Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TAV Hisseleri Almatı Anlaşmasına Rağmen %1’den Fazla Geriledi

TAV Havalimanları Kazakistan’ın Almatı Havalimanı’nı satın aldı. Şirketin hisseleri sabah açıklanan anlaşma haberine rağmen günü kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor.
TAV Hisseleri Almatı Anlaşmasına Rağmen %1’den Fazla Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

COVID-19 pandemisi ortaya çıktığı andan itibaren ilk tedbir olarak seyahatlerin kısıtlanmasına ve uçuşların durdurulmasına karar verilmişti. Hükümetler virüsün başka ülkelerden gelmesini önlemek için yurt dışı uçuşlarını yasaklarken bir süre sonra bu karar yurt içine de yansıdı. Yani ne yurt içi yurt dışı uçuşları yapamayan uçaklar aylardır yerde bekliyor.

Yaşanan olumsuz süreçte dünya devi önemli uçak üreticileri ekonomik sıkıntıyı atlatmak için finans desteği alma yoluna gitti. TAV Havalimanları CEO’su Sani Şener ise koronavirüs salgınının yaşandığı krizde bile yatırım yaptıklarını söyleyerek, Almatı Havalimanı’nı satın almaları konusunda açıklamada bulundu.

TAV Havalimanları, Kazakistan’ın ana giriş kapısı Almatı Havalimanı için hisse alım sözleşmesini imzaladı.

TAV Almatı Havalimanı'nı Satın AldıŞirketin kendi web sitesinde yer alan açıklamaya göre; TAV ve VPE Capital’in oluşturduğu konsorsiyum, Almatı Havalimanı’nı tüm işletmeleriyle birlikte 415 milyon dolar karşılığında satın almak üzere anlaşma sağladı. Kazakistan’ın güneydoğusunda yer alan Almatı Havalimanı, Kuşak ve Yol projesinin merkezinde bulunuyor.

Söz konusu havaalanı geçen yıl 6,4 milyon yolcuya hizmet vermişti. Türkiye’de Antalya, Bodrum, Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes ile yurt dışında birçok havalimanı işletmesini üstlenen TAV, bu anlaşma ile Orta Asya’ya da adım atmış oldu.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, yapılan anlaşmadan dolayı mutlu olduklarını dile getirerek, Almatı’nın Avrupa ve Afrika’ya doğru havadan kurulan İpek Yolu’nun önemli duraklarından biri olduğunu söyledi. Türkiye ile Kazakistan arasında 3 milyar dolarlık bir ticaret hacmi olduğunu ve bu yatırım sayesinde daha da büyüyeceğini dile getirdi.

Ayrıca Kazakistan’ın ticari ve turizm şirketlerine de katkı sağlayacaklarına emin olduklarını sözlerine ekledi. TAV, bugün imzalanan anlaşma sonrasında dünya genelinde işlettiği havalimanı sayısını 15’e çıkarmış oldu. Sani Şener;

“Havalimanı yapımı ve işletmeciliğindeki 20 yıllık bilgi birikimimizi kullanarak, yapacağımız yatırım ve pazarlama faaliyetlerimizle birlikte, Almatı’nın potansiyelini tam olarak gerçekleştirmek üzere çalışacağız.”

TAV Havalimanlari Holding (TAVHL) hisseleri olumlu gelişmeye rağmen bugün %1’in üzerinde düşüş gösterdi.
TAV Havalimanlari Holding (TAVHL) Hisse Performansı
Kaynak: Investing

TAV hisseleri Ocak ayında 28-29 lira civarında seyrediyordu. Ancak 10 Mart itibarıyla Türkiye’de koronavirüsün duyurulması ve getirilen kısıtlamalarla beraber sert geriledi. Hisse fiyatı Mart ayının sonuna doğru 14 liraya kadar indi. Bir yıllık değişimi ise %27,37 düşüş şeklinde kaydedildi.

Bugün gelen anlaşma haberine rağmen ekside seyreden TAV hisseleri gün içinde 17,25 – 18,26 arasında hareket etti. Saat 17:00 sularında %1,36 ekside 17,35’ten işlem gören hisse fiyatı 18,06 liradan açılmıştı.

Şirket CEO’su, zorlu koşullara rağmen yatırım yapmaya devam ettiklerini aktardı. Bloomberg HT’ye konuşan Şener, söz konusu anlaşma için 6-7 aydır uğraştıklarını ve nihayet bu sabah sonuca ulaştıklarını aktardı. Kazakistan’ın yatırımcı çekmek isteyen bir ülke olduğunu, bu doğrultuda Almatı’nın alınması konusunda hükümetten çok destek gördüklerini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu