Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Stoxx 600 Beklenti Üstü Euro Bölgesi Büyümesine Rağmen Negatif

Açıklanan önemli ekonomik verilere odaklanan Avrupa piyasaları ekside işlem görürken Stoxx 600 Endeksi gün boyu negatif bölgede hareket etti.
Stoxx 600 Beklenti Üstü Euro Bölgesi Büyümesine Rağmen Negatif
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupalı göstergedeki negatif seyir, bugün öğlen açıklanan Euro Bölgesi gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme tahminine rağmen değişmedi.

Dün en son 475,16 puanda kapanan Stoxx 600, 29 Ekim seansına açılışı 474,69 puanla yaptı.

TSİ 12.45’te yüzde 0,50 ekside dururken gün içinde 471,70 – 474,69 puan oldu.
Stoxx 600 Düşüş
KAYNAK: MarketWatch

Endeks yıl başından bu yana yüzde 38 artış kaydetti. Veri cephesinde Euro Bölgesi’nin üçüncü çeyrekteki ekonomik büyüme rakamları beklentilerden iyi geldi. Çeyreklik bazda yüzde 2,2 büyüme olurken yıllık bazda yüzde 3,7 büyüme oldu.

Beklentilerden iyi gelen çeyreklik büyüme temel olarak güçlü iç talep ve ihracat tarafından desteklenirken, tedarik zincirindeki aksaklıklar, hammadde kıtlığı ve artan tüketici fiyatları toparlanma üzerinde baskı oluşturdu.

Veriler üzerine yayımlanan notta ING Ekonomisti Bert Colijin, Euro Bölgesi büyümesinin yukarı yçnlü sürprizinin her yerde görülmediğini söyledi. Almanya ve İspanya hayal kırıklığına uğrarken, Fransa, İtalya, Belçika ve Avusturya’nın daha iyi performans gösterdiğini belirtti.

Ekonomist, bu noktadan sonra ılımlılık beklenmesi gerektiğini söylerken; “İlk toparlanma etkileri azalıyor ve bu da doğal olarak daha yavaş GSYİH büyümesine yol açacak” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu