Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump AB’yle Sığır Eti İhracatı Anlaşmasını Duyurdu, Mercedes-BMW Şakalarıyla Korkuttu

Başkan Donald Trump, Avrupa Birliği’ne yapılan ABD sığır ihracatını artırmak için anlaşma imzaladı. Ayrıca BMW, Mercedes tarifeleri hakkında şaka yaptı.
Trump AB’yle Sığır Eti İhracatı Anlaşmasını Duyurdu, Mercedes-BMW Şakalarıyla Korkuttu
Yorum

Başkan Donald Trump, Cuma günü Avrupa Birliği’ne yapılan sığır eti ihracatını artırma amaçlı bir anlaşma imzaladığını açıkladı.

Beyaz Saray’da etrafında ticaret yetkilileri ve sığır eti endüstrisi temsilcileri ile birlikte açıklama yapan Donald Trump, Avrupa’da ticaret engellerini azaltmak ve Amerikalı çiftçiler için pazar erişimini genişletmek için bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi’ne göre anlaşma süresince AB’ye yıllık gümrüksüz sığır eti ihracatının 150 milyon dolardan 420 milyon dolara çıkmasının beklendiği aktarıldı.

Trump AB'yle Sığır Eti İhracatı Anlaşmasını DuyurduBaşkan Beyaz Saray’daki konuşmasında anlaşmasını gururla anlatarak; “bu Amerikalı çiftçiler, çiftlik sahipleri ve tabii ki Avrupalı tüketiciler için muazzam bir zafer” dedi. Diğer taraftan, anlaşmanın Amerikan tarım endüstrisinin Trump’ın Çin’le sürdürdüğü ticaret savaşından hasar gördüğü bir zamanda gelmesi dikkat çekti. Başkan Trump da 2020 seçimlerinden önce ihtilafla karşılaşmamak için ekonomik ve siyasi hasarı önlemeye çalışmıştı.

Zaten Trump yönetimi geçtiğimiz günlerde ticaret anlaşmazlığından etkilenen çiftçiler için 16 milyar dolarlık bir yardım paketinin ayrıntılarını açıklamıştı.

Trump Amerikan Çiftçi Destek Çabaları Amerikan Çiftlik Bürosu Federasyonu ekonomisti Michael Nepveux ise geçtiğimiz haftalarda Çin’in yeni tarifelerinin ABD’li çiftçileri her açıdan vuracağını söylemiş, bunun sektörde net bir olumsuzluk yaratacağını vurgulamıştı. Kısacası Trump, Amerikan çiftçilerini Çin etkilerinden korumak için AB’ye yanaşmış görünüyor. Sığır eti anlaşmasıyla Avrupa Birliği’yle olan ticaret gerilimlerini azaltmak da hedefleri arasında.

Nitekim Beyaz Saray konuşmasında Trump; Avrupa Birliği’nin tüm Mercedes Benz’lere yüzde 25 vergi ödemeyi kabul edeceği, BMW’lerinse kendi milletlerin geleceği bir anlaşma üzerinde çalıştıklarını söyleyerek bir anlığına korku yarattı.

Sonrasında ise bunun şaka olduğunu dile getirerek salonu güldürdü. “Biraz endişelenmeye başladılar. Teşekkür ederim. Tebrikler. Dünyadaki en iyi biftek, çok teşekkür ederim!” diyen Trump, Cuma günü daha sonra yaptığı bir açıklamada ise AB araçlarına tarifelerin hala masada bulunduğunu, istediğini elde edemediği takdirde bunu yapmaktan başka seçeneğini kalmayacağını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu