Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşı, Yatırımcıların Çin Hisseleri Satın Almalarını Engellemedi

UBS, ABD ile Çin arasındaki piyasa duyarlılığını tehdit eden ticaret savaşının yatırımcıları Çin hisselerinden uzak tutamadığını söyledi.
Ticaret Savaşı, Yatırımcıların Çin Hisseleri Satın Almalarını Engellemedi

İsviçreli yatırım bankası UBS’ye bağlı bir Çin yatırım bankası ve aracı kurumu olan UBS Securities’in Başkanı, ABD ile Çin arasındaki piyasa duyarlılığını tehdit eden ticaret savaşının yatırımcıları Çin hisselerinden uzak tutamadığını söyledi.

Cumartesi günü G-20’de gerçekleştirilen zirvede Trump, Xi ile yeni tarife uygulanmaması ve Huawei’in ABD ürünlerini satın alması için anlaştıktan sonra Şanghay ve Shenzhen hisseleri bugün yükselişe geçti. Çin hisselerindeki son yükseliş, hem Şanghay kompoziti hem de Shenzhen bileşeninin bu yıl gördüğü yaklaşık %20’lik bir sıçrama üzerine inşa edildi ve onları 2019’un şimdiye kadarki Asya’nın en iyi performanslarından biri haline getirdi.

Nitekim Çin hisseleri, ABD ile Çin arasında tarife anlaşmazlığının yükseldiği geçen yıl, bölgedeki en kötü performans gösteren hisseler arasında ilk sırada yer almışlardı.

Çin Hisseleri En Kötü Performans Gösteren UBS Securities Başkanı Eugene Qian, Pazartesi günü yaptığı açıklamada yabancı yatırımcıların son 12 ila 18 aydır A hisseleri (Şanghay ve Shenzhen’de listelenen Çinli şirketlerin yuan cinsinden hisse senetleri) satın almak için fırsatları araştırdığını söyledi. Ayrıca yıl sonuna kadar tahmini 70 milyar dolarlık A hisselerinin satın alınabileceğini öngördü.

Qian, nedeninin Çin hisse senetlerinin yabancı mülkiyetinin, büyük endeks sağlayıcılarının küresel endekslerine daha çok A hissesi eklemesiyle büyümeye hazırlanması olduğunu aktardı.

UBS Yabancı Yatırımcılar Daha Çok Hisse AlacakÇin’in Dalian kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Eugene Qian, Trump-Xi toplantısına ilişkin olarak da ABD-Çin ticaretinin hafta sonu boyunca gerçekleşen ateşkes haberinin yatırımcılar için yeterli olduğunu şöyle anlattı:

“İki başkanın, belki de Mayıs ayında bıraktıkları müzakereleri yeniden başlatmaya karar vermeleri ve bir araya gelmeleri, bence bunun kendisi bir olumluluk.” Çin-ABD ticaret gerilimlerinin biraz daha ilerlemesi gerektiğini çünkü bunun bir gecede ya da sonraki 30 gün içine çözülemeyeceğini savunan Qian, yine de piyasaların bu noktada bu gelişmenin benzeri bir anlaşmaya varmamaktan daha iyi olduğunu söyleyerek tepki verdiklerini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum