Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

THYAO Yolcusu Kasımda Artarken SODA ve TRKCM’de Olumlu Yansıyabilecek Gelişmeler

BIST 100'de geri çekilme sertleşirken, yurt içi şirketlerde THYAO, SODA, TRKCM, YKBNK gelişmeleri ve hisse senedi değişimleri şöyle;
THYAO Yolcusu Kasımda Artarken SODA ve TRKCM’de Olumlu Yansıyabilecek Gelişmeler
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içi şirket gelişmelerine baktığımızda Türk Hava Yolları Kasım ayı verileri dikkatimizi çekiyor. Şirket açıkladığı verilerde Kasım ayında toplam yolcu sayısının yıllık bazda %3.9’luk bir artış kaydettiğini duyurdu.

Kasım ayı dış hat seferlerinde yıllık bazda %9.8 artışla 3.14 milyona kişiye artış gerçekleşirken, iç hat yolcu sayısı yıllık bazda %2.1 düşüşle 1.51 milyon kişiye geriledi. Aynı ay içersinde transit dış hat yolcu sayısı ise (yıllık baz) %7.7 artış kaydetti ve diretir yolcu ise %12.9’luk bir yükseliş gösterdi.

Güncel faiz oranları ile mevduat getirilerinizi hesaplamak için tıklayınız!

Türk Hava Yolları gelen veriler ile 2018 yılında 75 milyon yolcu taşıma hedefine uyumlu bir tablo sergiliyor. Yıl içersinde hedeflenen rakamın 33 milyon kişisi iç hat ve 42 milyon kişisi dış hat olarak belirtilmişti. 2019 yılına yönelik beklentilerde dış hatlarda %6.0 civarında bir yolcu sayısı artışı öngörülmekte.

Şirketin hissesi endekste gözlemlenen yoğun geri çekilme baskısına paralel %0.25’lik bir değer kaybı ile 16,06 TL/P’den işlem görmekte. THYAO son zamanlarda geri çekilmelerini yoğunlaştırmış haftalık değişimini eksi tarafta %1.47’ye taşırken ve pozitif taraftaki aylık farkını aşağı %6.00 seviyesine çekti.

Haber Akışına Göre Gelişme SODA’da Pozitif Yansıyabilir

Doğal Gaz İndirimi SODA'da Pozitif Yansıma GösterebilirSODA haber akışında takip ettiğimiz verilere göre BOTAŞ Ankara’da enerji santrallerinin üst yönetimi ile doğal gaz fiyatlandırması üzerinde bir toplantı gerçekleştirildi. Rapordaki verilere göre 2019 yılı Ocak ayında elektrik santrallerinde kulanılan mevcut doğal gaz satış fiyatlarında indirime gidileceği ifade edildi.

Hali hazırdaki doğal gaz satış fiyatları üzerinden %6 civarında bir indirime gidilebileceği yorumlanmakta. Gelişmenin yansımasını hisse senedinde olumlu olarak görebiliriz.

SODA bugün dünkü değerlenmesinin tersine hareket ederek %1.08’lik kayıp veriyor ve 7,36TL/P’den işlem görüyor.

TRKCM’de Ek Gümrük Vergisi Gündemi ve YKBNK Gelişmesi

TRKCM Ek Vergi İle Olumlu YKBNK Açıklanan İhraç Rakamını GüncellediTrakya Cam İran düz cam ithalatında uygulanacak ek gümrük vergisini açıkladı. Duyurulan veriye göre 2018 yılında 48 $, 2019 yılında 46 $ ve 2020 yılında ise 44 $ olacak şekilde ek gümrük vergisi uygulanacak.

TRKCM %0.65 değer kaybı ile 3,07 TL/P’den işlem görüyor. Hisse Dünkü kapanışını 3,09 TL/P’den yapmıştı.

Yapı Kredi Bankası 1 milyar $ değerinde sermaye benzeri tahvil ihraç haberleri dikkat çekti. Daha önce bu miktar 500 milyon $ olarak belirlenmişti. İhracın gerçekleşmesi durumunda bankanın sermaye yeterliliği 150 baz puan civarında artış gösterecek.

YKBNK 1,64 TL/P’den işlem görmekte. Hisse senedi 52 haftalık değişiminde %39.69’luk bir değer kaybı gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu