üzerindeki tarifeleri nedeniyle fiyatların artırılması durumunda FED’in enflasyonist etkiye artırılmış faiz oranları ile cevap vereceğini söyledi.

Merkez bankaları genellikle enflasyonun hedeflerin üstüne çıkacağı zaman faiz artırdığı biliniyor. Bunun ise ılımlı bir ekonomik büyümeyi beraberinde getireceği tahmin edilir. Aynı zamanda borçlanma maliyeti artar ve bu nedenle tüketici harcamalarındaki büyümeyi sınırlayabilir.

Yükselen tarifelere dikkat çeken Phelps, şirketler için marjın biraz altında olduğunun görüleceğini ve yatırımlarını azaltacaklarını söyledi.

Şirketler Yatırımlarını ArtırabilirDaha yüksek fiyatların tüketici mallarını azaltacağını ve büyüme hızını düşüreceğini belirten Phelps, “Enflasyonist bir etki olacak, bu yüzden FED potansiyel olarak büyüme yavaşlaması ve enflasyonun artması için ideal bir koşul değil. Ama kesinlikle acele edecekleri bir şey değil ve sadece onun uğruna oranları düşürdü,” dedi.

Torchwood Capital’ın kıdemli danışmanı olan Giles Keating ise “Tahvil piyasaları, enflasyon arttığında FED buna bakacak ve sadece bir kez daha yüksek tarifeler olduğunu söyleyerek, bir kereye mahsus olduğunu ve kaybolacağını belirtecek,” ifadelerini kullandı. ICBC Standard Bank Çin Baş Ekonomisti Jinny Yan da Trump’ın faiz oranlarını düşürmeyi seveceğini söylerken, tarifelerin faiz artırımına neden olabileceğini belirtti.

FED ise her iki yönde de hareket etmeye hazır olmadığını ancak piyasa hissiyatının yıl sonuna kadar bir düşüş beklediğini söyledi.

FED İki Yönde de Hareket Etmeye Hazır DeğilYardeni Araştırma Başkanı Ed Yardeni, FED’in yüksek fiyatlı Çin mallarından enflasyon oranına tek seferde ne kalacağına karşılık olarak faiz oranlarını yükseltmesinin muhtemel olmadığını belirtti. Aynı zamanda yüksek fiyatların Amerikan tüketicilerinin satın alma gücünü azaltacağından da şüpheli olduğunu vurguladı.

Yardeni bunun nedenini; ithalatçıların Çin ile iş yapma maliyetinin bir kısmını karşılayacakları ve tüketicilere maliyetlerini kar etmek yerine kar marjlarını sıkılaştırabilecekleri şeklinde açıkladı. Ayrıca bazı işletmelerin tarife yükünden kaçınmak için tedarik zincirini Çin’den uzaklaştırabileceğini ve bu durumun Çin yuanını düşürmeye devam edeceğini, bazı tarife maliyetlerini dengeleyeceğini de ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu