Yatırım yapmaya başla!

SPK Katılım Paylarının Alım – Satımına İlişkin Bölümde Değişiklik Yaptı

Sermaye Piyasası Kurulu, katılma paylarının alım ve satımına ilişkin bölümde birtakım değişiklikler yaptı. Yapılan değişiklikler Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
SPK Katılım Paylarının Alım – Satımına İlişkin Bölümde Değişiklik Yaptı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından Resmi Gazete’nin 12 Mart 2019 tarihli sayısında yayımlanan bildiriye göre, yatırım fonlarına ilişkin esaslar tebliğinde değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik çerçevesinde yatırım fonu kurucusunun, fonun katılma paylarını kendi portföyüne dahil etmesine ilişkin %20’lik sınır kaldırıldı.

SPK’nın Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği’nde yaptığı değişiklik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Katılma paylarının kendi portföyüne dahil edilmesinde belirlenen %20 sınırının kaldırılmasının yanında, Türkiye Varlık Fonu fon portföyüne alınacak varlıklar ve ihraçcılarına ilişkin sınırlamalardan muaf tutulan kurumlara katıldı.

Katılma paylarının alım ve satımına ilişkin bölümde yapılan değişiklikle değiştirilen maddenin yerine; “Kurucu ve/veya yönetici tarafından katılma paylarının fon adına alım satımı esastır. Kurucu, fonun katılma paylarını kendi portföyüne dahil edebilir ve katılma paylarının satışına başlanmadan önce kurucu ve/veya yönetici tarafından fona avans tahsis edilebilir.” ifadesi eklendi.

SPK’ca yapılan düzenleme ile Türkiye Varlık Fonu da ilgili maddede yer alan muafiyetlerden yararlanabilecek.

Daha önce yer alan madde kapsamında, fon portföyüne alınacak varlıklar ve ihraçcılarına ilişkin sınırlamalardan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve ipotek finansmanı kuruluşları faydalanabiliyordu. Yapılan değişiklik sonrasında; söz konusu kuruluşlar tarafından ihraç edilen para ve sermaye piyasası araçları için bu fıkrada yer alan sınırlamaların uygulanmayacağı bildirildi.

Sınırlamalar bölümünde ise; fon türü bazında fon portföyüne alınacak varlık ve işlemlere ilişkin tebliğde yer alan oranlardan farklı olarak asgari veya azami oranlar belirleyebileceğine ilişkin yeni bir madde eklendi. Tebliğin 4. maddesinde yer alan bilgide, kurulun fon türü bazında yönetim ücretinin üst sınırını belirleyebileceği bilgisine yer verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum