Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tesla Başkanı Elon Musk’tan “Ford Hissesi Alın” Tepkisi

Amerikalı otomobil üreticisi Tesla'nın kurucusu ve başkanı olan Elon Musk, mutsuz yatırımcılarına "gidin Ford hissesi alın" diyerek sitem etti. İşte detaylar;
Tesla Başkanı Elon Musk’tan “Ford Hissesi Alın” Tepkisi
Son Güncelleme: 
Yorum

Elon Musk ilginç paylaşımıyla gündeme hızlı bir giriş yaptı. Nisan ayının başında açıklanan verilere göre; Tesla’nın piyasa değeri, Ford’u geçmişti. Hatta kısa bir süreliğini General Motors’u bile geçmeyi başarmıştı. 14 yıllık Tesla’nın 114 yıllık Ford’u, 48,6 milyar dolarlık piyasa değeri ile sollaması şirket için sevindirici bir gelişme olmuştu. Buna karşın bir grup yatırımcının, yönetim kuruluna Elon Musk’tan bağımsız iki üye alınması için diretmesi, bu sevinci yarım bıraktı.

Tesla’nın bir grup yatırımcısı tarafından Reuters’te kaleme alınan mektuba, Musk’tan sert bir cevap geldi. Musk attığı tweet ile yatırımcı grubuna, “gidin Ford hissesi alın, onların yönetimi inanılmaz” dedi.

Elon Musk hakkında bilgiler aradığınız zaman, ne kadar zeki ve ileri görüşlü bir iş adamı olduğunu hemen anlayabilirsiniz. Tutumlu, çalışkan ve geleceğe yön verecek fikirleri bulunduğu da bir gerçek. Bunlara bağlı olarak bir grup yatırımcıya bu şekilde atarlanmasının altında belli nedenler yattığını düşünüyoruz.

Tesla Yatırımcısı Neden Bağımsız Üye İstedi?

Tesla Yatırımcısı Neden Bağımsız Üye İstedi?Bir grup Tesla yatırımcısının, şirket bünyesinde bağımsız yöneticilerin olmasını neden istediği ise merak konusu. Reuters’te bahsedilenlere göre “grup dinamiklerindeki olası işlevsizliklere karşı kontrol sağlanması” amacıyla bu bağımsız üyelerin bulunması gerekiyor.

Elon Musk ise Tesla yönetim kuruluna bağımsız üyelerin alınacağını zaten söylemişti. Bunun da yakın bir zamanda gerçekleşeceğini duyurmuştu. Buna karşın yatırımcı grubunun bu durumla bir bağlantısı olmadığından da bahsetmişti. Dünyanın ilk elektrikli SUV’u Model X gibi otomobilleri ile ses getirmeye devam eden şirketin, başarıları ardı ardına gelirken neden böyle bir çatışma yaşandığı ise merak ediliyor.

Yatırımcılar, Tesla yöneticilerinin her yıl yeniden seçilmesi gerektiğini düşünüyorlar. Ele aldıkları mektupta da bu konuya değinerek, şirketin halka açıldıkça idari yapılarının ve pratiklerinin değişim stratejisi ile yenilenmesi gerektiğini söylüyorlar. Şu an Tesla’nın 7 yönetim kurulu üyesi de halka açılmadan önce görevde olan isimlerden oluşuyor.

Mektubu imzalayan 3 ismin; California State Teachers Retirement System, Hermes Equity Ownership Services ve CtW Investment Group olduğu biliniyor. Bu isimlerin hiçbiri, konuyla ilgili yorum yapmak istemiyor. Elon Musk’ın bu sert çıkışı dikkatleri fazlasıyla çekerken, elde edilen başarıları gölgelemesinden korkuluyor.

Tüm bunlara ek olarak Ford’un, Tesla üzerinde bir kontrolü de bulunuyor. Tesla’nın farklı sınıfından hisse sahipliği bulunan Ford, muhtemelen yatırımcılar için bir risk olarak görülüyor. Son zamanlarda da en çok eleştirilen yapılardan birisi bu olmuştu. Çünkü Ford’un sahip olduğu hisseler % 40 oranında kontrol kurmasını sağlıyor.

Tesla 2017’nin İlk 3 Ayında Rekor Üstüne Rekor Kırdı

Tesla 2017'nin İlk 3 Ayında Rekor Üstüne Rekor Kırdı 2017 ilk çeyreğinde Türkiye’nin en çok satan otomobilleri arasına girmeyi de başaran Tesla, ilk 3 aylık süreçte toplam 25 bin 418 araç üreterek rekor kırdı. Ardından piyasa değeri 48,6 milyar dolara yükseldi. Böylece piyasa değeri 45,4 milyar dolar olan Ford’u geride bırakarak, ABD’nin en değerli ikinci otomobil üretici konumuna yükseldi. Tesla hakkında bilgiler arayanları buraya alabiliriz.

Tesla’nın 2017 yılına dair bir diğer başarısı ise 10 Nisan tarihinde piyasa değerinin 51,75 milyar dolara kadar yükselmesiyle General Motors‘u geride bırakması olmuştu. New York Borsası’nda işlem gören hisse senetlerinin 313,73 dolara yükselmesiyle bu olay gerçekleşti. General Motors hisseleri ise 34,12 dolardan işlem görmüştü ve piyasa değeri 50,44 milyar dolarda kalmıştı.

Bildiğiniz gibi General Motors, ABD’nin en değerli otomobil firması ve Tesla kısa bir süreliğine dahi olsa onu koltuğundan indirmeyi başardı. Tesla Model S yarış versiyonu ile dünyanın ilgisini fazlasıyla çekmeyi başarmıştı. Öncesinde ise Model S ile Boeing 737 karşı karşıya gelerek ve üstün performans özelliklerini gözler önüne sermişti. Buna benzer başarıların sonrasında piyasa değerinin yükselmesine muhtemel gözüyle bakılıyordu. Ama yatırımcılar ve yönetim kurulu arasında bir gerginlik pek beklenmiyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu