Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Sosyal Medya Bağımlısı mısınız?

Sosyal Medya Bağımlısı mısınız?

Psikologlar tarafından yürütülen bir araştırma, insanların bazı psikolojik nedenlerden dolayı sosyal medya bağımlısı haline geldiklerini ortaya çıkarmıştır. Sosyal medya kullanım amaçlarının sadece zaman geçirmek olduğunu iddia eden insanların çoğu, aslında bazı psikolojik nedenlerden ötürü kullanmaktadır ama bunun farkında değildir. Birçok insanın sabah ilk uyandığında yaptığı şey; sosyal medya hesaplarını kontrol etmek ve insanların ne tarz paylaşımlar yaptığına göz atmaktır. Çoğu insan, tanımadığı kişilerin ne yaptıklarına dahi bakmakta. O tabii biraz merak ve “stalklama” oluyor ancak yapacak bir şey yok. İnsanların yaşadığı lüks yaşamlar ve ne yaptıkları, oldukça ilgi çekici olsa da bağımlı olarak nitelendirilmenize engel değil.

Belki birçoğunuzun sosyal medyaya ilk girişi, arkadaşlarınızın kullanması sebebiyle de olsa sonrasında bağımlılık haline gelmiş olabilir. Sürekli olarak “insanlar ne yapıyor acaba?” diye merak etmek sizde takıntı haline geldiyse, durumunuz pek iyi gözükmemektedir. Sonuçta arkadaşlarla oturulan bir yerde, er ya da geç herkes eline telefonu almakta ve neler yaptığını paylaşmaktadır. İnsanların yaptığınız her şeyi görmesi gerekmiyor ve siz de onların her yaptığını bilmek zorunda değilsiniz. Sosyal medya öyle bir hal aldı ki neredeyse yapılan her şey paylaşılıyor. Nerelere gidildiği, kimlerle olunduğu gibi şeylerin hepsini insanlara bildiriliyor. Sosyal medya bağımlılığını sigara gibi düşünün; başta yalnızca 1-2 dal içerken bir de bakmışsınız, paket alır hale gelmişsiniz. İşte, sosyal medya da aynı bu şekilde. Başta gün içerisinde yalnızca 1-2 saat bakarken, ilerleyen zamanlarda işler giderek kötüleşmektedir.

Peki, sosyal medya bağımlısı olduğunuzu kanıtlayan davranışlar nelerdir? Haydi, bunlara bir göz atalım:

Psikolojik Olarak Sosyal Medya Bağımlısı Olduğunuzu Gösteren Faktörler

Psikolojik Olarak Sosyal Medya Bağımlısı Olduğunuzu Gösteren FaktörlerSiz her ne kadar inkar dahi etseniz aslında bir sosyal medya bağımlısı haline gelmiş olabilirsiniz. Nasıl bu hale geldiğinizi ve bağımlı olduğunuzu fark etmenizi sağlayacak bilgiler için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Sürekli Olarak Aşağıya Kaydırma, Vakit Öldürme Semptomudur

Sürekli Olarak Aşağıya Kaydırma, Vakit Öldürme SemptomudurSosyal medya araçları, size sonsuz bir şekilde aşağıya indirme imkanı sağlamaktadır. Ne kadar aşağıya inerseniz o kadar ilgi çekici şey görme ihtimaliniz vardır. Bu da bir süre sonra insanlara “aşağıda daha ilginci vardır” izlenimi yaratmaya başlıyor. İşte, tam da bu sebepten ötürü “keşfet” sayfalarında saatler geçirilebiliyor.

Devamlı Paylaşım Yapmak, Yalnızlık ve Kararsızlık Semptomu Olarak Gösterilebilir

Devamlı Paylaşım Yapmak, Yalnızlık ve Kararsızlık Semptomu Olarak GösterilebilirArkadaşları ile beraber olan insanların çoğu, pek fazla paylaşım yapmazlar. Tabii, sevgilisinden yeni ayrılanları veya birilerine mesaj göndermeye çalışanları saymazsanız… İnsanlar en çok, yalnız olduklarında paylaşım yaparlar. Bunun yanı sıra, kararsız kaldıkları anlarda da paylaşım yaparak insanlardan “onay” beklerler.

Bildirimleri Kontrol Etmek “Bağımlılık” Haline Gelmektedir

Bildirimleri Kontrol Etmek "Bağımlılık" Haline GelmektedirSosyal medya araçları, sizin arzularınız ve isteklerinizden faydalanmaktadır. Telefonunuza her bildirim geldiğinde beyniniz, dopamin (mutluluk hormonu) salgılamaktadır. Yani her bir “beğeni” aldığınızda, beyniniz gerçek anlamda birisi sizden hoşlanıyormuş gibi tepki vermektedir. Dopamin hormonunun salgılandığı diğer durumlar arasında; cinsel birliktelik ve yemek yeme gibi şeyler de bulunmaktadır. Düşünecek olursanız, sosyal medya sizin için gerçekten bu kadar önemli mi?

Fırsatları Kaçırma Korkusu

Fırsatları Kaçırma KorkusuAna sayfanızı düzenli olarak yeniliyor ve sürekli yeni bir şeyler paylaşılmasını bekliyorsanız, fırsatları kaçırma korkusu semptomu baş göstermiş olabilir. Peki, bu ne mi oluyor? Herhangi bir video veya fotoğraf paylaşıldığında direkt olarak bakma isteği yüzünden başka insanların görüp de sizin bir fikrinizin olmaması, ürkütücü hale gelmektedir. İşte, vaktin nasıl geçtiğini anlayamadan sürekli sosyal mecralarda bulunmanız, psikolojik problemlerin başladığının en büyük göstergesidir.

Çözümleri yok mudur? Tabii ki var. Sonuçta bu sigara veya uyuşturucu değil. Ancak sosyal medya bağımlılığınızın üstesinden gelebilmek için de iradeli olmanız gerekmektedir. Boş kaldığınızda veya arkadaşınız telefonuna davrandığında siz de telefonunuza bakmamalısınız. Her şeyden önce durumunuzu kabul etmelisiniz. Sorununuz olduğunu kabul etmedikçe çözümü için de hiçbir şey yapmazsınız. Her sabah kalktığınızda ilk yaptığınız şey, sosyal medya hesaplarınızı ve insanların paylaştıklarını kontrol etmekse, artık bağımlı olduğunuzu kabul etme vaktinizin geldiğini düşünmüyor musunuz?Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum