Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Teşvik Anlaşması Umutları ABD Hisselerinin Karışık Seyretmesine Neden Oldu

ABD'de koronavirüs pandemisi için bir teşvik anlaşması umutları devam ederken, hisseler dalgalı seyirle haftaya başladı.
Teşvik Anlaşması Umutları ABD Hisselerinin Karışık Seyretmesine Neden Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de bir teşvik anlaşması yapılması sadece ülkede değil, tüm dünyada merakla bekleniyor. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin hafta sonu yaptığı konuşma bu konudaki umutları yeniden artırdı. ABD borsaları bu haberle karışık bir seyirle haftaya başladı. Avrupa piyasaları ise önce yükseldi sonra kazançlarını yataya çekti.

Dow Jones Sanayi Ortalaması güne yükselişle başladıktan sonra kazançlarının bir kısmını sildikten sonra yeniden pozitife geçti.
DJIA Yükseliş ve Düşüş Eğilimi
Grafik: Market Watch

Geçen haftaki işlemleri 28.606,31 puandan tamamlayan DJIA, yeni haftaya 28.633,55 puandan başladı. Ardından 28.711,93 puana kadar yükselen endeks, kısa süre sonra kazançlarını silerek 28.535,52 puana kadar geriledi. Bu dalgalı seyir sonrasında %0,06 oranında artıda 28.623,47 puanda seyretmeye başladı.

Endeksin 5 günlük getiri performansı %0,70 oranında negatif bölgedeyken, yılbaşından bu yana getirisi %0,34 oranında pozitif bölgede bulunuyor. DJIA’nın 1 yıllık getiri performansı ise %6,74 oranında pozitif bölgede yer alıyor.

S&P 500 endeksi ise güne sınırlı bir yükselişle başladıktan sonra 3502,42 puana kadar tırmandı ve ardından düşüşe geçti.
S&P 500 Yükseliş ve Düşüş Eğilimi
Grafik: Market Watch

Geçen haftaki işlemleri 3483,81 puandan tamamlayan S&P 500 endeksi, bu haftaya 3493,66 puandan başlangıç yaptı. Endeks günün en düşük seviyesini 3478,30 puan ile kaydederken, kazançlarının bir kısmını sildi. Daha sonra %0,19 oranında artıda 3490,42 puanda seyretmeye başladı.

Teknoloji yoğunluklu gösterge endeksi Nasdaq Kompozit ise güne yaklaşık 100 puanlık yükselişle başladıktan sonra düşüşe geçti. Günün en yüksek seviyesini 11.778,11 puan ile kaydeden endeks, açılışın ardından 11.643,71 puana kadar geriledi.

Yatırımcılar artan teşvik anlaşması umutlarına rağmen, endişe veren sayıda artış gösteren koronavirüs pandemisi piyasalardaki duyarlılığı artırıyor.
ABD Günlük Koronavirüs Vaka Sayısı
Kaynak: Worldometer

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ofisi, hafta sonu Trump yönetimine 3 Kasım seçimlerinden önce bir yardım anlaşması yapması için 48 saat verdiğini söyledi. Pelosi ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin tartışmalarına, Cumartesi günü de devam etti. Bugün ise konuşmalarını sürdürmeyi kabul ettiler.

Avrupa piyasaları geçen hafta ABD’deki teşvik beklentilerini fiyatlamış, umutların azalmasıyla düşüşe geçmişti. %2’yi aşan kayıp gösteren Stoxx 600 endeksi, bir gün sonra güçlü bir toparlanma eğilimi göstermeye başladı. Yeni haftaya ise ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin açıklamalarıyla yeniden yükselişe geçerken, pandemi endişeleriyle yatay seyre geçti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu