Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’nin Faiz Kararını Bekleyen Dolar/TL 5,85 Liranın Altında Seyrediyor

ABD ve Türkiye'nin Suriye konusunda anlaşmaya varmasıyla 5,78 lira seviyelerine gerileyen dolar/TL, Salı gününe 5,86'nın hemen altında başladı.
TCMB’nin Faiz Kararını Bekleyen Dolar/TL 5,85 Liranın Altında Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçen hafta kaydettiği yükselişlerin bir kısmını geri veren dolar/TL yeni haftanın ilk gününe 5,80 liranın hemen altında başlamıştı. Kurun bu seviyeye çekilmesinde ABD ve Türkiye’nin Suriye konusunda anlaşması etkili oldu. Dün gün içinde 5,80’lerden yükselişe yönelen dolar/TL 5,8583 liradan kapanış yaptı.

Kur, Salı gününe dalgalı bir seyirle başladı. Yurt içi piyasaların açılmasına yakın geri çekilmeye yöneldi ve TSİ 09:23’te 5,8483’ten alıcı buldu.

Kur Dalgalı SeyrettiSuriye konusunda anlaşmaya varılması ABD ve Türkiye ilişkilerine yönelik risklerin azalmasını sağladı. Böylelikle TL varlıkları son günlerde kaydettiği kayıplarının bir kısmını geri kazanmaya yöneldi. Yaşanan gelişmelerin etkisiyle TL varlıklarında değer artışı gözlemlendi.

TL varlıklarındaki bu değer artışıyla birlikte Perşembe günü faiz kararını açıklayacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) indirim beklentileri iyice arttı.

Bu konuda piyasaların tahmini farklı fiyatlamalarda şekillenirken, 200 baz puanlık bir indirim olacağını düşünen bir analist, TCMB’den beklenen indirim uygulamasıyla TL’de baskı oluştuğunu ve indirim beklentisinin TL’yi satış baskısı altında bıraktığını söyledi.

Analistler son gelişmelerle birlikte olumlu bir hava oluştuğunu ve bu durumun Perşembe gününe kadar sürmesinin 150-200 baz puanlık indirime yönelme olasılığını artıracağını düşünüyor. Dün Commerzbank tarafından da 150 baz puanlık bir tahmin açıklanmıştı.

150-200 Baz Puan İndirim OlabilirÖte yandan Türkiye ve ABD anlaşmasındaki asıl unsur olan Barış Pınarı Harekatı’na 120 saat ara verilmesi kararı, 120 saatin bu akşam 22:00 itibarıyla dolması nedeniyle yeni gelişmelerin yaşanmasının önünü açacak. Gece saatlerinde harekatın devam edip etmeyeceği açıklığa kavuşacak. Gözler bu durumda Suriye’ye odaklanırken, haber akışları dolar/TL’nin seyrini etkileyecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Rusya’ya gidecek olması da piyasaların takip edeceği önemli konular arasında bulunuyor. İkili Türkiye-Rusya ilişkilerini değerlendirmenin yanı sıra uluslararası meseleleri de ele alacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu