Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ticaret Savaşı Borsaları Korkutmak için Gücünü Kaybetmiş Olabilir

Ticaret savaşı konusundaki gelişmeler borsaları etkilerken, artık bu korkutma etkisinin güç kaybetmeye başlamış olabileceği düşünülüyor.
Ticaret Savaşı Borsaları Korkutmak için Gücünü Kaybetmiş Olabilir
Yorum

ABD borsası, uzun vadeli yükseliş trendini koruyarak ve S&P 500 endeksi yakın zamanda rekorundan yüzde 3 civarında aşağıda seyrederek, geçen haftanın başında gerçekleşen mini tarife panik satışının ardından üç günlük bir yükseliş yaşadı. Tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın bir pazar için şu ana kadarki dayanıklılığı gelecekle ilgili iyimser inançtan ziyade ihtiyatlı, riskten kaçan davranışlara borçlu olduğu söyleniyor.

ABD hisseleri, FED’in faiz oranını düşürmesine yönelik beklentileri içeren Sıkıştırılmış Hazine gelirleri ile önemli ölçüde desteklendi.

ABD Hisseleri Sıkıştırılmış Hazine Gelirleri ile DesteklendiMerkez Bankası tarafından böyle bir hamle ancak azalan ekonomik momentum ve enflasyon eğilimlerinde yaşanan düşüşe bağlı olarak gerçekleşebilir. Bespoke Yatırım Grubu, S&P 500 endeksini bir süredir oldukça iyi takip ettikten sonra 10 yıllık Hazine gelirlerini takip etmekte başarısız olduğu gösteriliyor.

Hisse senetleri ve tahvil getirilerinin karşılıklı etkileşimi hakkında ise hiçbir şey ifade etmiyor. Ancak bu, en azından Hazinelerin küresel riskten kaçınma dürtüsüne düştüğü için hisse senetlerinin 2800 bölgenin üzerinde asılı kalmanın bir yolunu bulduğunu gösteriyor.

S&P’nin bunu başarmasının bir yolu, daha istikrarlı ve daha az döngüsel hisse senetleri üzerine yoğun şekilde eğilmek.

S&P'nin Başarılı Olma NedeniBu, Çin’de daha az bahis yapan ve makro rüzgarlara daha az duyarlı olan, organik olarak büyüyen, yazılım destekli devler olan FANG’ın bilinen favorilerine geri dönmek anlamına gelir. FANG tipi hisse senetleri için iyi bir vekil olan FirstTrust Dow Jones Internet ETF, bu yıl yüzde 21 artışla S&P 500 için yüzde 14 seviyesine yükseldi.

iShares Software ETF (IGV) ise 2019 yılında şimdiye kadar yüzde 24 çıkış yaptı. İki yıl önceki 10 yıllık Hazine’nin yüzde 2,39 seviyesine göre yüzde 2,6’nın altına düştüğü günden beri IGV, S&P 500’ün yüzde 1,2 kazancına göre yüzde 2,9 oranında artış kaydetti.

Bir diğer popüler saklanma yeri ise düşük oynaklığa sahip olan hisse senetleri olarak gösteriliyor.

Diğer Etken Düşük Volatiliteye Sahip Hisse SenetleriGeçen ay S&P 500 ve Invesco S&P High-Beta ETF’sine karşı Invesco S&P Düşük Volatilite ETF’si dikkat çekti. Başka bir deyişle borsa, çoğu borsaya göre hisse senedi gibi davranan hisseler tarafından tutulmuştur. Sektördeki farklılıkların yanı sıra küçük Russell 2000 kötü performans göstermeye devam ederken, riskten kaçınma eğilimi Japon yeninde ve İsviçre frangında son haftalardaki yükseliş olarak gözlendi.

Bir bakıma daha güçlü olan blue chip ABD hisse senetlerinin gücü, batan küresel tahvil getirileriyle bağdaşmaz ve güvenli bölge para birimlerinde kazanır. Bazı seviyelerde, büyük sermayeli Amerikan hisse senetleri varlık spektrumunun aynı, nispeten pahalı ama daha kaliteli ucunda bulunuyorlar.

Bazı uzmanlar, son tarife artışlarını ABD’nin kendine zarar vermek yerine görüşmeleri sonlandırmak için kullanmış olabileceğini söylüyor.

ABD Müzakereleri Sonlandırmak için Tarife Artırmış OlabilirHisse senetleri için iki dalgalı ve bol manşetli hafta, yatırımcı anketleri ile fon akışlarında göze çarpan riskli bir tutumla, ılımlı toparlanma ruh haline dönmeye başladı. Haftalık Amerikan Bireysel Yatırımcılar Birliği anketi, 10 yılın en büyük sekiz atlayışlarından birini boğalardan daha fazla ayı ile gösterdi.

Bu, Consensus Inc. ve Market Vane tarafından tutulan profesyonel yatırımcı duyarlılık göstergelerinde sadece iki hafta önce çoktan fazla olanların tarafsız okumalarına yönelik iyimserlikteki önemli düşüşlerle yankılandı. Hisse senedi yatırım fonu ve borsa yatırım fonlarında yaşanan çıkışlar, bu yıl çok fazla kurallı değildi. Ayrıca hisse senetlerinde dördüncü çeyrek çöküşünün yatırımcı tutumları üzerinde kalıcı bir etkisi olduğunu öne sürdü.

Ned Davis Research ise S&P 500 endeksine karşı bu kadar ciddi bir geri çekilme hızı olduğunu gösterdi.

S&P 500'e Karşı Güçlü Geri ÇekilmeBu durum da karşıt bir perspektiften yükseliş faktörü olarak iniyor. Çin’le olan ticaret savaşındaki en son alevlenme, yatırımcılara telaşlandırdı ve hisse senetlerinin Nisan ayına kadar süren büyük tehditlerin bir hikayesi olarak istikrarlı bir şekilde yükseldiğini açıkladı.

Açıklamada, “Aralık ayında korkulan şiddetli durgunluk delil değildir, FED faiz artırım planlarından uzaklaştı, kurumsal kazançlar tahmin edilenden daha iyi geldi, iki hafta öncesine kadar ABD-Çin ticaret çatışması iyi huylu bir çözüme yakın görünüyordu,” maddeleri ile hisselerdeki yükselişin nedenleri sıralandı.

Geçen hafta yaşanan gelişmeler sonrasında hisse senetlerinin ticaret savaşı konusunu bir kenara bırakmaya çalıştığına dair işaretler gözlendi.

Hisse Senetleri Ticaret Savaşını Geride BıraktıPazartesi günü uygulamaya giren Trump’ın Çin tarifeleri sonrasında yüzde 2,5 oranında düşen hisse senetleri, Salı gününe yükselişle başladı. Salı günkü sıçrama S&P’nin haftalık zararını yüzde 0,8’e kadar düşürmesini sağladı. Net bazda, piyasa normal işlem saatleri sırasında yükselişe geçti, bir gecede zayıflık endeksleri açık seviyeye düştü, sadece alıcıların düzenli seansta alımlarını sağladı.

Piyasa genişliği, S&P 500 hisselerinin yarısından daha azı teknik bir yükselişe işaret ederek, yumuşak bir noktaya işaret etti. Dow içinse dördüncü düz negatif hafta oldu ve 2011 mini ayı piyasasından bu yana endeks için beş düz hafta kaldı. Bu nedenle bazı kısa vadeli rahatlamalara işaret ettiği söyleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu