Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TL Varlıklarının Yatırım Cazibesi Arttıkça BIST 100’deki Yükseliş Hızlandı

Gelişen piyasaların yatırım için fırsat sunduğuna dair ekonomist yorumları arttıkça, Borsa İstanbul 97 bine sırt dayadı.
TL Varlıklarının Yatırım Cazibesi Arttıkça BIST 100’deki Yükseliş Hızlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Perşembe günü %2,80 yükselişle 95.834 puandan kapanan Borsa İstanbul, haftanın son işlem gününe %0,38 artıda başladı. Küresel hisse senedi piyasalarında risk iştahının artmasına eşlik eden yurt içi piyasaları da yönünü yukarı çevirdi.

Koronavirüs salgınının başladığı dönemden bu yana son birkaç gün içerisinde hatırı sayılır derecede artış gösteren borsa 97.000 seviyesini test ediyor.

Borsa İstanbul 96 Bin 233’e Kadar Çıktı

Borsa İstanbul 96 Bin 233'e Kadar ÇıktıBorsa İstanbul Türk lirası varlıklarına gelen alımların etkisiyle haftanın son işlem gününe 96.201 puandan başladı. Saat 12:58’de %0,28 artıda 96.105 puandan işlem gören endeks açılışın ardından 96.233 puana kadar çıktı.

Şu dakikalarda bankacılık, bilişim, elektrik, kağıt ve kimya sektörleri yönünü eksiye çevirmiş durumda. Öte yandan finansal kiralama ve faktoring %2,10, gıda %0,38, gayrimenkul yatırım ortaklığı %0,16, holding %0,57, iletişim %0,39, inşaat %3,43, spor %0,67 ve ticaret %2,35 artıda hareket ediyor.

Analistler koronavirüs salgınında küresel anlamda en kötünün geride kaldığına dair iyimserliğin piyasalara pozitif yansıdığını belirtiyor. BIST 100 Endeksi dünya borsalarındaki alım dalgasına katılırken ekonomistlerin gelişmekte olan piyasalara dair yorumları da TL varlıklarının yükselişine katkı sağladı.

Jim O’Neill: Gelişen Piyasalar Yatırım için Cazip

Jim O'Neill: Gelişen Piyasalar Yatırım için CazipChatham House Konsey Başkanı Jim O’Neill, şu ortamda Türkiye gibi gelişmekte olan piyasaların yatırım için cazip hale geldiğini söyledi. Bu fırsatı değerlendiren yatırımcıların şanslı olacağını söyleyen O’Neill, önümüzdeki dönemlerde geniş çapta volatilite ile karşılaşsalar bile birkaç yıl sonrasında doğru karar verdiklerini anlayacaklarını dile getirdi.

Analistler tıpkı O’Neill’ın yaptığı yorumlar gibi gelişen ülke piyasalarına dair yatırım önerilerinin borsadaki alımları artırdığını belirtiyor. Bu doğrultuda teknik açıdan endekste 95.500 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde yeni hedef noktası 100.000 puan olacak.

Çin’in koronavirüs salgınını kontrol altına aldığını ve toparlanmanın başladığını söyleyen isim, geçtiğimiz günlerde yaptığı değerlendirmede “V” şeklinde iyileşmenin imkansız olmadığını vurguladı.

Kendisinin hayatında gördüğü en büyük kriz ile karşı karşıya olduğunu belirtse de yılın geri kalanında toparlanmanın olacağına dair iyimserliğini koruduğunu aktardı.

Mobius ve Rogers da Yatırım için TL Varlıklarını Öneriyor

Mobius ve Rogers da Yatırım için TL Varlıklarını ÖneriyorÜnlü yatırımcı Jim Rogers Covid-19 pandemisinin küresel borçluluğu rekor seviyede yükselteceğini ve krizde henüz en kötüsünün yaşanmadığını söyledi.

Avrupa ve Amerika ekonomisinin tarihte görülmemiş büyüklükte ekonomik bozulmayla karşılaşacağını söyleyen Rogers, bir sonraki krizin en sarsıcı boyutta olacağını belirtti. Tıpkı Jim O’Neill gibi piyasaların zor günler geçirdiği şu dönemde Türkiye gibi gelişen ülkelere yatırımın cazip hale geldiğini belirtti.

Benzer bir yorum da Amerikalı yatırımcı Mark Mobius’tan geldi. Türk varlıklarına yatırım yapmaya devam edeceğini söyleyen Mobius, Türkiye’nin diğer birçok ülke gibi ekonomiyi tamamen kapatmamakla doğru bir karar aldıklarını söyledi.

Gelişen piyasaların yatırım için her zaman fırsat sunduğunu kaydeden isim, Amerika ekonomisi için endişe duyulması gerektiğinin altını çizdi.

Geçtiğimiz haftalarda 82 binli seviyelere kadar inen Borsa İstanbul’da şu an izlediğimiz ralli oldukça umut verici. Ancak bazı analistler dipten düşüşün bittiği ve erken bir rehavete kapılınmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu