Yatırım yapmaya başla!

Star Wars Oyuncularının Ünlü Olmadan Önce Yapmış Oldukları 15 Meslek

Star Wars Oyuncularının Ünlü Olmadan Önce Yapmış Oldukları 15 Meslek

Mark Hamil. Jon Boyega. Hatta Harrison Ford. Onlar da bir zamanlar bizler gibi masasına yemek koyabilmek ve faturalarını ödeyebilmenin yollarını arayan insanlardı. George Lucas geldi ve onları Star Wars filminin kadrosuna dahil etti. O zamana itibaren bu Star Wars oyuncuları, büyük oyuncular ve dünya çapında tanınan yıldız isimler haleni geldiler. Hatta bu efsane Star Wars serisinin en pahalı oyuncakları da piyasada bulunmaktadır. Belki de bu uzay filminde yer almasalardı, bugün ki kadar ünlü olamayacaklardı.

Daha önce Star Wars karakterlerinin gerçek hayatta kullanacağı 10 araç listesinini sizlerle paylaşmıştık. Efsane seride rol alan bu ünlü isimler her zaman profesyonel olarak oyunculuk yapmıyorlardı. Sinema tarihinin en büyük serinlerinden bir tanesinin bir parçası olmadan önce bu oyuncular başka işler ile meşgullerdi. Sizler bu Star Wars yıldızlarının geçmişte yapmış oldukları meslekleri öğrendiğinizde oldukça şaşırabilirsiniz. Bazıları başlangıçta da oyunculuğun içersinde bulunmuş olsalar da, Lucas onları keşfedene kadar hiçbir başarıya imza atmamışlardı. Geri kalan oyuncuların geçmişte yapmış oldukları meslekler ise bizlerin düşündüğünden çok daha farklı olabilir.

Bazı aktörlerin Star Wars evrenine kazara girmiş olduklarını, tekrar tekrar duymuş ya da okumuş olabilirsiniz. Ne olursa olsun bu yapımın içerisinde yer aldılar. Yıldız olabilmek için yıllarını ve emeklerini veren bu oyuncular, sergilemiş oldukları performansların karşılığı da fazlasıyla almış oldular ve birçok kariyer fırsatı yakaladılar. Bu yapımda yer alan bütün oyuncular mütevazı başlangıçlar ile kariyerlerine başladılar ve sadece bir gecede yıldız olmadılar.

Karşınızda profesyonel oyunculuk kariyerlerine başlamadan önce Star Wars’un en bilindik 15 oyuncusunun çalışmış oldukları ilginç meslekler. Dikkatlice okuyun, belki bu yazımızda düşündüğünüzden çok daha fazlası vardır.

Karşınızda profesyonel oyunculuk kariyerlerine başlamadan önce Star Wars’ın en bilindik 15 oyuncusunun çalışmış oldukları ilginç meslekler:

15 Mark Hamil – Lise Tiyatro Kulübü

Mark Hamil - Lise Tiyatro KulübüLuke Skywalker karakterine can veren ünlü aktörün oldukça hareketli bir yaşamı vardı. Babası ABD Donanması’nda hizmet veriyordu, bu nedenle Hamil ailesi sürekli olarak taşınmak zorunda kalıyordu. Sık sık taşınmalarından dolayı Hamil, bir meslekte uzun süre kalamıyordu. Ancak günlerinin çoğunu okuduğu lisenin tiyatro kulübünde geçiriyordu ve burada oldukça başarılıydı. Mezun olduktan sonra, tiyatro bölümünde ihtisas yapacağı bir üniversiteye gitti ve sonunda Luke Skywalker rolü için seçmelere katılmadan önce küçük bir televizyon programında göründü.

14 Harrison Ford – Kamp Danışmanı

Harrison Ford - Kamp DanışmanıHarrison Ford, günlerini havalı bir kaçakçı olan Han Solo olarak geçirmeden önce bir izciydi. Hatta bu alanda yükseldi ve bir oymakbaşı oldu. Ford, kamp ve açık hava aktivitelerinde oldukça aktif bir görev üstleniyordu. Bu başarısını daha sonra Sürüngen Çalışması’na öncülük ettiği, Napowan Maceracı İzcilik Kampı’nda danışman oldu. Ford, Indiana Jones filminde oynarken; canlandırmış olduğu karakterin yılanlardan ölümcül derecede korkması oldukça ironiktir.

13 Carrie Fisher – Yazar

Carrie Fisher - YazarPrenses Leia rolünü canlandıran Carrie Fisher, tüm zamanların en güçlü kadını rollerinden bir tanesi olarak lanse edildi ve Han Solo ile çok iyi bir uyum içerisindeydi. Ancak Fisher, Asi birliğini Galaktik İmparatorluğu’nun pençelerinden kurtarmak için çabalamadan önce başka bir savaşın içerisindeydi. Bağımlısı olduğu uyuşturucu ve alkol ile mücadele etti. Bu durumdan kurtulduktan sonra kötü alışkanlıklarını nasıl yendiğini anlatan “Postcard From The Edge” adında bir kitap yazdı. Bu gerçekten inanılmaz bir hikaye ve bu yetenekli yıldız başardıkları ile gurur duymalı.

Güzelliğiyle öne çıkan karakter kuşku yok ki Star Wars serisine ayrı bir tat kazandırmıştır. Başarılı serinin en dikkat çeken yönlerinden birisi de kuşku yok ki kostümleridir ve Prenses Leia’nın giydiği bikini bunlardan en dikkat çekici olanıydı. Bu kıyafeti ve detayları Star Wars’tan Prenses Leia’nın Altın Bikinisi 96 Bin Dolara Satıldı isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz.

12 Peter Mayhew – Oyuncu

Peter Mayhew - OyuncuSevimli Chewbacca karakterinin efektler ile o kadar uzatıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, çünkü kostümün içerisindeki adam gerçekten de çok uzun. Peter Mayhew’un kariyeri genellikle, Marfan Sendromu adı verilen genetik rahatsızlığa sahip olmasından dolayı oldukça büyük boyutu ile ilişkilendirilmiştir. Ancak, bu rahatsızlık ayrıca onun en büyük serveti de olmuştur. Hatta Chewbacca rolü için seçilmesinin bütün sebebi, Eye of the Tiger ve Sinbad filmindeki canlandırmış olduğu Minotaur rolüdür. Mayhew, sahip olduğu 2.21 metrelik uzunluğu sayesinde, bu efsanevi canavar rolünü elde etmiştir. Neyse ki oldukça nazik bir dev…

11 Alec Guiness – Yazar

Alec Guiness - YazarYaşlı ve bilge Obi-Wan Kenobi karakterine hayat veren Alec Guinnes, zor bir çocukluk geçirmiştir. Kimliği bilinmeyen bir baba ve tramva sonrası stres bozukluğundan muzdarip bir adamla evli annesinin olması, onun iyi bir kariyerin peşinden koşmasına engel olmadı. Oyuncu olmadan önce bir yazar olarak çalışan Guinness, özellikle bazı özel reklamlar için kopyalar yazıyordu. 22 yaşına geldiğinde bulunla da kalmayan Alec Guiness, II. Dünya Savaşı’nda Kraliyet Donanması’nda hizmet vermeden önce küçük rollerde oynadığı işlerde çalıştı. Savaştan sonra ise oyunculuk kariyerine resmen başlamış oldu…

10 Jon Boyega – Papaz Çırağı

Jon Boyega - Papaz ÇırağıStar Wars serisinin son filmi olan Güç Uyanıyor yapımında inanılmaz bir performans çıkaran Jon Boyega, bu rol için çok çalıştı ve her dakikasını hak etti. On dört yaşından beri çeşitli okullarda oyunculuk yaptı. Ancak, oyunculuk onun için her zaman bir seçenek değildi. İşin doğrusu, Boyega’nın babası bir yerel kilisenin papazı olarak oldukça inançlı bir adamdı. Onu her gün kiliseye gitmesi için teşvik eden Boyega’nın babası, ilk başlarda oğlunun da kendisi gibi bir papaz olmasını istiyordu ve hatta bir süreliğine Jon’u yanına çırak olarak almıştı. Sonunda da Hollywood onu tüm zamanların en büyük filmlerinden birinde oynaması için çağırdı.

9 Daisy Ridley – Caz Şarkıcısı

Daisy Ridley - Caz ŞarkıcısıDaisy Ridley, izleyenlerin birçoğuna göre Bölüm 7’de oynamış olduğu Rey karakteri ile oldukça iyi bir iş başardı. Ridley, sahne sanatlarında yetenekli olan bir ailenin içersinde büyüdü. Şüphe yok ki bu durum onun en büyük şansı oldu. Küçük yaşlardan beri her zaman oyunculukla ilgilenmiştir. Fakat, bu onun yapmak istediği tek şey değildi. Sahne sanatları konusunda uzmanlaşabilmek için bir okulun yolunu tutarken, aynı zamanda da caz şarkıcılığında da başarılı oluyor ve bu alanda inanılmaz derecede sıkı çalışarak mükemmel bir iş başarıyordu. Belki de Ridley’i Bölüm 8’de de görebiliriz.

8 James Earl Jones – Hademe

James Earl Jones - HademeBüyük Darth Vader’in arkasındaki derin ses olan James Earl Jones, tüm zamanların en iyi kötü adamlarından bir tanesine hayat verdiği için sonsuza kadar sinema tarihinde yer alacaktır. Jones’un hikayesi oldukça ilginçtir. Büyürken, lise çağına kadar oldukça sessiz bir çocuktu. Mezun olduktan sonra, askeriyeye katıldı ve üsteğmen rütbesine yükseldi. Daha sonra, tiyatro okulunda geçimini sağlayabilmek için bir hademe olarak çalıştı.

7 Hayden Christensen – Buz Hokeyi Oyuncusu

Hayden Christensen - Buz Hokeyi OyuncusuStar Wars serisinin son üçlemesinde tartışmacı kimliğe sahip olan, ancak oldukça da yetenekli bir Jedi Şövalyesi Anakin Skywalker rolü ile ünlenen Hayden Christensen, bu karakteri iyi bir şekilde canlandırmıştır. Ancak lise zamanında aklında başka alanlarda profesyonelleşme fikri vardı. Oldukça iyi bir sporcuydu ve buz hokeyinde inanılmaz derecede iyiydi. Bu sporun oldukça rağbet gördüğü ve hatta orada bulunanlar için neredeyse bir inanış şekli olduğu Kanada’da doğup büyüdü. Rekabetçi bir yapıya sahipti ve bu karakteri onu sonralarında profesyonelleşeceği tenise yönlendirdi. Star Wars filmlerindeki onun çokça tartışılan oyunculuk yeteneklerine rağmen, şüphesiz ki bu filmin bir Kazanova’sıydı.

6 Ewan McGregor – Sahne Görevlisi

Ewan McGregor - Sahne GörevlisiBazı insanlar kariyerlerine çok altlardan başlarlar ve yavaş yavaş bu yolda yükselirler. Bu tanım tam da en son ki üçlemede genç Obi-Wan Kenobi rolüyle karşımıza çıkan Ewan McGregor’u anlatıyor. Askeri bir ailenin mirası ile büyüse de bu alanla hiçbir zaman ilgilenmedi. Ailesinin geri kalanı gibi Ewan’da Morrison’s Academy’ye katıldı; fakat 16 yaşına geldiğinde, Perth Repertuar Tiyatrosu’nda çalışmakta olduğu sahne görevlisi işinden ayrıldı. Yerel bir üniversitede temel bir tiyatro kursuna katıldı. Bu deneyim ona, oynamış olduğu diğer roller ile Star Wars filminin de bir parçası olabilmesinin kapılarını açtı.

5 Anthony Daniels – BBC Radio Sunucusu

Anthony Daniels - BBC Radio SunucusuC-3PO, R2D2 karakteri ile orijinal üçlemede karşımıza çıkıp kalplerimizi en çok ısıtan karakterlerden bir tanesidir. Anthony Daniels, canlandırmış olduğu OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) rahatsızı olan bir robot rolü ile mükemmel bir iş başarmıştı. Oldukça genç yaşlarda oyunculuğa merak salmış olsa da sonrasında bu alanda yoluna devam etmemiştir. Bunun yerine BBC Radio’da çalışmayı seçmiştir. Burada uzun süre hizmet verdikten sonra, oyunculuk kariyerine başlamasını sağlayan bir ödül kazandı. Star Wars serisinin bütün filmlerinde yer alan tek oyuncu onurunu da elinde bulundurmaktadır.

4 Ian Mc Diarmid – Psikolog

Ian Mc Diarmid - PsikologGalaktik’in herkesi korkutan sinsi ve kötü imparatorunu canlandıran Ian McDiarmid, mükemmel bir oyunculuk sergilemiştir. Beş yaşından beri her zaman için tiyatroyu sevse de babası tarafından ağır bir şekilde cesareti kırılmıştır. Bu nedenle, üniversiteye gitti ve psikoloji okudu. Sonrasında da Sanat Okulu mezunu olmayı başardı. Alanında yapmış olduğu kahramanlığa rağmen, bu alanda uzun süre çalışmadı ve çok zaman geçmeden çocukluk hayali olan oyunculuğun peşinden koşmayı seçti. Belki de bu seçim herkesin hayatını değiştirmiştir.

3 Billy Dee Williams – Ressam

Billy Dee Williams - RessamKibar Lando Clarissian, Star Wars’ın sevimli ve en ilginç karakterlerinden bir tanesiydi ve Billy Dee Williams bu karakteri oldukça başarılı bir şekilde canlandırmıştır. Williams her zaman sanatı sevse de hemen oyunculuğa başlamamıştır. Bunun yerine ressamlık dünyasına giriş yapmıştır. Hatta bu hayalinin peşinden giderek New York’taki güzel sanatlar okuluna katılmıştır. Lando karakterini canlandırdıktan sonra ressamlığa devam eden Williams, ayrıca koyu bir caz fanatiği olarak şu sıralar Thelonious Monk yarışma programındaki kapakların tasarımından sorumludur.

2 Jason Wingreen – Hava Kuvvetleri Pilotu

Jason Wingreen - Hava Kuvvetleri PilotuDaha önceleri Hava Kuvvetleri’nde pilot olan birinin, kelle avcısı Boba Fett karakterinin sesi olması oldukça uygun gibi görünüyor. Jason Wingreen İkinci Dünya Savaşı boyunca hizmet vermiştir ve görevinden dolayı yurt dışında sırasıyla İngiltere ve Almanya’da bulunmuştur. Sonrasında memleketine dönen Wingreen, G. I. Bill sayesinde oyunculuk okuluna gitmiştir. Ne yazık ki Boba Fett olarak görevi orijinal üçlemenin özel sürümlerinde sürekliliğini yitirmiştir. Birçok insan, onun Boba Fett karakterini ilk seslendiren olduğunu asla bilmeyecek.

1 Temuera Morrison – Animatör

Temuera Morrison - AnimatörSon üçlemede Boba Fett karakterinin de geçmişi bizlere anlatılmıştı ve bu üçlemede Boba Fett’in ayrıca kelle avcısı olan babası Jango Fett karakterine Temuera Morrison hayat vermişti. Ayrıca Morrison, orijinal üçlemede Jango’nun klonunu olarak Jason Wingreen’in oynamış olduğu Boba Fett karakterini de yeniden seslendirmiştir. Temuera, kiralık katil rolünü oynamadan önce, amcası Sir Howard Morrison ile Yeni Zelanda’da çeşitli gösterilerde yer alan en ünlü animatörlerden bir tanesiydi. Çok uzun zaman geçmeden Temeura, oyunculuk yapmaya karar verdi. Şu anda bile Star Wars’ın yan ürünü olan bir filmde Boba Fett karakterini oynamak için görüşmelerde bulunmaktadır.

Star Wars sinema tarihinin en simgesel, en yaratıcı, en ünlü filmlerinden bir tanesidir. Milyonlarca insanı kendisine hayran bırakan Star Wars serisinde rol almış oyuncuların hepsi birer yıldız haline geldi ve serinin son çıkan filmi ile de bu gelenek sürdürülmeye devam ediyor. Güç Uyanıyor filmi ile yıldızı parlayan Daisy Ridley, Jon Boyega ve Adam Driver gibi isimler, önceden oynadıkları yapımlarda çok fazla tanınmamalarına rağmen, bu devam filmi sayesinde kariyerlerinde oldukça tanınır hale geldiler. Star Wars’un böylesine efsane haline gelmesini sağlayan bu oyuncular, birer yıldız olarak doğmuş olsalar da,  sinema sektörüne adım atmadan önce oldukça alakasız mesleklerde görev almışlar. Peki, bu Star Wars yıldızlarından hangileri ünlü olmadan önce yapmış oldukları meslekler ile aklınızın karışmasını sağladı? Sorumuzun cevabı ile birlikte bu ünlülerin yapmış oldukları meslekler ile ilgili düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşırsanız seviniriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kimdir kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum