Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi 2021 Aralık Verileri Açıklandı

TÜİK, Aralık 2021’in tarımsal girdi fiyatlarına ilişkin raporunu yayımladı. Son veriler haberin devamında...
Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi 2021 Aralık Verileri Açıklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık 2021 dönemine ait tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre tarımsal girdi fiyat endeksi yıllık yüzde 45,61, aylık %9,82 oranında artış yaşadı.

Böylece 2021 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 9,82, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 45,61 artış oldu. 12 aylık ortalamalara göre yüzde 27,89 artış kaydedildi.

Alt gruplara göre Tarım-GFE yıllık değişim
Kaynak: TÜİK

Ana gruplarda bir önceki aya göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 7,30, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde10,19 artış oldu.

TÜİK’in raporuna göre bir önceki yılın aynı ayına göre göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüze 31,91, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 47,85 yükseldi.

Alt gruplara göre Tarım-GFE aylık değişim oranı
Kaynak: TÜİK

Aylık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, yüzde 0,90 ile tohum ve dikim materyali ve yüzde 1,32 ile veteriner harcamaları oldu. Artışın en fazla olduğu alt gruplar ise yüzde 19,27 ile makine bakım masrafları ve yüzde 18,20 ile gübre ve toprak geliştiriciler oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu