Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Haziran’da Başlayan TLREF’e Dayalı Menkul Kıymet İhracı 18 Milyar Lirayı Aştı

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla, borsada detaylı bir analizle, uzun vadeli düşünerek yatırım yapanların beklentilerinin karşılanacağını söyledi.
Haziran’da Başlayan TLREF’e Dayalı Menkul Kıymet İhracı 18 Milyar Lirayı Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Hakan Atilla, Türkiye’nin finansal altyapısını sağlayan en temel kurumlardan birinin Borsa İstanbul olduğunu söyledi. Kurum olarak ulaşılan hedefleri anlatan Atilla, yatırımcıların borsada uzun vadede, hem altından hem de dövizden daha çok gelir elde edebildiğini belirtti.

Geçtiğimiz yıllarda ekonomik sıkıntıların ve jeopolitik karışıklığın yaşandığı dönemlerde borsanın yatırımcıların hizmetine sunulduğunu kaydetti. Borsa İstanbul’un önümüzdeki dönemde de rekabetçi konumunu koruyacağını söyleyen Atilla, uluslararası alandaki cazibesini artırmak için gerekli çalışmaların hız kazandığını açıkladı.

Döviz swap piyasasının faaliyete geçmesiyle yerli bankalara takas imkanı geldi.

Hakan Atilla Swap AçıklamasıHakan Atilla bu sistemin başlamasıyla Türk bankalarının yabancı para ve Türk lirası nakit akışlarını ihtiyaçları doğrultusunda takas etmelerine olanak sağlandığını, bu sayede de organize bir piyasanın finansal sisteme kazandırıldığını söyledi. Swap piyasasında günlük ortalama işlem hacminin 10 milyar liraya dayandığını belirten Atilla, bunun daha da artacağını söyledi.

LIBOR sisteminin 2021 yılından sonra yayınlanmayacağını belirten Atilla, geçen yıl uygulanmaya başlanan Türk Lirası Referans Faiz Oranı (TLREF) hakkında da bilgi verdi. 17 Haziran 2019’da uygulanmaya başlanan söz konusu sistemin piyasa tarafından çok çabuk bir şekilde benimsendiğini, hem özel hem kamu bankalarının TLREF bazlı krediler vermeye başladıklarını ifade etti.

Geçen yıl TLREF’e dayalı menkul kıymet ihracının 18 milyar liranın üzerine çıktığı ve bunun 1,5 milyar lirasının sermaye benzeri ihraçlardan oluştuğu bilgisini paylaştı. Uygulama sayesinde aynı zamanda finansal kuruluşların sermaye yeterlilik rasyosuna da katkı sağladıklarını söyleyen Borsa İstanbul Genel Müdürü Atilla, 2020’de TLREF’e dayalı kredilerin ve ihraçların artmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın (VİOP) uluslararası sermaye piyasalarıyla entegrasyonun çok önemli olduğu vurgulandı.

VİOP Akşam SeanslarıYatırımcıların artık tek bir piyasaya bağlı olarak, tek bir pozisyon açmadıklarını söyleyen Atilla, bu nedenle Borsa İstanbul olarak gelişmiş ülkelerin borsalarıyla aynı saatlerde açık olmamız gerektiğini belirtti. Bu zaman dilimini artırmak amacıyla önümüzdeki günlerde VİOP’ta akşam seanslarının başlayacağını söyledi.

Türev çeşitliliğinin önemine de değinen Atilla, “Aralık 2019’da Borsa İstanbul Grubu şirketlerinden Takasbank nezdinde Tezgah üstü Türev Takasının yapılmaya başlanmasıyla birlikte, TL finansal mimari çalışmasında önemli bir adım daha atılmış oldu. Böylece finansal kuruluşlar, bilançolarında oluşan faiz risklerini döviz bazlı türev ürünler yerine tamamen TL bazlı ürünlerle yönetme imkanına kavuştu.” şeklinde açıklamada bulundu.

Blokzincir tabanlı olarak hayata geçirilen BİGA (Bir Gram Altın) hakkında da değerlendirme yaptı. Geçtiğimiz dönemlerde Bitcoin öncülüğünde kripto para birimlerinin çıktığını ancak bunların güvenli dayanaklar olmadığını söyledi. Bu bağlamda BİGA gibi varlığa dayalı bir birimin geliştirilmesinin çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Yeni düzende blokzincir teknolojisinin gözardı edilmesi mümkün değil.

Blokzincir TeknolojisiYeni bir para birimi üretmek gibi amaçları olmadığını söyleyen Atilla, BİGA sayesinde fiziki altınların blokzincir teknolojisiyle farklı birey ve kurumlar arasında transferinin mümkün olacağını açıkladı. Yatırımcıların 7/24 işlem yapabileceklerini ve farklı kişiler arasında varlık transferi imkanı sağlanacağını anlattı.

Şu an için uygulamaya 6 bankanın katıldığını ve Türkiye’nin ilk blokzincir ağının kurulmuş olduğunu aktardı. Atilla, yatırımcıların pay piyasalarına uzun vadeli kazanç mantığıyla yaklaşması gerektiğine dikkat çekti. Son dönemde halka açılan ve işlem gören birçok şirket yatırımlarının kurumsal ve yurt dışı yerleşik yatırımcılara sahip olduğunu belirtti.

Öte yandan işlem hacminde kısa vadeli hareketlerin çoğunlukla yurt içi yerleşik bireysel yatırımcılardan kaynaklandığını söyledi. Borsada kısa vadeli al-sat yerine, daha ayrıntılı bir analiz yapılarak uzun vadede yatırım yapılması gerektiği tavsiyesinde bulundu. Son 18 yılda temettü verimi yüksek şirketlerin çok iyi kazandırdığını söyleyen Atilla, borsayı uzun vadeli düşünüp, göstergeleri güçlü olan şirketleri seçen yatırımcıların her türlü kazanacağını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu