Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sene Başından Bu Yana %86 Artan Tesla Hisselerindeki Yükseliş Sürüyor

Tesla hisselerinin günlük artış oranı %20’ye dayandı. 900 dolara yükselen şirket hisseleri 2020’nin ilk 35 gününde yatırımcısına %86 kazandırdı.
Sene Başından Bu Yana %86 Artan Tesla Hisselerindeki Yükseliş Sürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Elektrikli otomobil pazarında öncü konumda olan Tesla, geçen hafta finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket 2019 yılında 415 bin araç üretti. Yılın son çeyreğinde 4 milyar 384 milyon dolarlık gelir sağladı. Bu rakam bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla %17 artışa denk geliyor.

Piyasa beklentisinin üzerinde gelen mali sonuçlar, Tesla’nın Nasdaq Endeksi’nde işlem gören hisse fiyatını adeta uçurdu. Geçen hafta açıklanan ve beklenenden daha iyi gelen finansal sonuçlar, sadece bir gün içinde hisselerin %13 yükselmesini sağladı. 2020’nin ilk 35 günlük zaman diliminde ise %86 oranında artış kaydetti.

Tesla hisse fiyatı Salı günü %20 değer kazancıyla 900 dolara yükseldi.

Tesla Hisse Yükseliş Sürüyor Pazartesi günü %20 artan hisseler, bugün de yukarı yönlü eğilimini devam ettirdi. Analistler geçen hafta açıklanan gelir rakamlarının yükselişin fitilini ateşleyen ana etken olduğunu belirtse de, bir taraftan da bu denli büyük bir artışı merakla izliyor.

Dün Tesla’nın ve dünyanın en önemli pil üreticilerinden olan Panasonic karını artırdığını açıkladı. Şirket CFO’su Hirokazu Umedai üretimde Tesla’ya yetiştiklerini söyledi. Analistler Panasonic’ten gelen bu açıklamaların da Tesla hisselerinin yükselişini hızlandırdığını belirtiyor.

Elektrikli araç pazarında lider olan markanın hisse fiyatı dün %20 artışla 780 dolara çıkmıştı. Rallisini sürdüren fiyatlar bugün de aynı oranda artış göstererek 900 dolara tırmandı. Bu artış oranıyla birlikte 2020’nin başından bu yana yatırımcısına %86 oranında kazandırmış oldu.

Hisselerin son bir yıl içindeki artış oranı %150 olarak kaydedildi. Son açıklanan rakamlara göre an itibarıyla Tesla 140.6 milyar dolar ile 229 milyar dolar olan Toyota’dan sonra piyasa değeri en yüksek otomotiv firması konumunda.

Lucid Motors Inc. CEO’su Peter Pawlinson, hisselerdeki sert çıkışa ilişkin “Tesla’nın elektrikli araç teknolojisi konusunda önde geldiği şeklinde bir kanı var. Öncesinde bilinenden daha da ilerideler ve bence fark kapanmak yerine açılıyor.” açıklamasında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu