Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tesla İlk Çeyrekte 180.338 Araç Üretirken Beklentileri Karşıladı

Tesla 2021 yılının ilk çeyreğinde 180.338 araç üretmeyi başarırken, 184.800 araç teslim ettiğini bildirdi. Sonuçlar geniş tahmin aralığında gerçekleşti.
Tesla İlk Çeyrekte 180.338 Araç Üretirken Beklentileri Karşıladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Elon Musk’ın bitcoin ve dogecoin başta olmak üzere kripto paralara yönelik tweetleri yeniden sempati kazanmasını sağlarken, Tesla ilk çeyrekte başarılı sonuçlar açıkladı. Bugün yapılan açıklamaya göre; şirket yılın ilk 3 ayında 180 bin 338 araç üretti.

İlk çeyrek araç üretim ve teslimat sayılarını açıklayan Tesla, 184 bin 800 araç teslim ettiğini söyledi. FactSet tarafından 1 Nisan itibarıyla derlenen tahminler ise 168 bin araş teslimatı gerçekleştirilmesi yönündeydi. Genel tahminler ise 145 bin ila 188 bin teslimatla geniş bir aralığa yayılmıştı.

Tesla ilk çeyrekte Model 3 ve Y üretimi gerçekleştirirken, Model S ve X üretiminin yapılmadığını söyledi.
Tesla 1Ç21 Araç Üretimi ve Teslimatı
Kaynak: Tesla

Şirket toplam 2020 adet Model S ve X teslimatı gerçekleştirirken, 182 bin 780 adet Model 3 ve Y teslim edildiği bilgisini paylaştı. Açıklamada, “Model Y’nin Çin’deki güçlü karşılaması bizi cesaretlendiriyor ve hızla tam üretim kapasitesine doğru ilerliyoruz. Yeni Model S ve Model X, ilk çeyrekte kurulan ve test edilen yeni ekipmanlarla olağanüstü bir şekilde iyi karşılandı ve üretimin ilk aşamalarındayız,” ifadelerine yer verildi.

Şirketin ilk üç aylık döneme ait operasyonları, Kaliforniya’daki Fremont fabrikasında çıkan yangından etkilendi. Aynı zamanda CEO Elon Musk’ın parça kıtlığına, sektördeki daha geniş çaplı yonga sıkıntısına, liman kapasitesi sorunlar ve devam eden salgınlara atfettiği geçici kapanmaların da etkisi gözlendi.

Tesla 2020’nin aynı döneminde 102.672 araç üretip, 88.400 araç teslimatı gerçekleştirmişti. Bu yılın ilk çeyreğinde ise daha güçlü rakamlar elde edildiği dikkat çekti.

Tesla hisseleri dünkü işlemleri %0,93 oranında kayıpla 661,75 dolardan sonlandırmıştı. Kapanış sonrası işlemlerde ise %0,57 oranında düşüşle 658 dolardan işlem gördü. Bugün ise tatil nedeniyle borsa işleme kapalı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu