Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Suudi Arabistan’da Son 5 Yılın En Büyük Halka Arzı Gerçekleşti

Suudi Arabistan'da son beş yılın en büyük halka arzı gerçekleşirken, hisseler beklendiği gibi tahminlerin üzerinde işlem görüyor.
Suudi Arabistan’da Son 5 Yılın En Büyük Halka Arzı Gerçekleşti
Yorum

Suudi Arabistan 2014 yılından bu yana gerçekleşen en büyük halka arza tanıklık etti. Ülkenin Tadawul Borsası’nda gerçekleşen halka arzda fiyat, tahmin edildiği gibi beklentilerin üzerinde kaldı. Suudi alışveriş merkezi işletmecisi olan Arabian Centres’in hisseleri, Riyad’da saat 10:00’dan sonra 26,1 riyal seviyesinden işlem gördü.

Hisse fiyatı, perakende devinin hisse başına 26 riyal olan başlangıç fiyatının üstünde, gösterge değerinin ise altında olarak açıklandı.

Arabian Centres Hisseleri Başlangıç Fiyatı ÜstündeArabian Centres 95 milyon hisse satışa sunarken, hisse başına 26 ila 33 riyal değerinde fiyat aralığı belirlerken, 2,8 milyar riyal değerinde bir artışı hedeflemişti. Suudi Arabistan’da 10 şehirde 19 alışveriş merkezi işleten, geliştiren ve sahibi olan Arabian Centres Company, çoğunluk hissedarı Suudi milyarder Fawaz Alhokair’e ait olan Fawaz Alhokair Group olarak biliniyor.

17 yıllık alışveriş merkezi işletmecisi, 2016 yılında 511 milyon dolar gelir elde ederken, bu rakam 2018 yılında 579 milyon dolara yükseldi. Geleceğe yönelik planları, şirkete göre önümüzdeki 12 ay içinde dört alışveriş merkezinin daha açılması ve bir genişletmeyi içeriyor.

Fawaz Alhokair Group CEO’su halka arzla ilgili olarak, ülkenin sosyal ve ekonomik liberalizasyon planlarının genişletilmesinde öneme değindi.

CEO Halka Arz AçıklamasıCEO Omar Al Mohammedy, CNBC’nin Abu Dabi’deki üyesi Dan Murphy’e konuştu ve Suudi Arabistan’ın petrol gelirine olan bağımlılığının azaltılması konusunu vurguladı. Murphy, ülkenin petrol gelirine olan bağımlılığını azaltmak için Prens Muhammed bin Selman’ın öncülüğünü yaptığı ekonomik çeşitlilik planına atıfta bulunarak “Vizyon 2030 bizim için muazzam bir fırsat sunuyor,” dedi.

CEO, “Vizyon politikası hedeflerinden biri Suudi vatandaşlar ve sakinler için yaşam kalitesini iyileştirmektir. Buna birçok eğlence girişimi de dahildir. İşimize doğrudan yardımcı olan bir örnek ise sinemalardır,” dedi.

Suudi Arabistan vizyon politikası kapsamında 2017 yılının Aralık ayında sinema yasağını kaldırmıştı.

Ülkede 2017'de Sinema Yasağı KalktıFawaz Alhokair Group CEO’su Omal Al Mohammedy, “Mevcut 19 merkezimiz arasında 15 sinema başlatıyoruz ve büyüme varlıklarımızda daha fazla sinemaya sahip olacağız. Bu politika hedeflerinin birçoğu, geçmişte ekleyemeyeceğimiz, eğlence ya da kaliteli bir yemek yeme yerine ekleyemediğimiz konseptlere izin veriyor. Bu yüzden aç bir Suudi tüketicisine talep ettiği ürünü vermemiz için önemli bir yer olduğumuz için heyecanlıyız,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu