Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tencent Hisseleri Kazançlı Çeyrek Sonrası 2 Yılın En Yükseğine Çıktı

Yılın ilk çeyreğine ilişkin kazançları beklentileri aşan Tencent'in hisseleri, bugün iki yılın zirvesinden daha yüksek seviyeye çıktı.
Tencent Hisseleri Kazançlı Çeyrek Sonrası 2 Yılın En Yükseğine Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Akıllı telefon oyunlarından kazanç elde eden Tencent’in hisseleri iki yılın zirvesine yükseldi. Dün açıkladığı ilk çeyrek finansalları, beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Oyun alanındaki güçlü performansı, finansal teknolojisi ve reklam biriminin beklenenden daha iyi sonuçlar getirmesiyle kazançlar beklentileri aştı.

101,4 milyar yuan beklentisine karşılık Tencent, 108 milyar yuan gelir elde etti ve yıllık bazda %26 artışa işaret etti.
Tencent İlk Çeyrek Sonuçları
Kaynak: Tencent

Şirketin özkaynak sahiplerine atfedilebilecek kârı, 23,83 milyar yuan beklentisine karşılık 28,9 milyar yuan düzeyinde ulaştı. Bu bileşen de geçen yıla göre %6 artış kaydetti. Online oyun geliri yıllık %31 artışla 37,3 milyar yuan olurken, toplam akıllı telefon oyun geliri Mart çeyreğinde 34,7 milyar yuan oldu.

Tencent’in PC oyun geliri %17 düşerek 11,8 milyar yuana geriledi. Bu düşüşün nedeni ise internet kafelerin geçici bir süreliğina kapanmasından kaynaklandı.

Şirketin gelirinin yaklaşık %16’sı ise reklamcılıktan geliyor. Analistler, Çin’in reklam pazarındaki büyük yavaşlama göz önüne alındığı zaman, Tencent’in reklam biriminde daha yavaş bir büyüme bekliyorlardı. Ancak reklam geliri yıllık %32 artışla 17,7 milyar yuana yükseldi. 2019 yılının dördüncü çeyreğinde görülen %19’luk büyümeyi geçmiş oldu.

Hong Kong’da işlem gören Tencent hisseleri, beklentileri aşan verilerden sonra 447 Hong Kong dolarına kadar yükseldi.
Tencent Hisseleri Güçlü Yükseliş
Kaynak: Market Watch

Hisseler güne 444 HK$ seviyesinden başlangıç yaptıktan sonra yukarı yönlü hareket ederek 447 HK$ seviyesine kadar çıktı. Ancak burada kalıcı olmayan hisseler, gerilemeye başladı. Günün ilk yarısını 436,60 HK$ seviyesinden sonlandıran hisseler, ikinci yarıya düşüşle başlangıç yaptı. TSİ 10:20 sularında %0,09 ekside seyrederek 429,20 HK$ seviyesinden işlem görmeye başladı.

Güne güçlü başlayan hisseler, 22 Mart 2018 tarihinde gün içinde gördüğü 458,96 HK$ sonrası en yüksek seviyesini kaydetmiş oldu. Dünkü kazançlarını, Hong Kong piyasalarının kapanışından sonra açıklamıştı. Bu nedenle etkilerin bugünkü işlemlere taşındığı söyleniyor.

Tencent ileriye dönük bazı iyimser planlar da açıkladı. Yaptığı açıklamada, insanların işlerine döndükleri zaman oyun içi tüketim faaliyetlerinin büyük ölçüde normalleşeceğini söyledi. Bu nedenle çevrimiçi reklamcılık endüstrisinin yeniden toparlanacağını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu