Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Birleşme Kararıyla Tasarruf Hedefleyen SocGen Hisseleri %1’den Fazla Geriledi

Bireysel bankacılık ağlarını birleştirerek, önümüzdeki beş yıl 600 şubesini kapatmayı planlayan Societe Generale hisseleri aşağı yönde hareket ediyor.
Birleşme Kararıyla Tasarruf Hedefleyen SocGen Hisseleri %1’den Fazla Geriledi

Tüm dünyayı kasıp kavuran ve hala kontrol altına alınamayan coronavirüs pandemisi, sağlık alanında yarattığı zarar kadar, hayatımızın her noktasını etkiledi. Ekonomiler salgınla mücadele ederken, tarihin en zorlu sınavını verdi. Bu zorlu süreç bankacılık faaliyetlerine de olumsuz yansıdı.

Hanehalkı ve işletmeler kredi ödemelerinde zorlanırken, merkez bankalarının aldığı para politikası kararları da bankaların gelirlerini azalttı. Fransa’nın üçüncü büyük bankası Societe Generale, Pazartesi günü yaptığı açıklamada tasarruf amacıyla iki büyük stratejik girişimde bulunduklarını duyurdu.

Credit du Nord ile birleşme kararının alındığını açıklayan banka, Fransa pazarındaki farklılaşan konumunu güçlendirmeyi amaçlıyor. İki markanın birleşmesi sonrasında şube sayısını azaltacak olan SocGen, 2020 sonunda 2.100 olan şube sayısını, 2025’e kadar 1.500’e indirmeyi planlıyor.

Birleşme ve tasarruf kararı açıklayan SocGen hisseleri (SOGN) düşüş eğilimli hareket ediyor.
SocGen Hisseleri Düşüşte
Kaynak: Market Watch

Güne 18,48 Euro’dan başlayan Societe Generale SA hisseleri şu dakikalarda %0,94 ekside 18,12’den işlem görüyor. Gün içinde 17,88 – 18,49 hareket eden hisselerin 52 haftalık fiyat aralığı ise 10,77 – 32,23 şeklinde oldu. Hisseler 2020 yılına 31,34’ten giriş yapmış ve Eylül’de 10’lu seviyelere inerek, yıl en düşüğünü kaydetmişti.

Credit du Nord ve Societe Generale 23 Eylül’de birleşme konusu üzerine görüşmelere başlamıştı. Her iki tarafın yönetim kurulları operasyonel verimlilik, ticari hedefler, insan uzmanlığı ve dijital teknolojinin gücünü birleştiren bir prensip anlayışıyla birleşmeyi onayladı.

Grup aynı zamanda önemli bir tasarruf için de adım atarken, 2024 yılında 350 milyon Euro, 2025’te 450 milyon Euro tasarruf amaçladığını açıkladı.

SocGen CEO’su Frédéric Oudéa, coronavirüs pandemisinin birçok alanda değişikliği zorunlu kıldığını söyledi. Kendilerinin de Fransa’da benzersiz bir bankacılık modelini oluşturmak için hareket ettiklerini anlattı.

Ağlarını genişletirken dijitalleşmeyi ve insan uzmanlığını öncelikli tuttuklarını dile getiren isim, yaklaşık 10 milyon müşteriyle tasarrufların şampiyonu bir banka inşa etmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi. Grup 2025 yılına kadar müşteri sayısını 4,5 milyon daha artırmayı hedefliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum